ATP Challanger takvimine yeni eklenen iki turnuva ile Antalya, Ocak ayının son haftası ile Şubat ayının ilk haftası arasında adeta tenis şenliğine döndü. Kısacası Antalya’da tenis bayramı yaşandı diyebiliriz. Birçok önemli yıldız adayı, turnuvada raket sallarken, şampiyon isimler İspanya’dan çıktı.

Türkiye Tenis Federasyonu’un ev sahipliğinde Antalya’da MegaSaray Tenis Akademisi’nde ilk kez Challenger turnuvaları düzenlendi. Türkiye’de kısa sürede tenisin gözde adresi olan MegaSaray Tenis Akademisi’nde yeni sezonda birbiri ardına düzenlenen turnuvalara Challenger turnuvaları da eklendi. Antalya’da tenis coşkusunu doyasıya yaşattığı için MegaSaray Tenis Akademisi‘ne çok teşekkür ederiz.

antalya'da tenis

Toprak zemindeki organizasyonların ilki 25-31 Ocak, ikincisi ise 1-7 Şubat tarihlerinde oynandı. Club MegaSaray Open I’e Jaume Munar, Daniel Galan, Thiago Wild, Facundo Bagnis, Lorenzo Musetti ve Daniel Altmaier gibi dünya sıralamasının 110 ile 200 arasındaki onlarca isim katıldı. Yerli oyunculardan Cem İlkel, Ergi Kırkın ve Marsel İlhan ana tabloda, Sarp Ağabigün ve Yankı Erel ise elemelerde ter döktü.

İlk Turnuvaya Yağmur Damgası

Turnuvada eleme maçlarının 24 Ocak’ta başlaması öngörülmesine rağmen Antalya’da günlerce yağan şiddetli yağmur, turnuvanın başlamasını engelledi. Eleme maçlarının ilki 27 Ocak Çarşamba günü oynanırken, ana tablo ilk tur maçları perşembe ve cuma gününe bölünmek zorunda kaldı. Hal böyle olunca oyuncular yeri geldiğinde iki, hatta üç maç oynamak zorunda kaldı.

MegaSaray Tenis Akademisi ile Artengo markasının anlaşmaları gereği, 2021’in başından bu yana akademide düzenlenen ITF ve ITF Junior turnuvalarının ardından ATP Challenger turnuvalarında da Artengo’nun yeni nesil topu olan TB 930 yer aldı. Toprak zemine uygun yapısı ile kısa zamanda birçok oyuncunun ve antrenörün beğenisini kazanan TB 930 toplar, önümüzdeki turnuvalarda da yer alacak.

Tekrar turnuvaya dönersek… Ana tabloda ilk turda Marsel İlhan, Duje Ajdukovic’e 6-3’lük setlerle mağlup olurken; Ergi Kırkın ise Emilio Gomez’e 6-4, 6-1’lik setlerle boyun eğdi. Sarp Ağabigün ve Yankı Erel de elemelerde kaybedince tek sporcumuz Cem İlkel kaldı. 24 yaşındaki Cem, ilk turda Joao Menezes’i 6-3, 6-4 ile saf dışı bırakırken; aynı gün oynadığı ikinci tur mücadelesinde tecrübeli raket Leonardo Mayer’i de üstün bir oyunla 7-5, 6-1 ile geçti.

Cem İlkel’den Yarı Final

Yağmurun tekrar kendini hissettirmesi sebebiyle çeyrek final maçına cumartesi günü çıkan Cem, Tomas Martin Etcheverry önünde 6-7, 6-4, 2-1 öndeyken tekrar yağmurun şidddeti ile maçı pazar gününe ertelendi. Ertesi gün final setinde 5-4 geride olan Cem İlkel, bir maç puanı kurtararak tie-break’e maçı götürdü. 7-4 ile tie-break’i ve maçı kazanan sporcumuz yarı finalde 19 yaşındaki İtalyan Lorenzo Musetti’yi karşısına aldı.

Genç jenerasyonun önemli isimlerinden Musetti’yi ilk sette tie-break ile 8-6 geçen Cem, ikinci set ile beraber yorgunluk emareleri gösterdi ve kalan bölümde 6-1, 6-1 ile setleri kaybederek yarı finalde elendi. 

Jaume Munar’dan 6. Şampiyonluk

Turnuva 1 numarası Jaume Munar; ilk turda Carlos Teberner, ikinci turda Zdenek Kolar, çeyrek finalde Alessandro Giannessi ve son olarak yarı finalde veteran oyuncu Tommy Robredo’yu 6-0, 6-1 ile rahatça mağlup ederek finale yükseldi. 23 yaşındaki Munar ile 18 yaşındaki Musetti’nin randevusu yine pazar günü oynandı.

Kısa zamanda bu kadar çok sayıda maça çıkan iki oyuncunun iki saat 25 dakika süren mücadelesinin sonunda kazanan Jaume Munar oldu. 6-7, 6-2, 6-2 ile tecrübesini konuşturan İspanyol oyuncu kariyerinin altıncı Challenger zaferine Antalya’da ulaştı ve topladığı 80 puanla ilk 100 yolunda önemli bir avantajı cebine koydu.

Club Megasaray Open II

Meteoroloji’den gelen bilgiler, ikinci hafta düzenlenecek olan Club MegaSaray Open II’nin yağmurdan etkilenmeyeceği yönündeydi ve tüm planlar da bu şekilde ilerledi. İlk hafta turnuvada yer alan birçok raket, bu hafta yine MegaSaray Tenis Akademisi’nin toprak kortlarında ter döktü.

Milli oyuncularımızdan Cem İlkel, Ergi Kırkın, Sarp Ağabigün ve Marsel İlhan ana tabloda wild card ile mücadele ettiler. Cem, ilk haftanın yorgunluğu ile ilk turda güçlü rakibi Josef Kovalik’e 6-3, 6-1 ile boyun eğerken; Ergi ise ilk haftanın şampiyonu Jaume Munar’a 6-3’lük iki setle kaybetti.

Sarp Ağabigün, Çin’li raket Alajandro Tabilo önünde 7-6, 6-1 ile mağlup olurken, Marsel İlhan ise 6 numara Facundo Bagnis’e 6-3, 6-4 ile diş geçiremedi. Böylelikle ikincisi düzenlenen turnuvada iknci tur görebilen hiçbir oyuncumuz olmadı.

İspanyolların tenis tarihinde her zaman toprak zeminde ne kadar disiplinli ve başarılı olduklarını Antalya’daki Challenger turnuvalarında bir kez daha gözlemledik. İlk haftanın şampiyonu Jaume Munar; ikinci haftada Ramkumar Ramanathan, Josej Kovalik ve Alessandro Giannessi’yi mağlup ederek bir kez daha finale adını yazdırdı.

Tablonun diğer tarafında ise bir diğer İspanyol olan ve ilk hafta ilk turda Jaume Munar’a kaybeden Carlos Teberner; turnuvada sırasıyla Joao Osusa, Emilio Gomez, Facundo Bagnis ve Tomas Martin Etcheverry’i eledi ve finale yükseldi. 

Finalde İspanyolların Savaşı

Rakibi karşısında 10 gün önce ilk turda 6-3, 6-4 ile kazanan Munar, Antalya’da 11 günde 10’uncu maçına çıkıyordu. Toprak zeminde bu kadar kısa sürede zor şartlarda maç oynamak ve sürekli kazanmak gerçekten çok zor.

Maç boyunca bu kadar çok sayıda mücadele oynamanın getirdiği fizik düşüklüğünü hisseden ve izleyicilere de hissettiren Munar karşısında 23 yaşındaki Teberner, rahat sayılacak bir sonuçla 6-4, 6-1 ile kazandı ve kariyerinin ikinci ATP Challenger şampiyonluğuna Antalya’da ulaştı.

Teberner, 80 puanın yanı sıra 6.190 USD para ödülünün de sahibi oldu ve 128 numara ile kariyer derecesini elde etti. Oyunculara ödüllerini Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürü Yavuz Gürhan ve Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin takdim etti.

İki hafta boyunca ATP Challenger takvimine büyük renk katan ve başarılı bir şekilde turnuvayı tamamlayan Club MegaSaray Open, gelecek yıllarda da takvimde yer alacağını ve her zaman sıralamadaki önemli isimlerin uğrak yeri olacağını kanıtladı.

MegASaray Tenis Akademisi’nde Şubat ayının sonuna kadar hem erkekler hem de kadınlar tarafında ITF’in 15.000 Dolar para ödüllü turnuvaları düzenlenmeye devam edecek ve yine bu turnuvalarda ITF’in lisanslı TB 930 topları kullanılacak. Antalya’da tenis coşkusunun son sürat devam edeceğini bildirmekten mutluluk duyuyoruz.

Tenis ekipmanlarında eksiğin varsa decathlon.com.tr‘yi ziyaret etmeyi unutma!

Sağlıkla ve sporla kal!