Tenis oyuncusunun en çok ihtiyaç duyduğu ve oyun esnasında performansını artırmasına destek veren bir üründür tenis ayakkabısı. Kimi zaman servis vole, kimi zaman defans oynuyoruz ve ayakkabılarımızın da oyun tipimize destek vermesi çok önemli. Gerçekten doğru tenis ayakkabısı seçimini nasıl yaparım diyorsanız, hadi gelin blog yazımızı beraber inceleyelim 🙂 

Ara sıra mı, düzenli mi yoksa yoğun bir şekilde mi oynuyorsunuz? Oynama eğiliminde olduğunuz belirli bir saha yüzeyiniz var mı? Rahatlığa, yastıklamaya veya her ikisine birden mi ihtiyacınız var? Tenis ayakkabısı seçerken nasıl iyi bir seçim yapılır? İşte tüm sorularınızın cevapları!

Öncelike neden bir tenis ayakkabısına ihtiyacım var? Acaba koşu ayakkabısı ya da yürüyüş ayakkabısı ile tenis oynayabilir miyim? gibi soruları kendimize sorduğumuzu biliyorum. Peki gerçekten tenis ayakkabısı ile diğer spor ayakkabıları arasındaki farkları biliyor musun? 

tenis ayakkabısı

Tenis ayakkabısı ile diğer spor ayakkabıları arasındaki en önemli fark, tenis ayakkabısının ayaklarınızın yan yana hareket etmesini önlemek için tasarlanmış olmasıdır. Kaliteli bir çift tenis ayakkabısı, başarılı bilek desteği, ayağınızın üstü ve arkası için hava kabarcıkları ya da jel gibi destek materyallerine sahiptir. Tenis oynamaya başlamadan önce rakete nasıl büyük bir ilgiyle yaklaşıyorsak, ayakkabılarımıza da aynı özveriyle yaklaşmalıyız. Aksi halde tenis için uygun olmayan ayakkabıları seçerek, bilek ve diz sakatlanmalarına sebep olabilir, şiddetli bel ağrısı şikayetleriyle başbaşa kalabiliriz.

Sıradan spor ayakkabıların bir tenis ayakkabısının performansını size sunması (kort tipini de göz önüne alarak seçim yaptığımızı düşünürsek) imkansızdır. Dolayısıyla kortta sağlam durmak ve daha rahat hareket etmek için doğru tenis ayakkabısı seçimi yapmamız gerekiyor.

Şimdi başlıklar halinde tenis ayakkabısı seçerken nelere dikkat edilmeli beraber bakalım!

Oyun Stili

Boris Becker, Andre Agassi, Roger Federer, Serena Williams, Maria Sharapova ve Novak Djokovic gibi en iyi tenisçiler arasında yer alan isimler, kortta en çok rahat ettikleri ayakkabıları tercih ederler. Rahatlık için EVA taban sistemi içeren bir ayakkabı tercih edebilirsiniz.  EVA tabanlar, daha hafif ve daha esnektir aynı zamanda EVA içerisine enjekte edilen köpük sayesinde hem darbe emicilik hem de rahatlığa kavuşmuş olursunuz.

Dayanıklılık ise tenisçilerin dikkat ettiği bir diğer önemli bir noktadır. Kortta bulunma sürenize göre, oyun stilinize göre ayakkabının yıpranma süresi  değişebilir. Ortalama bir tenis ayakkabısı 1-1.5 ay süresince deforme olması muhtemeldir. 

Özellikle tercih edeceğiniz aykkabının aşınmalara karşı mutlaka destekleyici yanal bantların olduğuna dikkat edin. 

Tenis ayakkabısı seçiminde oyun tipiniz en önemli faktörlerden biri oluyor. Kortta çok fazla zaman geçiriyoruz ve en ön kort çizgisi oyuncuları, genellikle kort geri çizgisi üzerinde yanal hareket ettikleri için yanal desteklerin daha güçlü olduğu tenis ayakkabısı modellerini seçmeleri gerekiyor. Ayrıca kort çizgisi oyuncuları için tasarlanan tenis ayakkabısı modellerinde taban dayanıklılığının da daha fazla olması gerekiyor. Set önünde sürekli atak yapan oyuncular ise servis-vole oyuncusu olarak adlandırılıyor. Servis-vole oyuncuları, servis atarken sıklıkla arkada bulunan ayaklarını kort yüzeyine sürtüyor. Bu da servis-vole oyuncu tipindeki oyuncuların, tenis ayakkabısı seçerken uç kısmı daha dayanıklı ve destekli olan modelleri tercih etmesini gerektiriyor. Diğer bir ifadeyle servis-vole oyuncusu iseniz, uç kısmı takviyeli ve ayak kemeri altında iç yan desteklerin fazla olduğu tenis ayakkabılarını incelemelisiniz.  

Kort Tipine Uygun Ayakkabı Seçimi
Zemin koşullarına uyumlu ayakkabıların tercih edilmesi sakatlık riskini en aza indirirken hareket kabiliyetini de en üst seviyeye çıkarır.

Tenis ayakkabıları; sert kortlar, toprak kortlar ve çimen kortlarda giyilmek üzere farklı taban özelliklerine sahip olarak geliştirilirler.

Toprak kort için dizayn edilen tenis ayakkabıları, manevra kabiliyeti sunan bir gövde ve balık sırtı şekle sahip hafif bir taban yapısı ile gelir. Sert zemin tenis ayakkabıları ise zemine zarar vermemek için daha esnek taban hattına ve sert yüzeylerde size konfor sağlayan yastıklama donanımlarına sahiptir.

tenis ayakkabısı
Artengo TS590 Tenis Ayakkabısı – Yakından incelemek ve satın almak için hemen tıkla!

Çim kort için tasarlanan tenis ayakkabıları, zemine zarar vermeden etkili bir tutunma sağlar. Sentetik kumaş ve örgü kombinasyonundan oluşan saya, ayakkabının hafif bir forma kavuşmasını sağlarken desenli kauçuk taban da kaygan çimler üzerinde daha etkili bir çekiş gücü elde edilebilmesine yardımcı olur. 

Türkiye’de çim kort yapısı kort sayısı oldukça azdır. En çok sert zemin ve ardından toprak zemin gelmektedir. 

tenis ayakkabısı
Artengo TS590 Tenis Ayakkabısı – Yakından incelemek ve satın almak için hemen tıkla!
Taban Yapınıza Uygun Ayakkabı Seçimi
Ayak taban tipinin belirlenmesi doğru tenis ayakkabısı seçiminde tartışmasız en önemli adımlardan biridir. Ayak tipinize uygun bir ayakkabı, optimum güvenlik ve rahatlık için ihtiyacınız olan yanal destek ve yastıklamayı etkili bir şekilde sağlar. Ayak tabanı ayak kemerinin derinliğine göre nötr (normal) taban, düz taban ve destek gerektiren taban olarak sınıflandırılır.
Ayak tipinizi belirlemek için “ıslak test” uygulamasından yararlanabilirsiniz. Bunun için ayağınızı ıslatarak kuru bir kağıt veya zemine basmanız yeterlidir. Ayağınızı zeminden kaldırdıktan sonra topuk ile ayak ayası arasında kalan bölüm büyük oranda doluysa düz taban, yarı yarıya doluysa nötr taban, büyük bir boşluk varsa supinasyon taban yapınız var demektir. Ayak tabanındaki süpinasyon içe veya dışa basacak açıda olabilir. Ayak boşluğunu dolduran tenis ayakkabıları, bilek ve diz kapağı üzerindeki stresi azaltarak daha konforlu ve sağlıklı bir biçimde hareket edebilmenize yardımcı olur.

Ayağımızın hangi tipte olduğunu belirlemek için kendi başımıza uygulayabileceğimiz farklı test türleri vardır. Bir ayakkabı giydiğimizde en çok ayağımızın hangi bölümü kavradığı veya topuklarımıza baktığımızda ne şekilde durduğunu görmek, bize hangi ayak tipine sahip olduğumuz hakkında fikir verebilir.

Tüm tenis ihtiyaçların için mağazalarımızı ziyaret edebilir veya decathon.com.tr‘den dilediğin ürüne ulaşabilirsin!

Sağlıkla ve sporla kal!

Bu yazımız ülke spor liderimizi Aslı Kocabay tarafından yazılmıştır. Aslı Kocabay ile 8 Mart özelinde yapmış olduğumuz röportajı okumak istersen hemen buraya tıkla!