Kardiyo antrenmanları kalp atış hızını artıran ve kalp damar sağlığını geliştiren en eforlu egzersiz türleri arasında bulunur. Nabzı ve metabolizmanın çalışma hızını artırdığı için fazla kilolarından kurtulmana da yardımcı olan bu antrenmanlar farklı spor türlerinin antrenmanlarında da kullanılabilir. Kardiyo egzersizlerinden yararlanabileceğin spor türleri arasında dayanıklılık sporları da bulunur. Maraton, kros, kürek, bisiklet gibi uzun soluklu müsabakalara sahne olan branşlardan oluşan dayanıklılık sporlarına bu hareketlerle hazırlanabilir ve böylece spor performansını artırabilirsin. İşte, dayanıklılık sporlarına hazırlanırken kardiyo antrenmanı yapmanın faydaları…

Formunu Koru

Kardiyo egzersizleri her şeyden önce form tutmak için uygulanır ve vücuttaki yağ kütlesini azaltarak kas kütlelerinin belirgin hâle gelmesine yardımcı olur. Bu avantaj, elbette ki dayanıklılık sporlarında ihtiyaç duyduğun temel noktalardan biridir. Vücudunda fazla kiloya yol açan yağ kütlelerinin bulunması uzun soluklu dayanıklılık sporlarında kısa sürede yorulmana, zorlanmana ve yeterli performansı verememene yol açabilir. Fazla kilo, dayanıklılık sporlarıyla ilgilenenlerin önündeki en önemli engeller arasında yer alır. Bu yüzden antrenman programlarına kardiyo egzersizleri ekleyerek kilo sorununu hızla çözebilir ve vücudundaki yağ oranını düşürebilirsin. Kardiyo egzersizlerini bölgesel incelme hareketleriyle destekleyebilir ve böylece bel, basen, kalça, göğüs gibi bölgelerde toplanan yağ kümelerinden kolayca kurtulabilirsin. Programların hızlı etkisi sayesinde dayanıklılık sporlarına daha güçlü bir şekilde hazırlanabilir ve form tutmanın vereceği öz güvenle gözünü zirveye dikebilirsin!

dayanıklılık sporları

Ödemlerden Kolayca Kurtul

Dayanıklılık sporlarında ihtiyaç duyacağın fiziksel özellikler hız, çeviklik, güç, vücut direnci ve istikrardır. Bütün bu özellikleri karşılayabilmek için ise vücudunda su ve ödem tutulumu olmaması gerekir. Ödemler dış görünüş açısından problem oluşturabildiği gibi spor performansını da olumsuz yönde etkiler ve dayanıklılık seviyeni düşürür. Bu yüzden vücudunda ödem biriktiğinde bu sorunu en kısa sürede çözmende yarar bulunur. Peki, ödemlerden kurtulmanın en etkili ve pratik yolu nedir? Elbette ki kardiyo egzersizleri! Ödemler çeşitli ödem söktürücü bitki çaylarıyla da vücuttan atılabilir ancak ödemleri ter yoluyla atmak su tutulumundan kurtulmanın en kesin çözümüdür. Düzenli olarak kardiyo egzersizleri yaparak vücudundaki fazla suyu ter yoluyla atabilirsin. Bu sayede ödemlerin oluşturduğu şişkinlikten kurtulabilir, kaslarını daha etkili bir şekilde kullanabilirsin. 

Dayanıklılık Sporlarının Olmazsa Olmazı: Çeviklik

Kardiyo egzersizleri, her türlü dayanıklılık sporunda ihtiyaç duyacağın çeviklik özelliğini kısa sürede geliştirebilmene de yardımcı olur. Bu egzersizlerin önemli bir bölümü koşu, yürüyüş ve pedal çevirme hareketleriyle gerçekleştirilir. Bu hareketlerle yoğun şekilde egzersiz yapmak ise dayanıklılık sporlarında performansı kolayca gösterebilmene yardımcı olur. Bu antrenmanlar kas hafızası kazanman açısından da son derece faydalıdır. Kaslarının spor hareketlerine alışmasına yardımcı olan kardiyo egzersizleri bu sayede dayanıklılık sporlarında enerjini verimli bir şekilde kullanabilmeni de kolaylaştırır. Bu egzersizler kas gruplarına esneklik de kazandırır ve böylece spor esnasında sakatlanma riskini de minimum seviyeye düşürür.

dayanıklılık sporları
Young couple running on treadmills in modern gym

Hangi Programı Nasıl Uygulanmalıdır?

Dayanıklılık sporlarına hazırlanırken kardiyo antrenmanları için ayrı bir zaman belirleyebilirsin. Örneğin, haftada 5 gün antrenman yapıyorsan bunun 3 gününde bu hareketlere de vakit ayırabilirsin. Yapacağın egzersizlerin ağırlığını ve süresini ise kendi form durumuna göre belirleyebilirsin. Eğer vücudun spora alışkınsa aşağıdaki hareketleri haftada üç gün tekrarlayarak performansını artırabilirsin.

Kardiyo egzersiz programını diğer antrenmanlarından önce yaparak vücudunu spora hazırlayabilir ve böylece dayanıklılık egzersizlerinin daha verimli geçmesini sağlayabilirsin. Eğer programını yükseltmek ya da seyrekleştirmek istersen antrenöründen yardım alarak kendin için en ideal süre ve seviyeyi belirleyebilirsin. 

Antrenman önerileriyle alakalı diğer yazılarımız için hemen buraya tıkla! Tüm sportif ihtiyaçların içinse buraya tık tık!

Sağlıkla ve sporla kal!