Gölge boksu, hayali bir rakibe karşı gerçekçi vuruş ve savunma teknikleri kullanılarak yapılan spor türüdür. Belirli bir spor türünün vuruş kalıpları kullanılmaz, farklı branşların tümüne ait karışık hareketler uygulanır. Tüm spor dallarında olduğu gibi farklı seviyelere ayrılır ve teknik uygulamalar bu seviyelere göre belirlenir.

Normal Bokstan Farkları Nelerdir?

  • Normal boks hareketleri vuruş ve savunmada el ve kolları kullanırken gölge boksu ayak ve dizleri de çalışmaya dahil eder. 
  • Normal boks, vücudun üst kısmına yapılan vuruşlara göre çalışma gerektirir. Gölge boksu ise antrenmanda tam bir kombinasyon üzerine çalışma yapmaya dayalıdır. 
  • Karşında bir rakip olmadığı için gelişimin rakibe göre değil, tamamen senin tempona bağlı olarak belirlenir. 
  • Normal boks için boks eldiveni, boks kaskı ve benzeri ekipmanlara ihtiyaç duyulur. Gölge boksunda zorunlu ekipmana gerek yoktur.

Nasıl Yapılır?

Gölge boksu her şeyden önce kişisel bir aktivite türüdür. Taekwondo, karate ve judo gibi sporlardan önce, ısınma niteliğinde yapıldığı gibi tek başına ayrı bir spor disiplini olarak da yapılabilir. Antrenman uygulamalarında resmi olarak belirli kurallar olmasa da, sadece kol ve bacakların savrulduğu bir düzensiz hareketler serisi değildir. Bu aktivitenin temelinde vücudun, farklı spor dallarına göre şekillendirilmesi yatar. Bir rakip ya da antrenman ekipmanı kullanılmadığı için yumruklar, tekmeler, kapanma ve saldırı hareketleri ile adım uygulamalarında, kendini tanıma fırsatı sunar. Yapmak istediğin veya yaptığın spor türüne göre strateji kurgulama ve teknik geliştirme konularında pozitif sonuçlar elde etmeni sağlar. 

gölge boksu

Amaç Nedir?

Gölge boksu, yapacağın antrenmanlar sonucunda ne elde etmek istediğine göre çok farklı kazanımlar sağlar. Dövüş, savunma sporları, fitness ve kardiyo ile uğraşıyorsan gölge dövüşü sayesinde hız kazanıp kondisyonun artar. Aynı zamanda tekniğini geliştirme konusunda pozitif katkı elde edersin. Yüksek efora dayalı bir aktivite olması; tüm vücudunun çalışmasını, sıkılaşmasını ve kilo vermeyi kolaylaştırır. Tüm bu kazanımlar dışında, farklı açılarda ve pozisyonlara göre yapılan ayak hareketleri, dans konusunda ritim duygularının gelişmesine katkıda bulunur.

Karın Kasına Etkileri Nelerdir?

Savunma sporlarının temel dayanağı sayılan gölge boksu, vücudun tümünü çalıştıran bir spordur. Ayak parmaklarından boyun kaslarına kadar, vücudunun tüm kasları bu antrenmanlar sayesinde aktif olarak çalışır. Açılı tekme vuruşları, vücudun dönüş hareketleri ile kesintisiz uygulanan kol hareketleri göğüs ve karın bölgenin sıkılaşmasını sağlar. Gölge boksu hareketleri, serbest hareketler bütünü gibi dursa da hareketler tekrara dayalı ve sayılarak yapıldığında kondisyon seviyesinin ayarlanmasını kolaylaştırır. Bu uygulama, hangi hareketle vücudun hangi bölgesinin etkin olarak güçlendiğini tespit etmeyi kolaylaştırır. 

Gölge Boksu Nerede Yapılır?

Gölge boksu, antrenman ekipmanı ve rakip gibi özel bir alanın kullanılmasına gerek olmayan aktivite türüdür. Hareketlerini engellemeyecek büyüklüğe sahip ev odası, spor salonu veya herhangi bir açık hava alanı, uygulama için yeterlidir. Kendini tanımaya dayalı uygulamalar olduğu için odaklanma bu sporda önemlidir. Bu nedenle kendini rahat hissedeceğin bir alan, tempo ayarlamaya yardımcı müzikler ile nefes alan spor kıyafetler; antrenmanlar sırasında sana olumlu katkı yapabilir. Ayrıca ayna karşısında yapacağın tekrarlar, hareketlerinin pekişmesine katkıda bulunur. 

Ekipman Kullanımı Gerekli midir?

Bu aktiviteler bütünü, temel anlamda hiçbir ekipmana ihtiyaç duyulmadan yapılan bir spordur. Fakat yapılan hareketleri rahat ve özgür şekilde yapman için esnek ve hafif spor kıyafetler tercih etmelisin. Ayrıca, bilek ağırlığı ve destek bilekliği gibi ekipmanlar kullanarak seviyeni artırıp kondisyon kazanımı ve denge artışı elde edebilirsin. 

Gölge boksu antrenmanını bir üst seviyeye taşıyacak tüm ekipmanları Decathlon’da bulman mümkün. Performansını yükseltecek ürünleri hemen inceleyebilirsin.

Sağlıkla ve sporla kal!