İster evde ister spor salonunda düzenli olarak spor yap doğru indoor egzersiz matlarına sahip olman gerekir. Neredeyse tüm indoor egzersiz türleri için kullanışlı olanlar matlar, oldukça farklı kalınlıklarda ve malzemelerde tasarlanır. Farklı mat çeşitleri, değişik spor dallarında maksimum konfor ve rahatlık sunmak içindir. Indoor egzersiz sırasında vücudunu koruması için yastıklama oranı, kaydırmazlık özelliği ve benzeri kriterleri dikkate alman oldukça önemlidir. Egzersiz rutinin için en doğru mat tercihi yapmakta zorlanıyorsan senin için hazırlanan rehbere göz atarak ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsin. Şimdi hep beraber mat kalınlığı konusunu ayrıntılarıyla ele alalım.

mat kalınlığı
Tüm mat çeşitlerimiz için hemen buraya tıkla!

Indoor Egzersizde Mat Kalınlığı Ne İfade Eder?

Her türlü egzersiz ve kişi için uyum sağlayan tek bir mat kalınlığı yoktur. Mat seçerken teknik detaylara dikkat etmenin sağlığın üzerinde oldukça büyük etkisi vardır. Bu nedenle farklı kalınlıklar hakkında bilgi sahibi olarak doğru mat tercihi yapmaya bir adım daha yaklaşabilirsin.

Standart Kalınlıktaki Mat Seçenekleri

Standart olarak 3 ila 6 mm kalınlıktaki indoor matı en ince olanlardır. Egzersiz yaparken dengeni daha fazla kontrol altında tutmak ve doğru tutuşu elde etmek için 3-6 mm arasındaki matları tercih etmen yeterlidir. Kauçuk gibi malzemelerden üretilen matlar, doğal olarak yoğunluğa sahip olduğu için çok kalın olmasına gerek yoktur. PVC standart matlar esneklik ve ekstra kavrama desteği verir. Stüdyoya veya seyahate çıkarken de kolaylıkla götürülebilen bu mat seçenekleri taşıma kayışıyla birlikte sunulur. 

mat kalınlığı
Tüm mat çeşitlerimiz için hemen buraya tıkla!

Ekstra Kalın Mat Seçenekleri

PVC veya köpük gibi malzemelerden üretilen ekstra kalın mat seçenekleri pilates gibi esneklik ve kuvvet gerektiren egzersiz türlerinde tercih edilir. Bu tür mat seçeneklerinin kalınlığı 6 mm’den 10 veya 12 mm ölçülerine kadar değişir. Aslında bu tür kalın mat tercihi yoga gibi kendi vücut ağırlığınla yaptığın indoor egzersizlerde rahatsızlık yaratabilir. Köpük veya PVC ürünün yumuşak dokusu antrenman sırasında içeri gömülmeni sağlayabilir. Pozun dengelendiği ve uzun süre üzerinde durulan egzersiz türleri için bu tip mat tercihi önerilmez. 

Indoor Egzersizlerde Mat Kalınlığı Ne Kadar Önemli?

Mat tercihi egzersiz rutinine, kişiye ve duruma göre farklılık gösterir. Çeşitli indoor aktivitelerinde performansını artırmak ve sakatlanma riskini ortadan kaldırmak için doğru kalınlıkta matları seçmen önemlidir. Pek çok pilates egzersiz rutini omurgayı ve vücudun diğer kemikli kısımlarını çalıştırır. Bu nedenle ince yapıdaki matlar vücudun kemikli bölgeleri için rahatsız edici olabilir. Yoga matından biraz daha kalın olan pilates matları vücudu yastıklamak ve mükemmel bir tutuş sağlamak için yapılmıştır. Pilates gibi indoor egzersiz matlarının 8 ila 12 mm kalınlıkta olması gerekir. Daha deneyimli kişiler için bu kalınlık 6 mm olabilir. Bu tip matlar pilates gibi egzersizlerde omurga, bilek ve dizler için tam koruma sağlar. 

Genel vücut antrenmanlarında ise çok yönlülük dolayısıyla daha kalın matların seçmesi önerilir. Genel amaçlı egzersizlerde kullanılan matlar hemen hemen her spor salonunda yaygın olarak bulunur. Bu matlar aynı zamanda ev kullanımı için de harikadır. Yerde yuvarlanma tarzı yapılan HIIT egzersizlerde ince mat kullanılması rahatsızlık verici olabilir. Ayrıca sırt problemi yaşayan kişilerin de kalın mat kullanmaları gerekir. Yine de genel vücut egzersizleri için de maksimum mat kalınlığını aşmamak önemlidir. Aksi takdirde dengede durma hareketlerinde zorluk yaşanabilir. Doğru mat tercihi egzersiz rutinin için gereken hareketleri gerçekleştirirken kalçalarına, dizlerine, kuyruk kemiğine ve omurgana ihtiyaç duyduğu uygun yastıklamayı ve desteği sağlar. Bu nedenle genel vücut egzersizleri için kullanılan matların kalın, sağlam ve sabit olması beklenir. 

mat kalınlığı

Senin için en doğru matı bulman, rahatça indoor egzersizler yapabilmen ve uzun süre kullanabilmen için önemlidir. Yeni bir mat satın almak kendin ve antrenman rutinin için yaptığın en önemli yatırımdır. Seçtiğin matın sana uyum sağladığından ve bir sonraki antrenmanına tam destek sunduğundan emin olmalısın. 

Hangi sporda hangi mat seçilmesi gerektiğine dair yazımız için hemen buraya tıkla! Tüm sportif ihtiyaçlarını karşılamak içinse mağazalarımızı ve decathlon.com.tr‘yi

Sağlıkla ve sporla kal!