Sabah erken saatte spor yapmayı seven biriysen öncesinde bir şeyler yemen gerektiğini biliyor olmalısın! Çünkü aç karnına spor yaptığında fazlasıyla yorulabilir ve istediğin performansı elde etmekte güçlük çekebilirsin. Aksine spordan önce bir şeyler yemek enerjik kalmana yardımcı olur. Sabahları bir şeyler yemek zorlayıcı olabilir. Ancak spor alışkanlığının uzun süreli ve faydalı olması için bu konuda kendini zorlamasın. Peki, sabah sporu öncesi beslenme nasıl olmalı, neleri yemeli, neleri yemekten kaçınmalısın? İşte, bu soruların cevapları…

Beslenme Tarzı Nasıl Olmalı?

Uzmanlara göre, spor esnasında aşırı yorgunluk yaşamamak için enerji verecek yiyecekler tüketmek gerekir. Ayrıca sabah sporu öncesinde ne yiyeceğin, egzersiz türüne, kilona ve sabahları iştah durumuna göre değişir. Fakat yediklerinin kolay sindirilebilir karbonhidrat, lif ve protein bakımından zengin yiyecekler olmasına dikkat etmelisin. Yağlı yiyeceklerden ve aşırı enerji veren yiyecek ve içeceklerden de kaçınmalısın. Çünkü yağlı yiyeceklerin sindirimi zor olduğu için spor esnasında metabolizmanı rahatsız edebilir. Ayrıca aşırı enerji veren yiyecek ve içecekler de kısa sürede enerjik olmanı sağlasa da, sonrasında vücudunun fazlasıyla yorgun ve tükenmiş hissetmesine neden olur.

Sabah sporu öncesi beslenme

Ne Yemeli, Ne Kadar Yemeli?

Sabah sporu öncesi yeterli zamanın varsa hafif bir kahvaltı doğru olabilir. Fakat vaktin yoksa veya kahvaltı öncesinde spor yapmayı tercih ediyorsan bir kaşık yulaf bile enerjini toplamana yardımcı olur. Spordan önce bir şeyler yemek için ne kadar zamanın olduğu da çok önemlidir. Çok erken uyanan birisi değilsen sabah sporu öncesinde çok da vaktin olmaz. Bu yüzden, tüketebileceğin besin miktarının da doğal olarak az olması gerekir. Örneğin; muz, fıstık ezmesi ve bir kase yoğurt tüketmek yerine yalnızca yoğurt ve fıstık ezmesi yiyebilirsin. Bunların dışında sabah sporu öncesinde tüketebileceğin diğer yiyecek ve içecekleri aşağıdaki gibi maddeler halinde sıralamak mümkündür:

  • Çikolatalı Süt: Süt ve çikolata, protein ve karbonhidrat bakımından dengeli olduklarından dolayı çikolatalı süt, sabah sporu öncesi beslenme için iyi bir seçenektir.
  • Taze Meyve Suyu ve Kurutulmuş Meyveler: Sabah kalktığında kendini enerjik hissetmediğin için spora gitmekte zorlanabilirsin. Bu durumu aşmanın en iyi yolu, belki de taze sıkılmış bir bardak meyve suyu olabilir. Meyve suyunun yanında ise bir avuç kurutulmuş meyve ve mısır gevreği tüketmek sabah sporu için gerekli enerjiyi toplamana yardımcı olur.
  • Muz ve Fıstık Ezmesi: Sabah sporu için yeterli enerjiye sahip olduğunu düşünüyorsan o halde daha hafif atıştırmalıklar yeterli olabilir. Bunun için, yarım muz ile birlikte bir çay kaşığı fıstık ezmesi harika bir alternatiftir.
  • Simit – Peynir: Sabah sporunda koşu gibi yorucu bir antrenman tercih ediyorsan öncesinde yarım simit ve bir çay kaşığı kadar krem peynir tüketebilirsin.
  • Haşlanmış Yumurta ve Ekmek: Sabah sporu öncesinde yeterli zamanın varsa yumurta haşlayıp yemeye ne dersin? Yarım dilim ekmek ile birlikte bir adet haşlanmış yumurta tüketmek spor esnasında daha iyi performans göstermene yardımcı olur.
  • Az Yağlı Süt ve Yulaf Ezmesi: Yulaf ve süt iki harika enerji kaynağı olduğu için, bir kase az yağlı süt ile birlikte birkaç kaşık yulaf ezmesi tüketmek hem sabah sporu öncesinde hem de günün geri kalanında enerjik hissetmene yardımcı olur.
  • Kafein: Sabahları kafein tüketmek dayanıklılığını artırır ve spor esnasında daha zinde olmanı sağlar. Bu yüzden yukarıdaki atıştırmalıklar ile birlikte veya sonrasında bir fincan kahve içerek spor için harika bir hazırlık yapabilirsin.
Sabah sporu öncesi beslenme

Sabah sporu öncesi beslenme için sağlıklı atıştırmalıklar tercih etmen gerektiğini unutmamalısın. Böylece her sabah yataktan daha enerjik kalkabilirsin.

Sağlıklı yaşamla alakalı diğer yazılarımız için buraya, sağlıklı beslenmeyle alakalı diğer yazılarımız içinse buraya tıklayabilirsin!

Spor ihtiyaçların içinse decathlon.com.tr’yi ziyaret etmeyi unutma!

Sağlıkla ve sporla kal!