Çocukların kayağı sevmesi çok mu zor geliyor? Çocuklarınızla birlikte kayak yapmanın bazen oldukça karmaşık olabileceğinin farkındayız. Çocuk kıyafetleri ürün liderimiz olan Michael bizlerle görüşlerini ve ailecek kayak yapma deneyimini paylaştı. Tatile çıkmadan önce kaçırılmaması gereken ipuçları!

çocukların kayağı sevmesi
Çocukların kayağı sevmesi için gerekli olan tüm ekipmanlar için hemen tıkla!

MICHEAL’A 6 SORU

Merhaba Michael, bize çocuklarından bahseder misin?
3 çocuğum var. En büyüğü Elona 14 yaşında. Inaya 10 yaşında ve en küçüğümüz Niels 4 yaşında.
Onları kaç yaşından itibaren pistlere götürdün ve bu ilk geziler nasıl geçti?
Çocuklar 3 – 4 yaşlarındayken, vücut yapılarına uygun ayakkabılara sahip çocuk kayaklarıyla kaymaya başladılar. Geçtiğimiz kış yalnızca kayaklar ile kaymayı denediler ve bu hissi keşfettiler. Bir baba olarak benim deneyimlerime gelecek olursak, 3 yaş altı çocuklar çok hızlı hareket ettikleri için kayak üzerinde kalmalarını sağlamak kolay olmuyor. Tabii ki bazı istisnalar olacaktır ancak genel olarak bakıldığında psikomotor gelişim çocuğun zevk alması için yeterli gelmez diyebilirim.
Peki çocuklarınız kayak konusunda en çok neyi sevdi?
Niels’den örnek verecek olursam yetişkinler gibi hareket etmek, annesinin, babasının, kız kardeşlerinin yaptıklarını taklit etmek istiyordu. Bunun kayağa başlamak için çok iyi bir motivasyon olduğunu söylemeliyim! Daha basit anlatmam gerekirse kar çocukların çok erken keşfedebilecekleri, tatillerle bağlantılı, oldukça eğlenceli ve sihirli bir dünyadır. Karda oynamak miniklerin en sevdiği aktivitelerden biridir. Kaymayı keşfetmek, genellikle kızakla kaymak anlamına gelse de kayağı ya da snowboard’u keşfetmek için iyi bir başlangıç yöntemidir.

Peki nasıl öğrendiler? Bir eğitmene mi gittin yoksa kendin mi öğrettin?

Birçok ebeveyn gibi çocuklarıma kayak yapabileceğimi düşünmüştüm… hata yapmışım! Benim bir haftada başaramadığımı ESF eğitmeni yalnızca 1,5 saate başardı. Herkes kendi işine başarılı. Elbette bazen çocuklarınıza kayak yapmayı öğretebilirsiniz. Ancak yalnızca 1 haftanız varsa size bir kayak hocasına birkaç saat ayırmanızı öneririm, çocuklarınız kendini daha iyi geliştirecektir, sonrasında kayak pistlerinin keyfini birlikte çıkarabilirsiniz.

Çocukların sık sık karşılaştığı zorluklar nelerdir?

Minikler en çok ekipman ve kıyafet konusunda zorlanıyor. Çok sert kayak ayakkabıları, çok büyük montlar ve pantolonlar, çok ağır kasklar, yüz yapısına uyum sağlamayan kasklar, zor giyilip çıkarılan eldivenler… çocuklar yetişkinlere bağımlı hale geliyor. Bu nedenle Wed’ze olarak tüm bu konular üzerinde çalışmalar yapıyoruz.

Tüm ürün liderlerimiz çocukların özgürce hareket edebileceği, daha da bağımsız olabilecekleri ve tek bir noktaya yani kayak ve snowboard yapmayı öğrenmeye odaklanabilecekleri ürünler sunabilmek adına yenilikler yapıyor ve ürünlerimizi geliştiriyor.

Yaş farkına rağmen birlikte kayak yapabiliyor musunuz? Cevabınız evetse, bunu nasıl başardınız?

Henüz değil. Geçtiğimiz kış Niels kızları takip edemiyordu. Karların içinde kendi ritmiyle ilerlemesine izin verdik. Ancak bu kış onun seviyesine uygun pistlerde bunu yapabileceğimize, hoş vakit geçirebileceğimize inanıyorum!

Sinirlendiklerinde ya da kaymak istemediklerinde tavrınız ne oluyor?

Çocuklar o kadar kolay sinirleniyor ki, bunu her kayak pistinde görebilirsiniz! Her ebeveyn çocuğunu tanır ve ona uygun bir tepki verir, bu durumda bir tavsiye vermemiz uygun kaçmaz. Benim açımdan, çocuklarım sinirlendiği zamanlarda kendimi onların yerine koyarım: “Buraya eğlenmeye ve gülmeye geldik, üzülmek ya da kendimizi incitmek istemiyoruz”. En iyisi çocuğa baskı yapmamak ve sabırlı olmaktır!

Bence kayak yapmaya gittiğinizde ailenizle güzel vakit geçirebileceğiniz, hatırlayabileceğiniz, keyif dolu bir gün olmalı. Antrenman programlamak yok, zaman konusunda ısrar etmek yok, öğlen leziz bir atıştırmalık için ara verirsiniz, birlikte manzaranın tadını çıkarırsınız, nefes alır ve hep birlikte “gülersiniz”.

Benim kayak konusundaki görüşlerim bu şekilde ancak herkes kayağı ve snowboard’u ailecek öğrenmek ve zaman geçirmek konusunda özgür olmalı. Herhangi bir kural yok, muhteşem tavsiyeler yok, yalnızca bir babanın deneyimini paylaşıyorum!

Tüm kayak ve snowboard ekipmanlarımız için buraya tıkla! Tutku sporun ne olursa olsun ihtiyacın olan tüm ekipmanlar için decathlon.com.tr’yi ziyaret etmeyi unutma!

Diğer kayak yazılarımız için buraya, snowboard yazılarımız içinse hemen buraya tıklaya! Çocuklar için sportif içeriklerimiz içinse buraya tıklayabilirsin!

Sağlıkla ve sporla kalın!