Pek çok kişi güneş kreminin yalnızca yaz aylarında kullanılması gerektiğini düşünür. Fakat güneş kremi kullanmak yazın olduğu kadar kış aylarında da çok önemlidir. Özellikle soğuk havalarda çalışanların ve kış sporu yapanların mutlaka güneş kremi kullanması gerekir. 

Kış Mevsiminde Güneş Kremi Kullanımı

Cildinin yıl boyunca sağlıklı ve parlak kalmasını sağlamak için soğuk kış aylarında da mutlaka güneş kremi kullanmalısın. Ayrıca, cildini korumaya yardımcı olan güneş kremini kış aylarında da günlük bakım rutininin bir parçası haline getirmelisin. Diğer yandan kış mevsiminde spor yapıyorsan bazı koruyucu ürünleri kullanman gerektiğini unutmamalısın. Örneğin güneş gözlüğü, eldiven ve bere gibi koruyucu ürünlerin yanı sıra mutlaka kremi kullanmalısın. Peki kayak ve kar raftingi gibi kış sporları esnasında neden krem kullanman gerekir? Bu sorunun cevaplarına yakından bakalım:

  • Kış Mevsiminde de Güneş Yanığı Oluşabilir

UVB ışınları, ozon tabakasından çok yüksek oranda süzülen ve cilt yanıklarına neden olan ultraviyole ışınlardır. Ayrıca cildin bronzlaşması da bu ışınların etkisiyle gerçekleşir. Bu ışınlar yazın daha güçlü olsa da kış mevsiminde de güneş yanığına neden olabilirler. Hatta kış mevsiminde havanın güneşli olduğu zamanlarda daha fazla güneş yanığı meydana getirebilir. Bu nedenle de kışın açık havada spor yaparken mutlaka güneş kremi kullanman gerekir. Aksi takdirde farkına bile varmadan cildinde güneş yanıkları oluşabilir.

  • Cilt Kanseri Riski Ortaya Çıkabilir

Uzmanlar kremlerin bütün yıl kullanılmasını önerir. Bunun temel nedenlerinden biri de cilt kanseri riskidir. UVB ışınları, cilt kanserine yol açabilen ultraviyole ışınlarıdır. Sanılanın aksine bu ışınlar kış aylarında da çok kuvvetli etkiye sahiptir. Bu yüzden her sabah cildine krem sürerek cilt kanserine yakalanma riskini önemli ölçüde azaltabilirsin. Benzer şekilde kış sporları esnasında cildin daha fazla güneşe maruz kalacağı için krem kullanmayı ihmal etmemelisin.

  • Kar ve Buz UV Işınlarını Yansıtır

Kış mevsiminde havanın soğuk olması; güneş ışınlarının ve UV ışınların gücünün azaldığı anlamına gelmez. Ayrıca kar ve buz, UV ışınları yansıtma özelliğine sahiptir. Bu durum cilt sağlığını tehdit edebileceği için gerekli koruyucu tedbirleri almaya özen göstermelisin. Örneğin snowboard, kayak veya diğer kış sporlarına katılacaksan mutlaka güçlü bir krem kullanman gerekir.

  • Ozon Tabakası Kış Mevsiminde Daha İnce

Ozon tabakası, güneşten gelen radyasyonu emen atmosfer kısmıdır. Ancak ozon tabakası kış aylarında daha incedir. Bu yüzden güneşten korunma olasılığın da daha düşüktür. Kış mevsiminde hava daha soğuk olsa da cildinin ultraviyole ışınlarını daha fazla emdiğini unutmamalısın. Bu durumda bütün gün açık havada çalışırken veya herhangi bir kış sporu yaparken radyasyon ışınlarından korunmayı ihmal etmemelisin.

Sonuç olarak yılın hangi mevsiminde olursa olsun, evden dışarı çıktığında daima güneş kremi kullanman gerektiğini unutmamalısın. krem kullanarak cildini güneş yanıklarından ve cilt kanserinden koruyabilirsin. Ayrıca güneş kremi kullanmanın cildini kırışıklıklardan ve erken yaşlanma belirtilerinden korumanın en etkili yolu olduğunu da aklından çıkarmamalısın.

Kış sporlarıyla alakalı diğer yazılarımız için hemen buraya tıkla! Güneş kremlerimizi incelemek ve satın almak içinse hemen buraya tık tık!

Sağlıkla ve sporla kal!