1920’li yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’nde görülmeye başlayan ve günümüzde oldukça yaygın şelikde uygulanan pilatesin tarihi Almanya’ya uzanır. 9 Aralık 1883’te Almanya’nın Mönchengladbach şehrinde doğan Joseph Pilates tarafından geliştirilen ve adını da bu kişinin soyadından alan pilates bir dizi fiziksel ve zihinsel aktivite içerir. Yaşamı boyunca pilates için 600’den fazla cihaz ve egzersiz geliştiren Joseph Pilates daima bütünü çalıştırma felsefesini rehber edinir.

Çocukluğu ve ilk gençlik dönemi boyunca raşitizm, astım ve ateşli romatizmayla savaşmak zorunda kalan Joseph Pilates bu rahatsızlıklarının önüne geçmek için vücut geliştirme, jimnastik, dalış vb. fiziksel aktivitelerle haşır neşir olur. Hem doğu hem de batı egzersizlerini okuyan ve onların felsefesinden büyük oranda etkilenen Pilates yöntemlerini bu iki medeniyetin kaynaklarından alır.

Pilates’in doğuşunu ve bugüne kadar geçen serüvenini detaylıca inceleceğimiz yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsin!

Hafta sonları indoor antrenmanlara yöneldiğimiz bu süre zarfında hem fiziksel, hem de mental anlamda gelişmemize büyük katkıda bulunan pilates de indoor egzersizler arasında harika bir spor. Hele ki evde minik sporseverler de varsa tadından yenmez.

Minik sporseverlerle pilates dolu harika bir hafta sonu geçirmeye ne dersin? Yazımızı okuduğuna göre bence cevabın evet! O halde “Çocuklarla Pilates” temalı video içerğimizin ilk bölümüyle evine misafir oluyoruz.

“Çocuklarla Pilates” serimizin ikinci bölümü ise yarın yani 26 Aralık Cumartesi, sabah 10:00’da Decathlon Blog’da seni bekliyor olacak! Haydi o zaman başlayalım!

Pilates malzemelerimizi keşfetmek istersen buraya tıklayabilirsin!

Sağlıkla ve sporla kal!