2020 nasıl geçti diye kime sorsak aşağı yukarı gelecek cevap aynı olacaktır. Hepimizi yıpratan, üzen, birçok konuda feragat etmemize neden olan kaotik bir yıldı. 2020 nasıl geçti sorusunu biraz daha spesifik hale getirip “Sportif manada nasıl bir yıldı?” şeklinde sorarsak gelecek cevap yine aynı olacak ama her şeye rağmen bazı sportif etkinlikler, yarışmalar gerekli tedbirler alınarak gerçekleştirildi. Koşu, bisiklet, triatlon alanlarında kimi organizatörlerin oldukça titiz ve özenli yarışmalarına bazen şahit, bazen de dahil olduk. Fakat yetti mi? Elbette hayır! Doyasıya yarışamadığımız, grup antrenmanlarına çıkamadığımız, hedeflerimize ulaşmada güçlük çektiğimiz bir yıldı.

Evet buraya kadar olumsuz geldik ama bundan sonra artık umutla ve heyecanla gelecek yıldan ve gelecek yılın bizim yılımız olacağından bahsetmek istiyorum. 2020’nin tüm mental yorgunluğuna rağmen yeni yılı heyecanla kucaklayarak ve her şeyin daha güzel olacağına inanarak devam edelim!

Sportif anlamda koyduğumuz hedeflere erişmekte güçlük çektiğimiz, antrenman programlarımızı baştan aşağı değiştirdiğimiz, yarış takvimimizin havada kaldığı 2020’nin acısını 2021’de çıkaracağımıza gönülden inanıyorum. Ama bunun için yeni hedefler, yeni amaçlar koymamız kaçınılmaz değil mi? Gel yeni yıl hedeflerini beraber belirleyelim!

2021 sportif hedeflerimizi iki ana başlık halinde ele alalım. İlki; meydan okumayı ve mücadeleyi seven yarışçılara ya da yarış dünyasına hazırlanan sporseverlere gelsin. Diğer başlığımız ise; yeni yılda yeni sporlar deneyimlemeye yakın olan sporsever okuyucularımız için gelsin. Yeni sporlar, yeni heyecanlar deneyimleme konusundaki önerilerimi sezon farketmeksizin tüm 2021 yılını kapsayacak şekilde sunduğumu belirtmek isterim.

Yarış Takvimi

Her sene katıldığın rutin yarışların varsa 2021 için de hiç düşünmeden bu yarış takvimini oluştur. Üzerindeki karamsarlığı yok et ve yeni yıl heyecanıyla oluşturacağın takvime konsantre ol.

Bisikletçiysen ya da koşu ve yüzme branşlarıyla ilgilenip bu alanlarda meydan okumayı seviyorsan veya bu üç branşta da yarışan bir triatletsen senin de bildiğin üzere koşu, bisiklet ve triatlon yarışlarının düzenlendiği tarihler her sene aşağı yukarı aynı. Fiziksel hazırlıktan önce mental olarak kendini bu yarışlara hazırla. Önemi yadsınamaz bir gerçek var ki; fiziksel olarak ne kadar hazır olursan ol, mental olarak hazır değilsen performansın negatif yönde etkilenir.

2021 yılı için henüz hiçbir organizasyon tarihi netleşmedi ama yukarıda da değindiğim gibi her sene yarışların tarihleri aynı dönemde olmakta. O yüzden gel şimdi 2019-2020 yılında ülkemizdeki belli başlı yarışlar hangi tarihlerde düzenlenmiş/gerçekleştirilmeyi düşünülmüş bir bakalım.

Triatlon / Duatlon

 1. Dursunbey Kros Duatlon Türkiye Şampiyonası – Balıkesir – Mart
 2. Sakarya Duatlon Türkiye Şampiyonası – Nisan
 3. Gelibolu Orta Mesafe Triatlon Türkiye Şampiyonası – Mayıs
 4. Avşa Adası Triatlonu ve Aquatlon Türkiye Kupası – Haziran
 5. Balıkesir Triatlonu Avrupa Şampiyonası – Ağustos
 6. Kuşadası Aquatlon Türkiye Şampiyonası Finali – Eylül
 7. Alanya Triatlon Avrupa Şampiyonası ve Paratriatlon Dünya Kupası – Ekim
 8. Yenişehir Triatlonu Türkiye Kupası Finali – Mersin – Ekim

Bisiklet

 1. Akra Gran Fondo – Antalya – Şubat
 2. Ultimate Aydos MTB Yarışı – İstanbul – Şubat
 3. Bo-ce Dağ Bisikleti Gece Yarışı – İstanbul – Mart
 4. Salcano Gran Fondo Marmaris – Marmaris – Nisan
 5. Gran Fondo Marmara İstanbul Park – İstanbul – Mayıs
 6. Bursa Gran Fondo – Bursa –  Ağustos
 7. Velotürk Gran Fondo Çeşme – İzmir – Kasım
 8. Gürsu Adrenalin Park Tırmanma Yarışı – Bursa – Kasım
 9. Süleymanpaşa MTB Cup – Tekirdağ – Kasım
 10. Longest Night MTB Yarışı – İstanbul – Aralık

Koşu

 1. Riva Koşusu – İstanbul – Şubat
 2. Ultimate Aydos – İstanbul – Şubat
 3. Geyik Koşuları – İstanbul – Mart
 4. Eker Koşuları – İstanbul – Nisan
 5. Ultimate Cunda – Balıkesir – Haziran
 6. Gece Geyik Koşuları – İstanbul – Temmuz
 7. İznik Ultra Maratonu – İznik – Ağustos
 8. Akbatı Koşusu – İstanbul – Eylül
 9. Eker Run Yol Koşusu – İstanbul – Ekim

Elbette ülkemizde düzenlenen yarışlar bu kadar değil. Yukarıda belirttiğim yarışlar, spor camiasında neredeyse herkes tarafından bilinen ve takip edilen organizasyonlar, en popüler yarışlar.

Yeni Hedefler – Yeni Sporlar

2021 yılını spor yılı ilan etmek adına güzel bir önerim daha var. Yeni bir spor deneyimlemek. İçindeki bilmediğin yetenekleri keşfetmek, harekete hiç geçirmediğin kaslarını çalıştırmak, farkında olmadığın gücünü ortaya çıkarmak için alınabilecek en etkili aksiyon yeni bir spor keşfetmek!

Bu spor extreme bir spor olabileceği gibi oldukça sıradan ama senin hiç denemediğin, denemeyi bırak hiç düşünmediğin bir spor dahi olabilir. Peki kendin için yeni ve seni heyecanlandıracak bu spor dalını nasıl bulacaksın? Sana biraz yardım edeyim!

Vücudundaki kas miktarını artırmak ve daha kaslı bir görüntüye mi sahip olmak istiyorsun? O halde vücut geliştirme, cross training gibi sporları deneyimleyebilir, düzenli olarak yağ ve kas ölçümleri yaparak gelişimini yakından takip edebilirsin. Kendine hedefler koyman bu gelişimi daha keyifli hale getirecektir.

Vücudundaki adrenalin miktarını zıplatmak mı istiyorsun? Doğru havada ve tüm önlemleri alarak yamaç paraşütü deneyimleyebilirsin. Harika bir manzaraya doğru ayaklarını yerden kesmek, kuşlara yoldaş olmak ve onların gözünden dünyayı görmek istersen daha iyi bir spor yok diyebilirim. Ya da dağ bisikletin ile mtb parkurlarında da havalanmadan adrenalin miktarını artırmak senin elinde. Hele bir de maviye paralel, yeşilin içinde bir parkur bulursan hiç düşünmeden pedallamalısın!

Kendini mental ve fiziksel anlamda yorgun mu hissediyorsun? O halde senin için yazacağım reçetede harika iki spor var: Yoga ve Pilates! Mental anlamda güçlenmek, yoğun ve karmaşık düşüncelerden kurtulmak, hayata ve kişilere bakış açını değiştirmek için yoga bir spordan da öte demek çok doğru olacaktır. Mental gelişimin yanı sıra fiziksel olarakta ilerlemek ve biraz daha farklı bir disiplini ve anlayışı hayatına sokmak istersen Pilatesi de deneyerek yeni bir maceraya yelken açabilirsin!

Yelken demişken… İyot havası almak sana iyi mi gelecek? “Mavi bende huydur” diyenlerden misin? O halde kendini derin mavinin koynuna bırak. İster yelken sporuna başla, istersen de kulaçlarınla maviyi kucakla. Suyun hem mental anlamda, hem de fiziksel anlamda sana ne kadar iyi geldiğini göreceksin.

Bunların haricinde biraz daha durağan ama heyecanından bir şey kaybetmemiş bir su sporu mu olsun istiyorsun? O halde stand up paddle tam senlik! Mavinin üzerinde rölantide ilerleyerek neredeyse tüm vücut kaslarını çalıştırabilir, aynı zamanda farkını ortaya koyabilirsin.

Benim amacım suda salt adrenalin mi diyorsun? Suyla çarpışmak ve ona meydan okumak mı istiyorsun? Ama aynı zamanda takım oyunu da tam bana göre diyorsan, o halde önerim senin de tahmin ettiğin gibi: Kano! Kızgın sularda sakinliğini koruyarak, doğayla bütünleştiğin ve adrenalin seviyeni zıplattığın harika bir spor olduğu bence yadsınamaz!

Doğayı Severim Ama Tarzım Indoor

İster indoor, ister outdoor… Önemli olan formunu korumak, kondisyonunu artırmak ve elbette sağlıklı bir yaşam. Tarzın indoor sporlarsa sana göre de keşfedebileceğin, merak uyandıracak spor önerilerim var!

Fitness ve vücut geliştirmek oldukça popüler ve birçok kişi tarafından yapılan sporlar. Ama sen hiç denemediysen ve “neden olmasın?” diyorsan her ne kadar popüler olsa bile senin için yeni bir başlangıç olacaktır. Unutma, doğru ağırlık ve ekipmanlarla, doğru hareketlerle başlaman vücut sağlığın için çok önemli.

Spor yaparken evde son ses müzik en büyük motivasyon kaynağın mı? Ya da televizyonda açacağın herhangi bir film ya da belgesel eşliğinde terlemek sana iyi mi geliyor? Bunların üzerine bir de koşu ve yürüyüş benim tutku sporum mu diyorsun? O halde kesinlikle koşu/yürüyüş bandı üzerinde yapacağın bir egzersiz senin için harika bir başlangıç olacak. İstediğin hızda, istediğin eğimde, istediğin müzik ya da filmle harika bir indoor sporu deneyimlemiş olacaksın!

Sporun yanı sıra işin içine eğlence de katmak istersen dart oynamaya ne dersin? Hedef sporları arasında şüphesiz en keyifli oyunlardan bir tanesi olan dart, 7’den 70’e herkesin ilgisini çeken ve oldukça keyif veren bir spor. Ufak bir tavsiye; eğer ilk kez oynayacaksan ya da tahtayı tutturamama kaygısı yaşıyorsan dart tahtası ile duvar arasına bir katman yerleştirmen iyi olabilir.

Hem spor, hem eğlenceye devam edelim o halde. Masa tenisi oynamaya ne dersin? Evde kurabileceğin, farklı boyutlardaki masa tenisi masaları ile partnerini seç ve meydan oku! Performans sırasında vücudun istisnasız tüm kaslarını çalıştıran masa tenisi yarattığı heyecan ve verdiği coşku ile evde yapılabilecek en keyifli sportif faaliyetlerden biri. Masa tenisini teke tek oynayabileceğin gibi takım şeklinde de oynayabileceğini unutma.

İçinde keşfetme arzusu ve spor tutkusu olduğu sürece seni hiçbir etken durdurumaz. İster evde, ister dışarıda sen yeterki spor yapmak iste ve 2021’e inan! Yukarıdaki önerilerim haricinde onlarca farklı ve heyecan dolu sporu keşfedebilir ve yeni yılı doyasıya yaşayabilirsin!

Şimdiden hepimiz için spor ve sağlık dolu, harika bir yıl olmasını diliyorum!

Bu yazımız İçerik Uzmanımız ve Ülke Bisiklet Ürünleri Eğitmenimiz Efe Subaşı tarafından yazılmıştır. Efe’nin diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz!