Ürün müdürümüz uzman snowboardcu ve DREAMSCAPE’in teknik ortağı olan Franky Moiss ile tanıştı. Bize geçtiğimiz 3 yıl boyunca snowboardlar konusunda yaptıkları ortak çalışmayı, nasıl çalıştıkları hakkındaki detayları, yeni dreamscape freestyle ayakkabıları tasarlamak için nasıl sıfırdan başladıklarını anlatacak.

Uzman Snowboarder Franky Moiss İle Tanışma

Yohann (Dreamscape ürün müdürü) : Konunun detaylarına değinmeden önce bize snowboard kariyeriniz hakkında kısa bir bilgi verir misiniz?

Benim adım Franck Moissonnier. Birçok insan bana Franky Moiss der, adım uluslararası alanda oldukça uzun ve soyadımın söylenebilmesi için kısaltılması gerekiyor. Anlayabildiğim kadarıyla İngilizcede pek işe yaramıyor… Yaklaşık 15 yıl boyunca profesyonel olarak snowboard yaptım. “Profesyonel” diyorum çünkü müsabakalara katıldım ancak kariyerimi asıl oluşturan şey imajımdı (markalar açısından) diyebilirim. Air & Style, Team Challenge, Empire Check Down gibi tüm efsanevi snowboard etkinliklerinde müsabakalar konusunda payıma düşeni yaptım.

Bize ilk snowboard anınızdan bahseder misiniz?

1992 yılına, 15 yaşıma geri dönmeliyiz. O dönemde kayak ayakkabıları olan bir Look ve tabii ki tahtayı kiralamıştım. La Clausaz’da başlangıç için uygun düz bir pistteydim. Kalçalarımızın üzerindeyken oldukça iyiydik ancak konu kaymaya geldiğinde olayı hemen anlamıştım, O ilk gün “youhou” diyerek Ollie yapmaya başlamıştım! Aslında öyle güzel bir hareket değildi ama o döneme göre oldukça havalıydı… Sonraki sezonda bir arkadaşımla birlikte kaplamalı bir snowboard aldım. Tabii bu snowboard asıl snowboardlarım olan Burton Air ve Burton Free Six’ten önceydi.

Okuyucularımızın merakını giderelim, Dreamscape ile ne zamandır çalışıyorsunuz?

Tam 3 yıldır. Geçtiğimiz 2 sezonda birlikte ürünler tasarladık ve videolar çektik. İlk yılımızda ise bazı testlere katılıp geri bildirimlerde bulunmuştum.

Dreamscape ile çalışmak istemenize ne sebep oldu?

İlgimi çeken ilk şey, snowboard hala fiyat açısından oldukça özel bir konumda olduğundan, sporumuzu daha çekici hale getirmek için için uygun fiyatlı snowboardlar geliştirmek oldu. Ürünleri herkes için erişilebilir kılıyoruz… Benim hedefim Decathlon Dreamscape snowboardlarını yüksek performanslı, hedef kullanıcının erişebileceği şekilde geliştirirken uygun fiyatlı olarak sunabilmek. Kaliteli snowboardları uygun fiyata satabilirsiniz, 500 ya da 700 Euro olmaları gerekmez.

Markaların aksine distribütör kavramından mı bahsediyorsunuz?

Evet ve duyduğum sevginin getirdiği heyecan ile snowboardları geliştiriyorum. Hammer ve Apo ile çalışmadan önce birçok markayla çalıştım. Ancak şu anda Fransa’da neredeyse hiç distribütör ve marka yok. Decathlon ürünleri geliştiren ve gelişim sürecini özenle gerçekleştiren tek marka diyebilirim. Şöyle ki modeli onaylamadan ve fabrikaya göndermeden önce isteklerimizi karşılayıp karşılamadığından emin olmak için prototipler üzerinde çalışıyoruz.

Bizimle çalışmak konusunda ne düşünüyorsunuz? Ürün geliştirme sürecine dahil olduğunuzu söyleyebilir misiniz?

Genellikle proje hakkında hep birlikte konuşuyoruz, ne istediğimizi belirliyoruz, hangi ürünlerin geliştirilmesi gerektiğine karar veriyoruz… ürünü geliştirme aşamasında süreç biraz daha “basit” oluyor. Ancak sıfırdan başladığımız durumlar da oluyor, sonradan değineceğimiz ayakkabılar gibi (Endzone 500 freestyle ayakkabı). İsteklerimizi söylüyoruz, herkes kendi fikrini belirtiyor, ilk prototipi oluşturuyoruz, test ediyoruz, nerede hata yaptığımızı görüyoruz, ikincisini oluşturuyoruz, test ediyoruz, hatalarımızı görüyoruz ve devam ediyoruz… Nihai ürünü oluşturmadan önce 3 – 4 prototip deniyoruz diyebilirim.

Sizinle neden çalışmak istediğimi açıklamam gerekiyor. Ben bahsedeceğimiz ürünlerin ürün müdürüyüm. Dreamscape’de iki ürün müdürümüz var. Sizin ekibimize katılmanızı bu kadar istememizin sebebi aslında az önce konuştuğumuz şey, kayak konusundaki hassaslığınıza ek olarak markalarla çalışmış ve ürün geliştirmiş oluşunuz… Bir şeyleri hissedebiliyor ve tüm süreç yinelenirken bizlere ürünlerimizle alakalı geri bildirimler verebiliyorsunuz. Tüm kullanıcılar bu hassasiyete sahip değil ve ilk defa sizinle çalışarak çok fazla şey öğrenebiliyoruz. Ürünü nasıl kullanıyorum? Kendimi nasıl hissediyorum? Hangi geri bildirimi vereceğim? Böyle yararlı ve yapıcı geri bildirimler almak ilişkimiz açısından da büyük bir avantaj oldu, bu sayede ürünlerimizin tasarımında değişikliğe gidebildik ve davranışlarımızı da değiştirdik…

İşte bu bir vizyon ve deneyim meselesidir. Snowboard yapmaya oldukça genç yaşta başlayan, yetenekli olan ve bu nedenle soru sorması bile gerekmeyen birçok insan var. Onlar yalnızca kayıyorlar. Ben kaymaya çok geç başladım, dağa 19 – 20 yaşımdayken çıktım. En iyi olmaktan o kadar uzaktaydım ki! Ancak aniden, kendimi geliştirmek adına birçok soru sormaya başladım. Neden tahtamı böyle aşağı itiyordum? Neden bunu ya da bunu yapıyordum? Süreci nasıl daha iyi hale getirebilirdim? İşte bu sayede ayağımın altındakileri hissetmeyi öğrenmeye başladım.

Ardından Windsurf adlı mağazayla ilk testlerimi yapmaya başladım. O zamanlar henüz 3 sezondur kayıyordum. Böylece mağazaların testlerine katılmaya başladım… Bu sayede ayağımın altındakileri hissetme yeteneğim de gelişti…

Kesinlikle, snowboardları hissediyordum. Bana kullandıkları yöntemleri öğrettiler (test katılımcıları) ben de bu yöntemleri benimkilere ekledim. Ardından ilk profesyonel modellerimde bu hassasiyeti geliştirdim.

Bir hassasiyetim olmasına rağmen hem de. Profesyonel modellerinizle profesyonel olduğunuz zamandan bahsediyordunuz…

Evet, sonrası da geldi. Tahtaları test etmeye başladığımda henüz 3 sezondur dağlardaydım. İlk profesyonel modellerim… sanırım 24 – 25 yaşlarındaydım.. Hayır ilkinde 26 yaşındaydım!

Hiç ara vermeden uzmanlığınız sayesinde geliştirdiğimiz ayakkabılardan da bahsedelim. En başından beri bizlere snowboardlar hakkında önerilerde bulundunuz, sizin önerileriniz sayesinde ürünlerimizi geliştirebildik, onları kendi disiplinlerinde çok daha iyi bir hale getirdik ve hatta daha erişilebilir olmalarını sağladık. Ancak şimdi sürekli bir geliştirme çalışmasındansa sizden freestyle ayakkabıları sıfırdan tasarlamanız istendi. Bu üründe ortak tasarım anlamında neler başardığınızı bize anlatır mısınız?

Sürecin en başından itibaren ayakkabılar konusunda ne istediğimizi hep birlikte konuştuk. Amacımız tüm dünyaya sunabileceğimiz bir freestyle ayakkabısı geliştirmekti. Hepimiz fikirlerimizi dile getirdik. Elbette Decathlon için çalıştığınızda yenilik yapmanız gerekiyor… Ürünlerde etkili bir avantaja sahip olabilmek şirket felsefesinin önemli bir parçası.

Herkes ne yapmak istediğimiz konusunda hem fikir olduğuna göre sizlere bir ayakkabıda kavrama ve teknoloji konusunda oldukça önemli olduğunu düşündüğüm şeyleri anlatacağım. Şöyle ki, bu minimum deformasyondur yani bükülmelerin olduğu alanlarda ayakkabının çok fazla deforme olmadan bükülebilmesidir. Ayrıca bana göre önemli olan bir diğer konu ürünün bileği kavrama seviyesidir, ürünün daha etkili ve daha sıkı olmasını ya da daha esnek olmasını ve daha fazla hareket yapabilmenizi sağlaması için üstteki ve alttaki bağlamaların bilek seviyesinde farklı seviyelerde bağlanabilmesi farklılığıdır.

Peki ayakkabıyı giydin mi? İlk prototiplerde özellikle rahatlık konusunda pek kolay olmadı diyebilirim…

Prototipte bir rahatsızlık olduğu anda onları çıkarttım. Hatta ayağıma uygun bir ayakkabı üretmeleri için fabrikayla görüşmek zorunda bile kaldık, ben 41 numara giyiyorum ama onların numaraları 43’ten başlıyor. Bana uygun numarayı yaptılar ve böylece her prototipi deneyebildim, giyebildim hatta mevsime uygun olarak karda ya da buzda testler bile yaptım.

İlk deneler sırasında fabrika ürünü biraz değiştirir, bunu mümkün olduğunca hızlı bir şekilde yaparlar çünkü bunun ilk prototip olduğunu ve birçok şeyin değişeceğini bilirler. Ancak bizim istediğimiz ürün hakkında zaten belirli bir fikrimiz vardı.

Ortak tasarım süreci boyunca geliştirmek istediğin noktalar oldu mu?

Ürün müdürüne ve ürün mühendisine geri bildirimlerde bulunurdum ve hep birlikte fikir alışverişi yapardık. Bir şeyi neden beğenmediğimi ya da neden beğendiğimi, bazılarının neden geliştirilmesi gerektiğini anlatırdım… İşte bu sayede, detaylar üzerinde özenle çalıştıktan sonra bugün gurur duyduğumuz bu ürünü sunabiliyoruz!

Dreamscape’le çalışmayı sevdiniz mi? Gelecekte bizimle tekrar çalışmak ister misiniz?

Beni fikirlerim için çağırdınız, geri bildirimlerimi dikkate aldınız ve beni dinlediniz. Hiçbir sıkıntı yaşamadım. Bazen sırf güvenilirlik için birisini arıyorlar ve onları dinlemiyorlar…

Bu ayakkabılar önümüzdeki sezon mağazalarda yerlerini alacak, onları nasıl tarif edersin?

Bu ayakkabılar benim her gün, her antrenmanda kullanmak isteyebileceğim freestyle ayakkabılar, maksimum seviyede sıkarak onları sertleştirebilirim. Tam ortasında bir bağcık ayrımı yaratabilmek için Nike’tan ilham aldım (o dönemde Nike kullanıyordum), böylece bilek aşağıdan da sıkılabiliyor. Üstte ise ürün esnek ya da sert olması için ayarlanabiliyor. Üründe bulunan sıkma mekanizması ayakkabının rahatsızlık vermemesi adına bilekten ayarlama sağlıyor.

Bu ayakkabı tasarım konusunda ürün gamının en iyisi değil ancak teknolojik bir ürün ve rahatlığının yanı sıra uygun fiyatlı oluşu ile insanların kullanmak isteyeceği bir ürün!

Tüm kullanıcıların ayak yapısına, antrenman türüne uyum sağlayabilecek ve zevkle kaymalarına imkan yaratacak. En önemlisi ise bu ayakkabıyı giydiğiniz anda kendinizi iyi hissedeceksiniz! Benim harika ayakkabılarım var ama bu ayakkabılarda rahat etmem için 15 gün boyunca yoğun bir şekilde kullanmam gerekti…

Neden Dreamscape İle Ortak Tasarım?

Dreamscape’te ortak tasarım ürünlerimizin inovasyonu, tasarım ve performans açısından gelişimi hedefiyle işbirliği içinde öğrenme anlamına gelir. Ürünlerimize ve sporumuza değer katabilecek her aktörü tanıtmaya ve aktif rol vermeye çalışıyoruz. Bunu yapabilmek için ürünlerimizi ihtiyaçlarına ve kayma hislerine uygun hale getirebilmek adına kullanıcıları ve spor tutkunlarını dinliyor ve sürece dahil ediyoruz.

Ortak tasarım süreci boyunca kullanıcılarımızın ihtiyaçlarından yola çıkarak prototip oluşturup ardından bir snowboard ürününün tüm karmaşıklığıyla geliştirilmesini tamamlıyoruz.

Dreamscape teknik ortaklıkları, ortak tasarım sürecinin bir parçasıdır ve tekniklik, erişilebilirlik ve performans hayallerimizi gerçekleştirmemize olanak tanır.

Son söz…

Umarım bu yıl tüm sezon boyunca kayabilir, karda eğlenceli vakit geçirebilir ve bir sürü muhteşem ürün geliştirebiliriz!

Hadi, zaman kaybetmeyin ve gidip deneyin!

Tüm kayak ve snowboard ürünlerimiz için hemen buraya tıkla! Diğer snowboard okumalarımız içinse hemen buraya tık tık!

Sağlıkla ve sporla kal!