Kış sporlarında eldiven kullanımı sağlık ve güvenlik açısından büyük önem taşır. Kayak, snowboard, bisiklet, kar yürüyüşü gibi farklı kış sporları için özel olarak tasarlanan eldiven modelleri, hem spor için gerekli hareketleri rahatça gerçekleştirebilmeni hem de ellerinin soğuk havadan kolayca korunabilmesini sağlar. Kış sporlarında doğru eldiven tercihinde bulunman, spor yaparken çeşitli kazalarla karşılaşma riskini en aza düşürür ve hipotermi gibi tehlikeli sağlık sorunları yaşamanın da önüne geçer.

kış sporlarında eldiven

Kış Sporu Eldivenlerinin Özellikleri 

Kış sporları arasında kar yürüyüşünden kızağa, kayaktan snowboard’a, kış kampından koşuya dek pek çok farklı branş bulunur. Bu branşlarda güvenli bir şekilde performans gösterebilmen için ise branşın temel özelliklerine uygun eldiven modelleri tasarlanır. Bu sebeple de her spor için doğru eldiven modeli seçmende büyük yarar bulunur. Kayak için tasarlanan eldivenler, hem karlı havada dahi ellerinin sıcak kalmasını sağlar hem de dış yüzeylerinde yer alan kayma önleyici pedler sayesinde kayak batonlarını rahatça tutabilmeni sağlayarak olası kazaların önüne geçer. Snowboard eldivenleri ise kalın dokuları ve darbe önleyici dolguları sayesinde yüksek hızda seyrederken yaşayabileceğin kaza ve çarpışmaların parmaklarına zarar vermesini önler. 

Kış sporları için tasarlanan eldiven türleri arasında yürüyüş, koşu ve kamp eldiveni seçenekleri de öne çıkar. Kar yürüyüşü ve koşu için tasarlanan eldivenler, termal özellikleriyle vücut ısını dengelerken hafif ve esnek tasarımlarıyla da ellerini özgürce kullanabilmene olanak tanır. Bu sayede yürüyüş ve koşu esnasında ellerinle dengeni sağlaman ya da çevrenden ellerinle güç alman mümkün hâle gelir. Uzun mesafe sporcuları için tasarlanan yürüyüş ve koşu eldivenlerinde, dokunmatik ekranları çalıştırabilecek özel kaplamalar da bulunur. Bu sayede spor yaparken ihtiyaç duyman hâlinde cep telefonunu eldivenlerini çıkarmadan çalıştırabilme şansın bulunur. Kış kampları için tasarlanan eldiven türleri ise parmak kısmı ayrılabilen tasarımları sayesinde ihtiyaç anında yarım şekilde kullanılabilir ve ellerinle çeşitli işlemler gerçekleştirirken vücut ısını korumanı kolaylaştırır.

Eldiven Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kış sporları için eldiven seçerken çeşitli detaylara dikkat ederek kendin için en ideal ürünü kolayca bulabilirsin. Dikkat etmen gereken noktalar ise şu şekildedir:

  • Kış sporlarında kullanılacak eldivenlerin ölçülerini doğru belirlemen, spor performansın açısından büyük önem taşır. Dar eldivenler ellerini sıkar ve hareket kabiliyetini azaltır. Ellerine bol gelen eldivenler ise hareketlerini engelleyerek spor güvenliğini tehlikeye atar. Bu yüzden eldiven satın almadan önce ürün ölçülerini incelemen ve ellerini fit bir şekilde kavrayacak modellere yönelmen önerilir.
  • Kış sporu eldivenlerinin tasarımları ve dayanabildikleri minimum hava sıcaklığı birbirinden farklı olabilir. Eldiven satın alırken kaç dereceye kadar etkili olduğunu inceleyerek ve kullanacağın alanın hava koşullarına göz atarak en faydalı modeli tespit edebilirsin.
  • Karlı havalarda kullanacağın eldivenlerin hafifliği de spor performansın ve sağlığın açısından son derece etkilidir. Hafif malzemeden üretilen ve su tutmayan eldiven seçeneklerine yönelerek güvenli bir deneyim yaşayabilirsin.
kış sporlarında eldiven
Kalenji By Night – Yakından incelemek için hemen tıkla!

Her Spor Branşı için Özel Eldiven Kullanımına Dikkat!

Eldivenlerin günlük yaşamda da kullanılan ürünler olması, spor eldivenleriyle ilgili yanılgılara yol açabilir. Kimi kullanıcılar, herhangi bir kışlık eldivenin tüm kış sporları için uygun olacağını ve farklı branşlar için ayrı eldivenler satın almanın gerekmediğini düşünür. Oysa bu düşünce tamamen hatalıdır. Günlük eldivenle futbol kaleciliği nasıl yapılamazsa her branşa özgü eldivenler olmadan da o branşın hareketleri yerine getirilemez. Farklı sporlar için tasarlanan eldivenlerle kayak yapmaya çalışman, batonları düşürmene ve ciddi şekilde sakatlanmana yol açabilir. Snowboard eldivenleriyle koşu ve yürüyüş yapman, ellerini kullanmaya ihtiyaç duyduğunda durup eldivenlerini çıkarmana ve vakit kaybetmene sebep olabilir. Bu yüzden her branş için o türün gereksinimlerine ve hareketlerine uygun özelliklerde üretilmiş eldiven modelleri kullanman gerekir.

Eğer sen de kış sporlarıyla ilgileniyorsan ve birbirinden etkileyici eldivenlerle performansını zirveye taşımak istiyorsan Decathlon’daki kış sporu eldivenlerine göz atabilir ve en yüksek kaliteye kolayca ulaşabilirsin.

Kış sporlarıyla alakalı diğer yazılarımız içinse hemen buraya tıkla!

Sağlıkla ve sporla kal!