Modern yaşamın beraberinde getirdiği yorgunluk, stres, endişe ve yoğun tempo gibi unsurlar, zaman zaman sağlığını da olumsuz etkileyecek noktaya gelebilir. Sen de yorgun geçen bir günün ya da endişeli saatlerin ardından bir anda başlayan baş, sırt, göz ya da mide ağrısı gibi sorunlarla karşı karşıya kalmış olabilirsin. Ruhsal faktörlerin yanı sıra fiziksel unsurlar da vücudunun belirli bir bölgesinde geçici süreli ağrılar hissetmene yol açabilir. Peki, böyle bir durumda doğrudan ağrı kesicilerden yardım almak yerine ağrı kesme noktaları hakkında bilgi sahibi olarak uygulayabileceğin başka bir yöntem olduğunu biliyor muydun?

Akupresür, yaklaşık 5000 yıl önce Çin’de uygulanmaya başlanmış geleneksel bir tıp tekniğidir. Bu teknik, vücudun bazı noktalarına basınç uygulanmasını temel alır. İnsan vücudunu, tümü birbirine bağlı bir sinir yumağı olarak düşünebilirsin. Söz konusu sinir ağının bazı bölgelerine basınç uygulamak yaşadığın ağrının ve problemin geçmesini sağlayabilir. Peki, insan vücudunda bulunan ağrı kesme noktaları hangileridir? Gel, bu sorunun yanıtını birlikte bulalım. 

Perikardiyum Noktası

Perikardiyum noktası, el bileğinin iç kısmının üç parmak altında ve iki tendonun arasında yer alan bir ağrı kesme noktasıdır. Özellikle baş ağrılarında ve mide bulantılarında, perikardiyum noktasına baskı uygulanması tavsiye edilir. Karpal tünel sendromunda ve yol tutması sorununda da bu yönteme başvurulabilir. Sen de bu tip bir sorun yaşadığında, parmaklarının ucuyla perikardiyum noktasına yaklaşık 5 saniye boyunca basınç uygulayabilirsin. 

Dinginlik Denizi Noktası

Göğüs kemiğinin tam ortasında bulunan ağrı noktası, dinginlik denizi noktası olarak adlandırılır. Sinir sisteminde yaşanan birçok bozukluğun duygusal temelli sorunlardan kaynaklandığını zaten biliyorsun. Bu tip durumlarda ortaya çıkan endişe, kaygı ve stres gibi faktörleri azaltmak için, dinginlik denizi noktasına hafifçe basınç uygulayarak masaj yapabilirsin. Ağrı noktasının yerini tam olarak saptamak için, elini göğüs kemiklerinin sonuna getirerek dört parmak yukarı çıkman yeterli. Göğüs kafesinin tam ortasına geldiğinde doğru yerdesin demektir. 

Tai Chong Noktası

Tai chong noktası, ayak baş parmağı ve işaret parmağının buluştuğu noktada yer alır. Göz problemleri, yorgunluk, stres ve baş ağrısı semptomlarında vücudu rahatlatmak için kullanılır. Sen de gözlerin yorulduğunda, başın ağrıdığında ya da kendini endişeli veya stresli hissettiğinde, bu noktaya hafifçe baskı uygulayabilirsin. 2 dakika boyunca tai chong noktasına kesintisiz olarak bastırabilir ve bu uygulamayı günde 3 defa tekrarlayabilirsin. 

Rüzgarın Evi Noktası

Rüzgarın evi noktası, kafatasının altında ve ensenin üstünde yer alan oyuk bölgenin tam ortasında bulunur. Baş ağrısı, boğaz ağrısı veya yanması, burun kanaması gibi sorunlar yaşadığında, rüzgarın evi noktasını bularak bu noktaya hafifçe baskı uygulayabilirsin. Parmaklarının ucuyla ağrı noktasına yaklaşık iki dakika boyunca bastır ve bir süreliğine bekle. Eğer şikayetin devam ediyorsa aynı uygulamayı yeniden tekrarlayabilirsin. 

Parmakların Birleşme Noktası

Baş ağrılarında en sık kullanılan akupresür tedavisi, parmakların birleşme noktasına nazikçe baskı uygulamaktır. Parmakların birleşme noktası, adından da anlayabileceğin üzere, elinin baş parmağının ve işaret parmağının birleştiği bölgeyi tanımlar. Üstelik, bu ağrı noktası yalnızca baş ağrılarında değil; diş, boyun ve omuz ağrılarında ve migren ataklarında da etkili olabilir. Boşta kalan elinin baş parmağıyla, parmakların birleşme noktasını yaklaşık 1 dakika boyunca ve dairesel hareketler eşliğinde ovman yeterli. Bu sayede yaşadığın ağrıyı hafifletebilir ya da tamamen dindirebilirsin. 

Uzun yıllardan beri Çin’de uygulanan bu tıp tekniği, senin de ağrı şikayetini gidermen için yeterli olabilir. Ancak söz konusu yöntemlerin yalnızca basit şikayetlerde geçerli olduğunu unutmamalısın. Kronikleşmiş, başka bir sağlık sorunundan kaynaklanan ya da çok şiddetli ağrılar yaşadığında vakit kaybetmeden bir uzmana danışmayı ihmal etmemelisin.

Diğer sağlıklı yaşam okumalarımız için hemen buraya tıkla!

Tüm sportif ekipman ihtiyacın için decathlon.com.tr‘yi ziyaret etmeyi unutma!

Sağlıkla ve sporla kal!