Koşu çantası alırken dikkat etmen gereken noktaları değindiğimiz yazımıza başlamadan önce birkaç önemli hatırlatma ve tavsiye iyi olur değil mi? Sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olabilmek için yeterli ve dengeli bir beslenme programının takip edilmesi, ayrıca günlük fiziksel aktivitenin arttırılması önerilir. En kolay ve en çok tercih edilen fiziksel aktivitelerin başında ise koşu gelir. İster evinden koşu bandında ister spor salonunda istersen de outdoor alanlarda dilediğin zaman koşu yapabilirsin. Her yaş grubuna uygun bir aktivite olan koşu sporu, kalp damar hastalıklarından şekere, kolesterolden yüksek tansiyona kadar pek çok hastalığa yakalanma riskini de azaltır. 

Koşu egzersizlerinin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için koşu için özel spor giyim ürünleri ve aksesuarlar tasarlanır. Farklı zeminlerde koşu yapmaya uygun spor ayakkabı çeşitleri, teri vücuttan atmayı kolaylaştıran alt ve üst spor giyim ürünleri ile özellikle outdoor koşu antrenmanlarına pratiklik kazandıran spor çantası gibi aksesuarlar koşu antrenmanlarında performansı artırır, rahat ve konforlu bir deneyim sunar. 

Koşu Çantası Alırken Göz önünde Bulundurulması Gereken Özellikler

Son yıllarda wellness ve sağlıklı yaşama olan talep arttıkça spor giyim ürünleri ve aksesuarlarına olan ihtiyaç, dolayısıyla da ürün çeşitliliğinde de artış gözlenir. Günlük hayatta fiziksel aktiviteye yer açmak için daha pratik ve kullanımı kolay spor aksesuarları tasarlanır. En çok kullanılan spor aksesuarlarının başını çeken koşu çantaları ise kullanıcının kişisel eşyaları için eşsiz bir muhafaza alanı sunar. Peki, koşu çantası satın alırken nelere dikkat etmelisin?

 • Koşu çantasının kolay taşınabilir özelliğe sahip olması oldukça önemlidir. Ergonomik tasarıma sahip bel, omuzdan askılı yan ya da sırt çantaları koşu sırasında rahat hareket etmene destek olur.
 • Hafif materyaller kullanılarak tasarlanan koşu çantası modelleri, kullanıcının daha konforlu bir antrenman geçirmesine yardımcı olur. Çantanın üzerinde fazladan ağırlık yapması hem koşu için istenen duruşu kaybetmene hem de performansına zarar verebilir. 
 • İyi bir koşu çantasının vücuda tam oturması gerekir, aksi halde koşu sırasında rahatsızlık hissedebilir ve konsantrasyonunu kaybedebilirsin. 
 • Kısa süreli koşu aktiviteleri için beli saran bel çantası formundaki koşu çantaları tercih edilebilir. Elastik bel bandı sayesinde beli tamamen saran spor bel çantaları, bel bölgesini destekleyerek koşu sırasında dengesizlik hissinin ortadan kalkmasına da yardımcı olabilir. 
 • Çapraz kayış sistemine sahip yandan askılı spor çantaları da tıpkı bel çantaları gibi daha kompakt tasarıma sahiptir. Kısa süreli koşu antrenmanları için rahatlıkla kullanılabilir. Koşu çantası seçiminde önemli olan koşucunun gereksinimleridir.
 • Uzun süreli outdoor aktiviteleri için koşucunun ihtiyaç duyabileceği tüm malzemeleri taşıma kapasitesine sahip, daha büyük formlu sırt çantaları daha uygun olur. 
 • Koşu çantası seçiminde en belirleyici özelliklerden biri de spor çantasının bölme sayısı ve fonksiyonel özelliğidir. Kişisel eşyalarını muhafaza edebilecek çok bölmeli spor çantalarının kullanımı daha kolaydır. Bel çantası tercih edersen cep telefonu, cüzdan, anahtar, mendil, matara ya da su şişesi gibi temel malzemeleri taşıyabileceğinden emin olmalısın. 

Koşu Sırasında Hangi Malzemeler ve Gıda Ürünleri Çantaya Konmalı?

Hemen her mevsim yapılabilen koşu egzersizleri sırasında kullandığın spor giyim ürünleri ve aksesuarların sağlam ve dayanıklı yapıya sahip olmasına dikkat etmelisin. Su geçirmez özelliğe sahip koşu çantaları seçerek yağışlı havalarda kişisel eşyalarının zarar görmesini engelleyebilirsin. Peki, koşu sırasında hangi malzemelere ve gıda ürünlerine ihtiyacın olabilir? Hadi bunlara birlikte göz atalım…

 • Koşu çantasının olmazsa olmazı arasında kişisel eşyaların gelir. Cep telefonu, cüzdan, anahtar gibi kişisel eşyalarını antrenman sırasında da yanında taşımak isteyebilirsin.
 • Koşu sırasında hızın artıp yavaşlayabilir. Buna bağlı olarak terleyebilir ve terin soğuyabilir. Koşu antrenmanı sırasında ekstra tişört ya da sweatshirt bulundurarak terin soğuduğunda değişim yapabilirsin. Ayrıca terini silmek için mutlaka bir havluya da çantanda yer ayırmalısın. 
 • Vücudun sıvı kaybını karşılamak amacıyla koşu sırasında mutlaka su tüketilmesi gerekir. Buna bağlı olarak koşu çantanda yer alması gereken eşyaların başını matara ya da su şişeleri çeker.
 • Ani şeker düşmeleri yaşanabileceğinden hem uzun hem de kısa süreli koşu antrenmanlarında koşu çantasına kesme şeker atmanda fayda var. Uzun süreli ya da outdoor koşularında enerjini tazeleyecek meyve suyu, sandviç ya da protein barlar bulundurabilirsin. Sıvı elektrolit dengesini sağlayan özel koşucu içecekleri de koşu çantasında yerini alabilir. 

Koşu egzersizlerini daha rahat ve konforlu hale getiren koşu çantaları, diğer aksesuarlar ve spor giyim ürünlerine Decathlon ayrıcalıklarıyla kolayca sahip olabilirsin. 

Koşu ile ilgili diğer yazılarımızı incelemek istersen hemen buraya tıkla!

Sağlıkla ve sporla kal!