Genel olarak kalp atış hızını ve nefes alışverişini artıran tüm egzersizler kardiyo egzersizleri olarak adlandırılır. Yüzme, koşu, yürüme, tenis oynama, ağırlık kaldırma ve bisiklet sürme gibi faaliyetlerin hepsi kardiyo egzersizidir. Sağlıklı ve enerjik bir vücuda sahip olmak istiyorsan vücudundaki kasları güçlendirmen gerektiğini unutmamalısın. Kalp kasların da buna dahil. Çünkü kalbin de aslında bir kas kütlesi. Kalp atış hızını artırmaya yönelik olarak yapılan kardiyo egzersizleri kalp kaslarını da güçlendirecektir. Kardiyo egzersizi yapmanın faydalarına ve egzersize başlarken nelere dikkat etmen gerektiğine birlikte daha yakından bakalım…

Kardiyo Egzersizlerinde Amaç Nedir? 

Birçok kişi kardiyoyu daha çok fiziksel görünüşünü iyileştirme kaygısıyla yapıyor olsa da kardiyo egzersizinin faydaları bundan çok daha fazla. Kalp güçlendirme antrenmanı olarak da adlandırabileceğimiz kardiyo egzersizi temelde kalp ve dolaşım sistemini harekete geçirmeye yarar. Sportif faaliyetlerin temel faydası olan sağlıklı kilo vermenin yanı sıra kardiyo egzersizi ruhsal olarak da daha iyi hissetmeni sağlar. Bunu, vücutta mutluluk hormonu olarak adlandırılan endorfinin salınımını artırarak ve stres hormonu kortizolun etkisini azaltarak gerçekleştirir. Buna bağlı olarak anksiyete ve depresyon riskini azaltır. 

kardiyo egzersizleri

Doğru beslenme programının eşlik ettiği bir kardiyo egzersiziyle yağ yakımı hızlanır ve metabolizma daha aktif çalışır. Kalbin daha hızlı atması, aynı zamanda vücuda daha fazla kan pompalanması anlamına gelir. Bu şekilde kan akışı arttığı için kan damarları daha elastik hale gelir. Sonuç olarak kaslara daha fazla oksijen taşınabildiği için kendini çok daha dinamik hissedersin. İlk başladığın zamanlarda kendini yorgun hissedebilirsin. Bununla birlikte düzenli olarak kardiyo egzersizi yaptığında zaman içinde yorgunluk şikayetinin oldukça azaldığını fark edeceksin. Kondisyonu arttırmasının yanı sıra yaşlanma etkilerini geciktirmesi de kardiyo egzersizinin faydaları arasında sayılabilir. Araştırmalar gösteriyor ki kardiyo egzersizi yapmak Alzheimer gibi nörolojik rahatsızlıklara yakalanma riskini de oldukça azaltır.

Kardiyo Egzersizine Başlarken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Tüm fiziksel aktiviteler gibi kardiyo egzersizlerini de bilinçli şekilde yapmak önem taşır. Belirli bir program dahilinde ilerlemeyip bilinçsiz şekilde yapılan sportif faaliyetler vücudumuza faydadan çok zarar verir. Kardiyo egzersizleri yaparken aşağıdaki noktalara dikkat etmende fayda var:

  • Kalp atış hızını izle: Kardiyo egzersizi sırasında kalp atış hızını takip edebileceğin bir alet kullanmak son derece önemli. Bu sayede yaptığın egzersizlerin yoğunluğunu daha sağlıklı şekilde ayarlayabilirsin. Kalbini fazla zorladığın durumları takip edebilir ve buna bağlı olarak egzersiz programını daha bilinçli şekilde düzenleyebilirsin.
  • Kalp atış hızının toparlanmasını takip et: Kardiyo egzersizi sırasında kalp atış hızını takip ettiğin kadar egzersiz bitiminde kalp atışının ne kadar sürede normale döndüğünü de takip etmen gerekir. Faaliyet bittikten sonraki 1-2 dakika içinde nabzının düşüş hızı önem taşır. Buna göre kalp atış sayısının egzersiz sona erdikten sonraki 1 dakika içinde en az 10, 2 dakika içinde ise en az 20 atış kadar azalmış olması gerekir. 
  • Düzenli beslenmeye özen göster: Kardiyo egzersizi yaparken özellikle protein ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmeye dikkat etmelisin. Vücuduna gereken enerjiyi sağlayabilmen için düzenli ve dengeli bir beslenme programının olması oldukça önemli. Kalbi güçlendirmeye yarayan kardiyo egzersizlerini yaparken vücuttaki enerji dengesini sağlayabilmek için her türlü besin maddesini içeren bir diyet uygulaman gerekir.
kardiyo egzersizleri

Kardiyo egzersizine başlamadan önce vücudun enerji ihtiyacının karşılanması için sağlıklı karbonhidratlara yönelmekte fayda var. Yüksek oranda lif içerdiklerinden dolayı karbonhidratların sindirimi biraz zaman alabilir. Bu nedenle miktarını uygun şekilde ayarlamalısın. Proteinler ve yağlar ise daha uzun sürede sindirildikleri için kardiyo egzersizi öncesi 3-4 saatlik zaman zarfında bu besin maddelerinden uzak durmalısın.

Kardiyo ve fitness antrenmanların için bulabileceğin tüm sportif ekipmanları için mağazalarımıza gelmeyi ve decathlon.com.tr‘yi ziyaret etmeyi unutma!

Fitness ve kardiyo egzersizleri ile alakalı diğer yazılarımız içinse hemen buraya tıkla!

Sağlıkla ve sporla kal!