İçlik denildiği zaman, eskiden insanların aklına spor faaliyetlerinden bağımsız olan ve tek fonksiyonu vücut sıcaklığını korumak olan pamuklu ve kalın örgülü giysiler gelirdi. Adeta iç çamaşır gibi olan bu ürünlerin amacı vücudu sıcak tutmak olsa da, aynı zamanda terleme sorunu ve şık olmayan görünümü gibi nedenlerden dolayı gün içinde insanlara zorluk yaşatırdı. Modern yapıda tasarlanmış olan içlikler ise vücudun nefes almasını kolaylaştıran yeni nesil kumaşlar, farklı renk seçenekleri ve vücuda oturan kesimleriyle insanların hayatını kolaylaştırır. Üstelik kış sporlarında sporcuların da sıklıkla tercih ettiği içlik türleri, farklı spor dalları için değişik modellerde tasarlanır. Bu yazımızda, çeşitli spor dallarına göre ne tür içliklerin giyilmesi gerektiğiyle ilgili faydalı bilgiler bulabilirsin.

Sporlara Göre İçlik Farkları Nelerdir?

Her spor türüne göre farklı özelliklerde tasarlanmış termal içlik modelleri vardır. Bu ürünleri tercih ederken yapmak istediğin spor türüne göre bir içlik modeli seçmelisin. Doğru içlik tercihi yaparak icra ettiğin sporla ilgilendiğin esnada, hem vücudunun ısı dengesini korursun hem de spor sırasında daha esnek bir şekilde hareket edebilirsin.

Kayak İçliği Nedir?

Kayak içliği de futbol içlik türlerine benzer şekilde, soğuk havalarda gerçekleştirilen spor sırasında vücudun ısısını ideal dengede tutmak ve soğuk hava şartlarının zorlu etkilerini azaltmak için tasarlanır. Kayak içliğinin en belirgin özelliği çift yönlü işlevidir. Bu işlev, iç tarafta ısıyı korur ve hapsederken dış yüzeyde ise soğuk havanın vücutla etkileşime girmesini önler. Termal kumaş ürünü olan kayak içlikleri, vücut sıcaklığını koruyan etkisini arttırmak için kumaşlarında fırçalanmış bileşenler içerir. 

Kayak içliği, boyun kısmını koruyan yüksek yakalara ve hareket kabiliyetini arttıran uzun sırt kesimine sahiptir. Düşük sıcaklıktaki havalar için tasarlanan kayak içliklerinin doğal yalıtım özellikleri, vücudun sıcak tutulmasını sağlayan faktörlerden biridir. Profesyonel ve amatör kayak sporcuları gibi, snowboard ile ilgilenenlerin de tercih ettiği bu içlik türünün alt dokusunda 3D dokuma tercih edildiği için, ürün vücut sıcaklığını koruma konusunda üst düzey niteliklere sahiptir. 

Futbol İçliği Nedir?

Futbol içliği, kış aylarında futbol oynayan kişilerin maçlarda ya da antrenmanlarda tercih edebileceği bir üründür. Bu termal ürün yalnızca futbola özgü olmasa da, genel özellikleriyle futbol sporuna yatkın olarak tasarlanmıştır. Futbol için üretilen içliğin temel amacı, yoğun enerji sarf edilen bu spor sırasında vücut ısısının uygun dengede kalmasını sağlamaktır. Futbol içliği, spor esnasında hareket kabiliyetini engellemeyecek şekilde tasarlanır ve üst, alt ya da takım içlik olarak giyilebilir. Futbol içlikleri vücudun terini kolayca dışarı atar ve hızlıca kurur. Bu anlamda teninin de sağlığını korur.

Bisiklet İçliği Nedir?

Bisiklet sporu için tasarlanmış olan içlikler, özellikle kış aylarında çok zorlu şartlara göğüs germeni sağlamak için tasarlanır. Bütün içlik türleri gibi, temel işleviyle vücudunun esnekliğini ve ısısını koruyan bu ürün, vücudundaki terlemenin seni rahatsız etmesini engellemek için terin hızlı bir şekilde dışarı atılmasını sağlar. İyi bir bisiklet içliği, vücudunun sıcaklığıyla beraber hafifliğini de sağlamak için tasarlanır ve kat kat giyinmene ihtiyaç duymadan vücudunu sıcak tutabilir.

Yürüyüş İçliği Nedir?

Yürüyüş için günün erken saatlerini tercih ediyorsan özellikle kış aylarında rüzgarlı ve soğuk bir hava ile karşılaşabilirsin. Bu da yürüyüş için şartları daha sert bir hale getirebilir. Bazı kış günlerinde, öğle saatlerinde ise hava beklenenden daha sıcak olabilir. Yürüyüş için tasarlanan içlik türleri, hava sıcaklığına göre vücudunun ısısını ideal dengede tutmak için üretilen ürünlerdir. Bu içlikleri tercih ederek özellikle gün içinde değişkenlik gösterebilen hava sıcaklıklarından olumsuz etkilenmemiş olursun. Yürüyüş içlikleri de bisiklet içliği gibi vücudun hafif hissiyatını koruma konusunda işlevsel ürünlerdir ve kat kat giyinme ihtiyacını ortadan kaldırır.

Bonus Bilg: Bisiklette Neden Kayak İçliği Kullanılmamalı?

Bisiklet ve kayak sporları için tasarlanan içlik türleri, o sporların şartlarına ve gerektirdiği vücut hareketlerine özel olarak tasarlanmış ürünlerdir. Bu nedenle bisiklet sürüşü sırasında kayak içliği yerine bisiklet içliği kullanmalısın. Ayrıca bisiklet için tasarlanan içlikler, bisiklet kullanımı sırasında güvenliğin için kullanman gereken diğer aksesuarlar ile de uyum sağladığı için, kayak içliğine oranla çok daha verimli kullanım sunar. 

Sen de aradığın en kaliteli içlik modellerini Decathlon’da kolaylıkla bulabilirsin.

Sağlıkla ve sporla kal!