Spor yapmanın mevsimi yoktur. Her havada, açık ya da kapalı mekânda özgürce ve dilediğin zaman spor yapabilirsin. Uygun spor kıyafetlerle dört mevsim boyunca her mekânda yapılabilen koşularla gün içerisinde alınan kalorileri yakabilir, kaliteli bir yaşam ve zinde bir vücuda kavuşabilirsin. Birçoğumuz için yaz ya da bahar ayları, güneşli ve sıcak havalar koşmak için daha cazip günler olarak görülebilir. Ancak doğru kıyafet tercihleriyle, bilinçli bir şekilde önlemini alarak koşmak ve performans sergilemek de mümkün. 

Kışın koşu sporu sırasında giyim tercihinde dikkat etmen gereken birkaç püf nokta ve tanıman gereken birkaç üründen bahsedelim. Kış aylarında koşu sporunda giyim tercihinde en önemli ürünlerin başında içlikler geliyor. Normal içliklerden farklı olarak cildinin nefes almasını sağlarken vücut ısını dışarıdaki soğuk havayla dengelemeni sağlar. Burada en önemli husus, koşu esnasında vücudunun ısınacağını da dikkate almaktır. Tayt formundaki içlikleri kullanırken gereğinden fazla kat kat giyinmemek işin bir diğer püf noktasıdır. Kat kat giyeceğin kıyafetler koşu esnasında hareket kısıtlaması getireceği gibi gereksiz bir ağırlık yaratır ve bu da performansını düşürür. 

Koşu İçliği Seçerken Dikkat Etmen Gerekenler

Koşu içliklerinin üretildiği kumaş nefes alabilir teknolojiye sahip olmalıdır. Bu sayede ısınan havanın tahliyesi kolaylaşır ve terlemenin önüne geçerek kıyafetlerin üzerine yapışmasının önüne geçilebilir. Vücudunla dış ortam arasında hava dolaşımı sağlanamazsa terlemeyle birlikte oluşan su buharı kıyafetlerin içinde hapsolur. Islak ve nemli kıyafetler daha fazla üşümeye sebep olur. Kumaşın kalitesi ile birlikte olabildiğince hafif içlikler koşarken vücut ağırlığının artmamasını sağlar. İçliklerin en önemli özelliği vücuda yapışan modeller olmasıdır. Aksi halde vücut ısısını muhafaza edemez. O nedenle vücut ölçülerine uygun içliklere yönelmek en doğru seçimdir.

Kış Aylarında Koşarken Nasıl Giyinmeli?

Kışın koşarken, içlik üzerine mümkün olduğunca hafif kıyafetler tercih etmelisin. Uzun kollu içliğin üzerine hafif ve yine nefes alabilen teknolojiye sahip eşofmanlar giyebilirsin. Havanın yağışlı olma ihtimaline karşın eşofmanın kapüşonlu olması da başını ve saçlarını her türlü yağıştan korur.

Kalenji Run Rain Kadın Koşu Ceketi – Yakından incelemek ve satın almak için hemen tıkla!

Kapüşonlu eşofmana alternatif olarak sportif bere de kullanılabilir. Soğuk havalarda koşu kıyafetlerine ilave olarak genellikle açıkta kalan boyun bölgesini de kapatmak vücudun ısı dengesini korumasına yardımcı olabilir. Bunun için boyunluk ideal bir çözümdür. Yine açıkta kalan ellerini de soğuktan korumak istersen eldiven tercihi ile koşu esnasında konforunu artırabilirsin.

Koşu bere, boyunluk ve eldvenlerimiz için hemen tıkla!

Kışın koşu yaparken yağış ihtimali yüksek olduğundan tüm üst ve alt kıyafetler ile spor ayakkabıların su geçirmez özellikte olmasına dikkat edilmelidir. Böylece hastalık riskini en aza indirir ve rahat hissederek performansını artırabilirsin. Spor ayakkabılarında ıslak zeminlere karşın kaydırmaz taban özelliği de düşmeyi ve sakatlıkları önlemek için olmazsa olmazlar arasındadır.

Tüm koşu ayakkabılarımız için hemen tıkla!

Kışın Koşudan Önce Isınma Hareketlerini Atlamayın

Dışarıya ilk adım attığında birazcık üşüyeceğini kabul etmelisin. Kışın koşu yaparken mümkünse açık havaya çıkmadan önce evde ya da bulunduğun kapalı mekanda ısınma hareketleriyle vücudunu ısıtmalısın. İçeride ısınma hareketlerini olabildiğince ince kıyafetlerle, mümkünse sadece içlikle yapmak gerekir. Böylece, içerde gereğinden fazla vücudu ısıtmaz ve terlemenin önüne geçersin. Evdeki hafif ısınma hareketlerinin ardından dışarıya çıktığında hava ne kadar soğuk olursa olsun, daha az üşürsün ve bu durum da koşu esnasında konforunu artırır. Isındıktan sonra dışarıya çıktığında dikkat etmen gereken bir konu da muhtemel rüzgardır. Rüzgara karşı koşmak yerine rüzgarı arkana alarak koşmak, hem dışarıdaki soğuk havayı daha az hissetmeni sağlar hem de hareket imkanını kolaylaştırır.

Kış mevsiminde koşmanın keyfine varmak için içlik, bere, eldiven gibi ürünleri kullanabilir, Decathlon’da spora dair aradığın her şeyi kolayca bulabilirsin.