Kişinin farklı vücut pozisyonları ve hareketleri sırasında ağırlık merkezini koruyabilme yeteneği denge olarak açıklanabilir. Denge kabiliyetinin yüksek olması; duruş bozukluklarının önlenmesi, sportif performansta artış, kontrollü eklem hareketleri, düşme riskinin azalması, çeviklik kazanılması ve enerjinin verimli harcanması gibi pek çok fayda sağlar. Vücudun denge ve kas iskeleti sistemini geliştirmeye yönelik yapılan egzersizlere denge egzersizleri denir. Hemen hemen tüm spor dallarında oldukça önemlidir. Sporcunun hem performansını artırır hem de sakatlanma riskini azaltır. Egzersiz rutinine denge egzersizleri ekleyerek vücudunu kontrol etmeyi öğrenebilir, kaslarını güçlendirerek daha fit ve sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsin. Egzersizler için denge tahtası ve denge diski kullanabilirsin. Peki, bu iki alet arasındaki farklılıklar nelerdir? Hadi birlikte göz atalım…

Denge Diski Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Vücut dengesini geliştirmek amacıyla tasarlanan disk, kasların güçlenmesini sağlayarak özellikle diz ve bileklerde oluşabilecek yaralanma ve hasarların önlenmesine yardımcı olur. 360° çalışmanı sağlayan ürünün üst kısmında yer alan çıkıntılar, kan akışını da artırarak daha canlı ve zinde olmanı destekler. Oturma simidi olarak da kullanılabilen bu disk 34 cm çapa ve 6 cm yüksekliğe sahiptir. Sporcu performansının artırılması ve denge problemi yaşayanlarda fizik tedavi egzersizleri için tercih edilen disk, oturma minderi şeklinde kullanıldığında karın kaslarının çalışmasına yardımcı olur. Bu disk ile yapabileceğin egzersiz önerilerini birlikte inceleyelim…

  • Yere otur ve diski ayak ucuna koy. Ayak tabanlarının tamamı diskin üzerinde olsun. Ellerini avuç içleri yere bakacak şekilde yere bastır. Nefes alarak ayak tabanları ve ellerinin üzerinde gövdeni yukarı kaldır. Bu noktada nefes alıp vererek 30 saniye bekle. Daha sonra başlangıç pozisyonuna geri dön.
  • Yere otur ve diski dizlerinin altına koy. Ellerini ileri uzatarak avuç içlerin yerde olacak şekilde şınav pozisyonu al. Nefes alıp alnını yere değdir ve nefes vererek geri kaldır. 
denge

Denge Tahtası Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Evde kullanılmak üzere özel olarak tasarlanan denge tahtası, dengeyi sağlamak ve farklı kas tiplerini çalıştırmak amacıyla kullanılır. Tahtanın alt kısmında yuvarlak bir yapı vardır. Bu yapı kişinin ağırlık merkezini kontrol etmesini sağlar. Tahta üzerinde durabilmek için karın, kalça ve bacak kaslarının yoğun bir şekilde kullanılması gerekir. Böylece denge için oldukça önemli olan bu büyük kaslar güçlenir. Özellikle tahta üzerindeyken kollarını ve bacaklarını senkronize şekilde hareket ettirerek el, göz ve vücut koordinasyon yeteneğini geliştirebilirsin. Peki, bu egzersizler neler, bir bakalım…

  • Tahtayı mat üzerine yerleştir ve önce bir ayağın, sonra da diğer ayağınla tahtanın üzerine çık. Kollarını açarak dengeni korumaya çalış. Dengeni sağladıktan sonra dizlerini bükerek çömel ve kalk.
  • Tahtanın üzerine otur. Kollarını öne doğru düz bir şekilde uzat. Bacaklarını birleştirip öne doğru uzat ve karnına doğru çek. 
denge

Disk İle Tahta Arasındaki Farklar

Disk ve tahta ile yapılan egzersizlerin temel amacı aynıdır. Her ikisi de denge kabiliyetinin artmasını sağlayarak hem vücudun fit ve sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlar hem de denge problemi nedeniyle düşme gibi sorunların üstesinden gelmene yardımcı olur. Disk ile tahtası arasında birkaç küçük farklılık vardır. Bunlar şöyle sıralanabilir:

  • Disk 100% polivinil klorür içeren elastik bir yapıya sahiptir. Şişirilerek kullanılır. Sporcu, yüksekliği ayarlamak için diskin havasını indirip şişirebilir. Tahta ise %100 ahşap materyal kullanılarak tasarlanır. Her ikisi de 110 kg ağırlığa kadar dayanıklılık gösterir. 
  • Disk genellikle oturarak ya da yerde yapılan, denge tahtası ise hem yerde hem de ayakta yapılan hareketler için tasarlanmıştır. 
  • Diskin üzerinde çıkıntılar bulunur. Çıkıntılar ayak tabanlarının altındaki kan akımını hızlandırır. Tahta düz ve kaymaz yapılı bir yüzeye sahiptir. 
  • Diskte egzersizleri yönlendiren, diskin içindeki havadır. Tahtada ise ürünün alt kısmında yer alan yuvarlak yapı, egzersizleri yönlendirir. 

Denge tahtası ile alakalı video içeriğimize göz atmak istersen hemen buraya tıkla! Tüm sportif ihtiyaçlarını karşılamak içinse mağazalarımızı ve decathlon.com.tr‘yi ziyaret etmeyi unutma!

Sağlıkla ve sporla kal!