Herkese selam!! Tenis tutkunu biri olarak bugün sana tenis lisansı çıkarmak için neler yapmamız gerekir ondan bahsetmek istiyorum. 

Önce istersen lisansın ne olduğuna bir bakalım. Lisans, kısaca sporcunun kimlik kartıdır. Sporcunun müsabakalara katılabilmesi için bu belgeye sahip olması gerekir. 7 yaşından itibaren tüm tenisçiler istediği yaşta lisans sahibi olabilir. Ferdi ve kulüp lisansı olmak üzere iki şekilde alınabilir. Aynı spor dalında ilk defa ferdi sporcu lisansı çıkaran sporcular istedikleri zaman bir kulüp adına lisans çıkarabilirler.

Kulüp adına lisans çıkaran sporcular, kulüpten istifa ederek ferdi sporcu lisansı çıkarmak isterlerse tescil sürelerini beklemeksizin ferdi sporcu lisansı çıkarabilirler. Kulüp adına lisans çıkardıktan sonra ferdi sporculuğa dönen ve tekrar başka kulüp adına lisans çıkarmak isteyen sporcular tescil süresini beklemek zorundadır.

Yeni alınan kararlar doğrultusunda Türkiye Tenis Federasyonu lisans/vize ve transfer işlemleri artık Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (GSGM) il/ilçe Müdürlükleri tarafından yapılmaktadır. 

tenis lisansı

Lisans çıkartmak isteyen tüm performans ve senyör oyuncular gerekli belgeleri tamamladıktan sonra GSGM il/ilçe müdürlüklerine şahsen veya yetkili kulüp personeli tarafından başvuruları yaparak kendileri için tanzim edilen lisans kartını teslim alacak ve bu kart ile i-kort üzerinden başvuru yapacaktır. Genellikle şahsen yapılan başvurular 1-2 hafta içinde sonuçlanıyor. Benim tavsiyem bir kulüp yetkilisinin bu işlemleri halletmesi. Kulüp yetkilileri tamamlanan evrakları teslim ettiği gün lisansları teslim alabiliyorlar. Almış olduğunuz lisans kartını ve kimlik kartını i-kort sistemine yüklemeniz gerekecektir. Lisans belgelerini yükledikten sonra artık turnuvalarına katılabilir ve müsabık bir sporcu olabilirsiniz. 

Tenis lisansı için istenilen belgelere gelirsek;

  • Spor yapmaya ve yarışmalara katılmaya elverişliliğini gösteren yeni tarihli sağlık raporu,
  • 18 yaşından küçükler için veli/vasi yazılı izin belgesi,
  • Ferdi lisans için 2 adet güncel vesikalık fotoğraf,
  • Kulüp lisansı için 3 adet güncel vesikalık fotoğraf,
  • Kulüp lisansı için kulüpten alınan ve sporcunun kulüp ile ilişkisini gösteren belge,
    *İlk kez lisans çıkartacaklar için lisans ücreti alınmamaktadır.

Artık tenis lisansı çıkarmak için her şeyi biliyorsun! Yeni lisansınla birlikte attığın ace, vurduğun winner olsun…

Diğer tenis içeriklerimiz için hemen buraya tıkla! Tüm tenis ihtiyaçlarını karşılamak içinse mağazalarımızı ve decathlon.com.tr‘yi ziyaret edebileceğini unutma!

Sağlıkla ve sporla kal!

Bu yazımız değerli arkadaşımız Neslihan Dağıtmaç tarafından yazılmış olup kendisinin izniyle yayınlanmıştır.