Vücut geliştirme kıyafetleri satın alırken bedenine en uygun olanı tercih etmek antrenmana daha iyi motive olmanı sağlar. Ancak piyasada bulunan pek çok marka ve ürün çeşidi arasından doğru seçimi yapmak senin için biraz zorlayıcı olabilir.

Vücut Geliştirme Kıyafeti Seçiminin Önemi

Spor yaparken performansını artıran rahat kıyafetler giymen gerekir. Her spor dalı için özel olarak tasarlanan kıyafetler olduğu gibi, vücut geliştirme için de bu spora özgü kıyafetler giymen motivasyonunu önemli ölçüde artırır. Örneğin, futbol, basketbol ve tenis gibi birçok sporda bol kıyafetler giymek gerekirken vücut geliştirme sporunda ise daha sıkı, vücuda oturan ve aynı zamanda rahat kıyafetler tercih edilir. Efor ve hızlı koşu gerektiren spor dallarında giyilen ayakkabılar zeminin ayaklara yaptığı etkiyi azaltacak şekilde tasarlanır. Vücut geliştirme esnasında giyilen ayakkabıların ise nefes alabilen bir kumaştan tasarlanmış esnek tabanlı modellerden seçilmesi gerekir.

Vücut Geliştirme Tekstil Ürünü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Vücut geliştirme için iyi bir beslenme ve çalışma programının yanı sıra doğru kıyafet seçimi de çok önemlidir. Kaliteli ve bütçene uygun bir vücut geliştirme tekstil ürünü satın alırken dikkat etmen gereken bazı püf noktaları vardır. Hızlı ve doğru karar vermeni sağlayacak bu püf noktaları şunlardır: 

Kalite Standartlarını Göz Önünde Bulundurmak

En önemli endişelerden biri, spor kıyafetlerinin kalitesini belirlemektir. İnternetten alışveriş yaparken bu yöntem biraz zor. Ancak fiziki mağazadan alışveriş yapıyorsan kıyafeti yavaşça ger ve gevşeyip gevşemediğine dikkat et. Daha sonra mümkünse kıyafeti giyerek rahat hareket edip etmediğini kontrol etmelisin. Ayrıca, ismini çok fazla duymadığın bir markanın ürününü almaktan kaçınmalısın.

Ter Emici Kıyafetler Tercih Etmek 

Birçok spor dalında olduğu gibi, vücut geliştirme sporunda da ter emici ve terlemeyi azaltan kıyafetlerin önceliği göz ardı edilemez. Bu yüzden vücut geliştirme için nefes alabilen ve daha az terleten kumaşlardan yapılmış kıyafetler tercih etmelisin. Seçim yaparken üzerinde “ter emici” ibaresi olan kıyafetlere öncelik vermelisin. 

Pamuklu Kumaşlara Öncelik Vermek

Vücut geliştirme tekstil ürünü satın alırken ter emici özelliği bulunan pamuklu kumaşlardan yapılmış kıyafetler tercih etmelisin. İçeriğinde polyester oranı düşük olan hafif kıyafetler rahat olmasının yanı sıra sağlığın için de oldukça faydalıdır. 

Hava Alabilen Ürünler Satın Almak 

Spor kıyafetleri vücudun serin ve kuru kalması için sürekli hava alabilen kumaşlardan yapılmış olmalıdır. İçeriğinde düşük miktarda polyester ve spandeks bulunan pamuk karışımı ürünler bu açıdan oldukça etkilidir. 

Yenilikçi Ürünlere Öncelik Vermek 

Vücut geliştirme tekstil ürünü alırken yeni ve kullanışlı özellikler sunan markalara öncülük ver. Bütçen elverdiğince spor kıyafeti üreten markaların belirli aralıklarla geliştirdiği yeni kıyafet seçeneklerine göz at. Örneğin, daha iyi ter kontrolü sağlayan kıyafetler performansını artıracağı için bu kıyafetleri incelemende yarar var. Ayrıca piyasaya sürülen en son kıyafet tasarımlarını araştırarak vücut geliştirme kıyafetleri kombinlemek için harika fikirler edinebilirsin. 

Kullanıcı Deneyimlerini İncelemek 

Vücut geliştirme kıyafetleri hakkında bilgi edinmenin en iyi yollarından biri, başka kullanıcıların deneyimleri hakkında fikir sahibi olmaktır. Beğendiğin bir kıyafet hakkında ürün sayfasında ya da farklı mecralarda yapılmış yorumları mutlaka incelemelisin. Sosyal medya aracılığı ile daha önce kullanan kişilerin yaptığı paylaşımlara ve ürün incelemelerine göz atabilirsin. Böylece o kıyafeti alıp almama konusunda genel bir kanıya varabilirsin. Vücut geliştirme tekstil ürünü seçerken iklim şartları ve vücut özelliklerini de mutlaka göz önünde bulundurmalısın. Böylece daha rahat ve daha zinde spor yapmanın keyfine varabilirsin.

Kadınlar için harika bir okuma önerimiz daha var: Fitness sütyeni seçimi! Yazımızı okumak için hemen buraya tıkla!

Tüm sportif ihtiyaçlarını karşılamak içinse decathlon.com.tr‘yi ziyaret etmeyi unutma!

Sağlıkla ve sporla kal!