Sporu yaşamının bir parçası haline getirmek istiyor, ancak spor yapmaya vakit ayıramadığından şikayet ediyorsan güne sporla başlamaya ne dersin? Erken kalkmanın zor olması, uyku mahmurluğuyla spora başlamanın güçlüğü gibi bahaneler sıralamadan önce, sabah sporunun yarattığı psikolojik ve fiziksel yararlara göz atmanda fayda var. 

Elbette sporun her saatte ve şekilde yapılan hali faydalı. Ancak güne daha zinde, neşeli ve enerjik başlamak istiyorsan sabah sporuna mutlaka bir şans vermelisin. Üstelik spor rutinini sabah tamamlayarak gün içinde spor yapmak için vakit ayırma stresinden de tamamen kurtulabilir, gününü çok daha verimli ve disiplinli bir şekilde değerlendirebilirsin. Dilersen lafı daha fazla uzatmadan, sabah sporunun neden bu kadar önemli olduğuna beraberce göz atalım! 

Sabah Sporu Yapmak Vücudunu Nasıl Etkiler?

Güne spor yaparak başlamak, gece boyunca süren uyku nedeniyle ağırlaşan metabolizmanı canlandırmak ve yeniden harekete geçirmek için harika bir seçimdir. Metabolizmanın hızlanması, vücudunun yağ oranını azaltarak formda kalmak açısından büyük önem taşır. Artan hareket düzeyinle vücudunda hızlanan kan ve oksijen dolaşımı bağışıklığını güçlendirmene ve iç organlarının sağlıklı bir şekilde çalışmasını desteklemene yardımcı olur. Bu sayede kendini çok daha güçlü ve zinde hissedebilirsin. Öte yandan her sabah düzenli olarak spor yapmak uyku düzenini de disipline sokmanı ve her gece daha kaliteli bir uyku çekmeni sağlar. Kısacası, metabolizmanı hızlandırarak formunu koruyabilir, kalp damar sağlığını destekleyerek bağışıklığını güçlendirebilirsin. 

Sabah Sporunun Psikolojik Faydaları Nelerdir?

Gelelim sabah sporunun sağladığı psikolojik faydalara… Başlarken söz ettiğimiz gibi, özellikle spor yapmak için gerekli vakti ya da enerjiyi bulmakta güçlük çekiyorsan sana zorlu bir görev gibi görünen spor rutinini güne başlarken halletmiş olmak kendini çok daha iyi hissetmeni sağlar. Sağlığın açısından oldukça yararlı bir aktiviteyi tamamlamış olmanın verdiği iç huzurla, güne daha enerjik ve neşeli bir şekilde devam edebilirsin. 

Spor yapmak, vücudunda mutluluk hormonu olarak da anılan endorfin ve serotonin hormonlarının salgılanmasını sağlar. Bu sayede sabah sporu yaptıktan sonra stres düzeyini azaltabilir, günlük motivasyonunu yüksek tutabilirsin. Düzenli olarak ve aşağı yukarı aynı saatlerde spor yapmayı bir alışkanlık haline getirdiğinde, yaşamının tümünde zaman yönetimini daha kolay bir şekilde sağlayabilirsin. 

Sabah sporu yapmaya başladığın ilk günlerde, yataktan kalkmak ve spor kıyafetlerini giyerek antrenmanına başlamak oldukça zor olabilir. Ancak söz konusu zorluğun, ilk egzersizini uygulamaya başladığın ana kadar süreceğinden emin olabilirsin. Antrenmanlarını düzenli olarak tekrarladıkça beynin sabah sporunu öncelikli bir alışkanlık olarak kaydedecektir. Kondisyonun da zamanla artacağı için, her sabah spor yapmak için çok daha motive ve enerjik bir şekilde yataktan kalkabilirsin. 

Sabah Sporu Öncesi Beslenme

Sabah sporuyla ilgili en çok merak edilen noktalardan biri de beslenmedir. Sabah sporu aç karnına mı yapılmalıdır, yoksa kahvaltıdan sonra mı? Esasen bu sorunun yanıtı kişiden kişiye göre değişir. Sabah uyandığında aç olduğun için, vücudundaki glikojen depoları boştur. Eğer herhangi bir besin tüketmeden spor yaparsan vücudun enerji kaynağı olarak yağ depolarını kullanacağı için daha hızlı ve etkili bir şekilde yağ yakabilirsin. Öte yandan, aç karnına spor yaptığın için egzersizlerini daha dinamik bir şekilde uygulayabilirsin. 

Eğer sabah uyandığında kendini oldukça aç hissediyorsan kahvaltı etmeden spor yaptığında kan şekerin düşebilir, miden bulanabilir ya da başın dönebilir. Bu tip sorunları yaşamamak için hafif bir kahvaltı edebilirsin. Ancak tıka basa edilen bir kahvaltıdan sonra spor yapmak da, antrenman verimliliğini düşürecektir. Bu nedenle eğer açken spor yapmanın sana uygun olmadığını düşünüyorsan yulaf ezmesi, hafif bir tost, bir bardak süt, çiğ kuru yemişler ya da haşlanmış yumurta gibi açlığını bastırabilecek sağlıklı alternatifleri ölçülü miktarda tüketebilirsin. 

Sabah sporunu daha keyifli ve verimli hale getirmek için Decathlon’da yer alan spor aksesuarlarına ve kıyafetlerine göz atmayı unutma!

Diğer sağlıklı yaşam ve beslenme yazılarımıza bakmak istersen hemen buraya tıkla!

Sağlıkla ve sporla kal!