Hiç freerando kayaklarımızı farklı ülkelerde test etmenin hayalini kurdun mu? Wedze freeride elçisi olan Simon’un İran gezisi size ilham verecek. En basitinden, hayal kurmanızı sağlayacak.

İRAN, KÜÇÜK BİR KAYAK ÜLKESİ. BU HEMEN AKLINIZA GELEBİLECEK BİR ŞEY DEĞİL ANCAK 5600 METREDEN YÜKSEK TEPELERİ İLE İNANILMAZ YOLLARA ERİŞMENİZİ SAĞLAYABİLECEK BİR YER. FREERIDE ELÇİLERİMİZDEN BİRİ OLAN SIMON NOGUERE, FR 950 FREERANDO KAYAĞIMIZ İLE 2019 YILININ MART AYININ SON GÜNLERİNDE CANAVARI PEK BİLİNMEYEN ANCAK UMUT VAAT EDEN BİR YERDE DENEMEK İÇİN ORAYA GİTTİ

“İran’ı bana anlatmışlardı.” Bu küçük cümle Simon’da içgüdüsel olarak küçük bir sırıtmayı tetikliyor. Chamonix’te bir dağ rehberi olan erkek kardeşi Jordi ve kayak eğitmeni olan arkadaşı Valentin ile “maceraya uygun bir takım” oluşturarak bir amaç uğruna yola koyuldular: bilinmezi deneyimlemek ve Siah Kalam, 4500m, Alam Kuh, 4800 m ve Damavand, 5670 m zirvelerine tırmanmak.

freeride

İran’da dağ hayatı… Çok zor. Ulaştığımız ilk barınak (1600 D+) bakımsızdı, tüm pencereleri kırıktı, elektrik yoktu ve tırmanışın sonuna kadar hava sıcaklığı hep eksi derecelerdeydi. Buzlu bir atmosfer. Burası ekipmanlarını orada bırakma şansını gören ve yalnızca ihtiyaç duyacağı ekipmanlarla tırmanmaya devam etmeyi arzulayan freeride kullanıcılarının motivasyonunu azaltacak kadar buzlu değil.

“İlk günümüzde Siah Kalam’a ve 1000 metrelik pozitif eğime tırmanmaya başladık. Tırmanış sorunsuz geçti, iniş ise muhteşemdi, soğuk, toz kar ve yolculuğumuzda ilk defa aştığımız 4000 metrelik rakım. İniş tam anlamıyla harikuladeydi. Kayakları kullanıp güzelce test edebildim. Hızlı kaymayı çok seviyorum, FR 950 oldukça hızlı bir kayak ve bu sayede toz karlı zeminlerde ihtiyaçlarımı karşılayabiliyor. İkinci günümüzde ise Alam Kuh’a (4800 m’lik zirve) tırmanmaya karar verdik… ancak işler beklediğimiz gibi girmedi, görüş mesafesi yoktu, dağcılık ekipmanlarımıza rağmen zor tırmanıyorduk, kar çok fazlaydı, tırmanmaya çalışırken çok enerji harcamıştık. Bu nedenle 100 metre daha az tırmanıp güvende kalmayı ve hepimizin geri dönebilmesini tercih ettik.”

freeride

3. zirvemiz çok iyi geçmiş olsa da son gün karşılaştığımız kötü hava koşulları nedeniyle istediğimizden daha erken inmek zorunda kaldık. Henüz bilmiyorlar ama hava koşulları nedeniyle zamana karşı yarışıyorlar. Simon, Jordi ve Valentin ayrılmadan önce akşamı vadide geçirirler. Simon, “O gün benim doğum günümdü” diyor. “Çok sempatik olduklarını düşündüğümüz, birlikte güldüğümüz, birlikte uyuduğumuz İranlılarla tanışıyoruz, ortam sıcacık bir hal alıyor ve İran sonunda bize güzel yüzünü göstermeye başlıyor.” Birkaç saat ve bir baş ağrısından sonra, ikinci hedefleri önlerinde duruyor: aslında bir yanardağ olan Damavand.  

freeride

ZAMAN KARŞI BİR YARIŞ

Hava durumu karmakarışık, yolları su basmış, dolambaçlı yoldan gitmeliler, geçici konaklama yeri bulmalılar, tırmanış iznini almak, Gosfan Sara’ya barınak olarak hizmet veren bir camiye gitmeleri 3 gün sürüyor.

“Kaybedecek zamanımız yoktu. Bu noktada hedefimize ulaşmak için hala 2 güne ihtiyacımız vardı. Buz gibi havada, yalnızca GPS’in bizi yönlendirmesi sayesinde 1000 metrelik tırmanışımıza başladık, kötü hava koşulları yüzünden görüşümüz sıfırdı. Neyse ki kayaklar sözlerini tuttu.  Hafif, kontrol edilebilir, bağlamalar rahatsız etmiyor hem tırmanışta hem inişte performansları yüksek. Bu, bir freerando kayağı için oldukça büyük bir avantaj, kayağınızı kullanarak tırmanabilmeniz gerekiyor ancak aynı zamanda iniş sırasında ayakkabıların çıkacağını ya da bağlamaların kırılacağını düşünmeden keyifle kaymanızı da sağlamalı.” Ancak soğuğa yakalanan ve yeteri kadar iyi giyinememiş olan Simon ayağının donduğunu fark ediyor, bunu “ertesi gün yola çıkabilmek için iyileştirebiliriz” diye düşünüyor.

freeride

Takım elinden geleni yapıyor ancak vazgeçmiyor. Tırmanışın son gününde herkes sabaha karşı 4’te kalkmak ve 4500 metrelik rakıma tırmanmak için gücünü toplamış durumda.

“Çok yavaş ilerliyorduk, mental olarak zorlanıyorduk. Kar çok sertti, rüzgar bizi zorluyordu, daha da güvende olabilmek için bıçaklarımıza ihtiyacımız vardı. Ancak hedefimize ulaşmak istiyordum ve şansımıza atmosfer çok iyiydi diyor Freeride elçimiz büyük bir özlemle. 5000 metrelik rakımdaki o zirvede geçirdiğimiz birkaç saniye bu yanardağı fethettiğimiz için mutlu hissetmemiz için yeterliydi”.

BU GÜZEL MACERALARA SİZİ HEYECANLANDIRIP FİKİR VERDİ Mİ? YORUMLARDA FİKİRLERİNİZİ PAYLAŞMAKTAN, HAYAL KURMAKTAN VE TOZ KAR HAYALLERİMİZİ GERÇEKLEŞTİRMEKTEN VAZGEÇMEYİN. ANCAK MACERAYA ATILMADAN ÖNCE GÜVENLİĞİNİZİ SAKIN UNUTMAYIN! SAKIN TEK BAŞINIZA GİDİP ANTRENMAN YAPMAYI DÜŞÜNMEYİN! KEYİFLİ SÜRÜŞLER!

Kayak ve snowboard eksiklerini tamamlamak istersen hemen buraya tıkla!

Diğer kayak yazılarımız için buraya, snowboard yazılarımız için buraya tıkla! Kış sporları kategorimiz içinse buraya tıklayabilirsin!

Sağlıkla ve sporla kalın!