Pistlerde güvenle antrenman yapabilmek için mutlaka bir kask kullanılması gerekiyor! Ancak kayak kaskları yıllar geçtikçe aşınır ve darbe durumlarında koruma seviyesi oldukça düşer. Bu nedenle kayma keyfini rahatça yaşayabilmek adına kayak kaskının ne zaman değiştirileceğini bilmek oldukça önemlidir. Kayak kaskı ile alakalı yazımız seninle!

kayak kaskı
Tüm kayak kaskı modellerimiz için hemen tıkla!

Kayak Kaskları 5 Yılda Bir Değiştirilmeli

Şu anda yasal bir zorunluluk olmamasına rağmen kayak kaskı üreticileri ve perakendecileri ürünlerin seviyeye ve antrenman sıklığına bağlı olarak her 5 yılda bir değiştirilmesini tavsiye ediyor. Bu, sizi aşırı tüketime itecek yeni bir satış tekniği değil, pistlerde koruma sağlayacak bir uyarıdır.

Kayak kaskları zaman içinde eskiyen ve daha da hassaslaşan bileşenlere sahiptir. Buna kaskınızın iç kısmında yer alan EPS köpük de dahildir. Bu köpüğün rolü düşme ya da çarpma sırasında darbeleri emmektir. Zaman içinde saklama koşulları ve günlük alınan küçük darbeler nedeniyle EPS köpüğün başlangıçtaki özelliklerinden bazıları zarar görebilir. Tabii ki tüm bunlar yaptığınız kayak antrenmanının sıklığına ve seviyenize bağlıdır. Düzenli olarak kayak ya da snowboard yapıyorsanız kaskınız daha hızlı aşınacaktır.

Darbe Alırsa Kaskınızı Hemen Değiştirin!

Bir düşme ya da kafaya darbe alınan çarpma durumunda kaskın dış yüzeyi sağlam görünüyor olsa bile kaskı değiştirmek gerekiyor. Darbe sırasında güvenliği sağlayan EPS köpük çarpmanın neden olduğu enerjinin bir bölümünü emmek ve böylece başı koruyabilmek için ezilir. EPS köpük ezildiğinde eski haline geri dönemez ve kask yeni bir darbe daha alması durumunda aynı seviyede koruma sağlayamaz.

Kask başa takılı olmadığı zamanlarda da özenli davranmaya dikkat etmelisiniz! Sert ya da buzlu bir zemine düşmesi halinde kaskınıza farkında olmadan zarar verebilirsiniz.

Önerimiz

Asla 2. el kask satın almayın. Dışarıdan görünmeyen bir darbeye maruz kalmış olabilir ve sizi tehlikeye sokabilir.

Çocuk Kasklarını Daha Sık Değiştirin

Kafatası ortalama 16 yaşına kadar büyümeye devam eder. Bu nedenle baş çevresinin sabitlenmesinden önce kask değişimi yapmak çocuklarda daha yaygındır.  Kaskın baş yapısına uygun olması etkili bir koruma sağlamasının tek yoludur. Çok küçük bir kask rahatsızlık sağlar. Çok büyük olduğunda ise darbelere karşı etkili koruma sunmaz.

kayak kaskı
Wedze 500 çocuk kayak kaskı – Yakından incelemek ve satın almak için hemen tıkla!

İyi oturan bir kask, başınızı salladığınızda hareket etmez ve yüze baskı yapmaz. Çocuğunuz kayak yapmaya başlamadan önce kaskının baş çevresine uygun olduğunu mutlaka kontrol etmelisiniz!

Biliyor Musun?

Kayak müsabakalarına katılmak istiyorsanız kask takmanız gerekiyor, bu gereklilik teknik ve seviye testlerinden geçmeniz için de geçerlidir!

Tüm kayak kaskı modellerimizi incelemek için hemen buraya tıkla!

Kayak pistlerinde kask kullanmanın önemiyle alakalı yazımızı okumak için buraya tıklayın! Kayak okumalarımız içinse buraya tıklamalısın!

Sağlıkla ve sporla kal!