Ormanda keyifli bir gece uykusunun tadını çıkarmak için uygun uyku ekipmanına ihtiyacın olur. Doğa kampı ekipman listeni tamamlamaya mevsim geçişlerine uygun, konforlu bir uyku tulumu seçmekle başlayabilirsin. Uyku tulumu seçiminde genel olarak iki derecelendirme bulunur: Konfor ve mevsim. Tulumun konfor derecesi, tulum içinde kendini sıcak ve rahat hissettiğin ya da basitçe hayatta kalmanı sağlayan optimum sıcaklıkları gösterir. Mevsim derecelendirmesi ise tulum özelliklerinin ideal kullanım zamanlarını belirlemek için kullanılır. Derecelendirmeler aşırı soğuk havalardan yaz aylarına kadar bir ile beşinci sezon aralığında tanımlanır.

uyku tulumu

Sağladığı Konfora Göre Uyku Tulumu Seçimi

Bazı insanlar daha soğuk sıcaklıklarda daha rahat hissederken bazıları sıcak bir ortamın rahatlığını arar. Bununla birlikte hangi ısıda rahat olduğundan emin değilsen biraz daha sıcak seçeneği tercih etmen iyi olur. Çünkü vücudun soğuması ısınmasından daha hızlı ve kolay gerçekleşir. Konfor derecelendirmeleri yüksek, rahat, ideal ve limit kategorilerine göre gruplandırılır. Uyku tulumlarının ideal ve limit sıcaklıkları Avrupa standardına uygun laboratuvarlar tarafından test edilip üzerinde belirtilir. İdeal sıcaklık tulumun içinde rahat bir pozisyonda yatan kişinin, üşümeden ve terlemeden, vücut ısısını tamamen dengede hissettiği en düşük sıcaklık sınırıdır. Limit sıcaklık ise normal koşullarda vücut ısısının dengede kaldığı en düşük sıcaklığı ifade eder. Üst ve alt sınırlar arasında geniş bir aralıkta sıcaklık konforuna sahip tulumları geniş bir kullanım alanı ve zamanı sunması açısından tercih edilir. 

Uyku Tulumu Seçiminde Mevsimsel Derecelendirme

Tulum sınıflandırmaları arasındaki mevsimsel derecelendirmenin ilk seviyesi, 5 ° C veya üzerindeki sıcak yaz geceleri için ideal kullanımı belirtir. İkinci sezona ait tulumlar ilkbahar ve yaz aylarındaki nispeten serin akşamları işaret ederek yaklaşık 0 ila 5 ° C sıcaklıklar arasında ideal kullanım sunar. Üçüncü sezondaki tulumlar 0 ila -5 ° C arasında, geceleri soğuk olsa da don olayı görülmeyen herhangi bir yerde kullanmaya uygun tasarım ve teknik özellikler taşır. Dördüncü sezona dahil uyku tulumu modelleri, mevsimsel değerlendirmede -10 ° C’ye kadar düşük sıcaklıklara sahip kış ayları için idealdir. Beşinci ve son sezon, uzun süreli turlarla birlikte sürekli yapılan kamplar için uygun kullanım özelliklerine sahiptir. Genellikle -40 ° C’ye kadar düşük sıcaklıklara kadar kullanabilirsin. Bu tür tulumlar genellikle dağcıların sırt çantalarında bulunur.

Mevsim Geçişlerinde Uyku Tulumu Tercihi

Mevsime göre tulum seçerken uyku konforunu artıracak şu özelliklere de dikkat edebilirsin:

 • Bölmeler: Bölmeler, tulumundaki dolguyu tutan kısımlardır. Bölmeler sayesinde dolgu tulumun yüzeyine eşit bir şekilde dağıtılır.
 • İç Astarlar: İnce naylon veya polyester tulumların astarlanmasında kullanılan en yaygın malzemelerdir. Hafif ve nefes alabilen pamuklu kumaşlar nemi hapsettiği için serin ve soğuk havalar için önerilmez.
 • Dış Kumaş: Dış kumaş oldukça dayanıklı olması gerektiğinden genellikle polyester ve yırtılmayan malzemeden yapılır. Hem nefes alabilen hem suya dayanıklı bir kumaş iyi bir tulum için idealdir.
 • Sol ve Sağ Fermuarlar: Sağ ve sol taraflı fermuarı bulunan uyku tulumları mevcuttur. İçindeyken fermuarın açılmasını kolaylaştırmak için fermuar açıklığının öndeki elinin ters tarafında yer alan bir tulum tercih edebilirsin. Sağlaksan sol fermuarlı, solaksan sağ fermuarlı bir tulum seçmen iyi olabilir.
 • Çift Yönlü Fermuar: İki yönlü fermuar havalandırma gerektiğinde kolay açabilmek için kullanışlıdır. Fermuarlar tam uzunlukta, ¾ ya da yarım uzunlukta olabilir. Çift yönlü fermuarı bulunan iki uyku tulumu satın alıp ikisini beraber fermuarlayıp çift kişilik uyku tulumu oluşturabilirsin.
 • Fermuar Bölmesi: Tulumun fermuarlı alanı nedeniyle ısı kolayca kaybedilebilir, fermuarın arkasında yalıtımlı fermuarlı bölmesi bulunan uyku tulumları ısı kaybını azaltmaya yardımcı olur.
 • Fermuar Kılıfı: Genellikle bir cırt cırt ile tutturulmuş bir kumaş parçası olan fermuar kılıfı tulum tamamen fermuarlandığında fermuarın üzerini örterek uykuda fermuarın açılmasını önlemeye yardım eder.
 • Başlık: Vücut ısının çoğu baş bölgesinden kaybedilir, mumya kesim uyku tulumu başlığıyla birlikte ısınmaya yardımcı olur. Çekme kordonuyla kapatılması daha fazla sıcaklık için başlığı yüzüne doğru sıkıca çekmeni sağlar.
 • Boyun / Omuz Bölmesi: Yalıtım sağlayan bir boyun ve omuz bölmesi vücut ısısının tulumdan kaçmasını durdurmaya yardımcıdır, boyun ve omuzların çevresindeki soğuğu dışarıda tutar. 
 • İç Cepler: Normalde tulumun üst kısmına yakın bir yerde bulunan iç cepler cüzdan, telefon gibi değerli eşyalarını güvenli bir şekilde saklamak için kullanışlıdır.
 • Uyku Tulumu Çantası: Mumya kesimli tulumlar, çekme ipi ile kapatılmış çantasıyla birlikte gelir. Katlanabilen dikdörtgen bir tulumun aksine, mumya kesimli tulum çantasına kolayca yerleştirilir. Sıkıştırma kordonu tulum çantasının boyutunu azaltmaya yardımcıdır.
uyku tulumu

Dikdörtgen veya Mumya Uyku Tulumu Modelleri

Geleneksel tulumlar arasında yer alan dikdörtgen tulumları geniş olduğu için ısı tutmaktan çok rahatlığı ön planda tutan modellerdendir. Diğer uyku tulumlarından daha büyük olmaları dikdörtgen uyku tulumlarını sıcak havalarda kamp yapmak için ideal bir seçim haline getirir. Aynı zamanda, uyurken fazla ısındığında veya hava beklenmedik bir şekilde bunaltıcı hale geldiğinde, dikdörtgen uyku tulumunu sadece yorgan olarak da kullanabilirsin. Dikdörtgen tulumların hareket etmeye bolca alan sunması huzursuz veya hareketli uyuyanlar için yararlı olabilir. 

Bedenin kıvrımlarına uyumlu ve tam oturan, kapüşonlu mumya uyku tulumları, ferahlık hissinden ziyade maksimum ısı tutmayı, dolayısıyla çok soğuk hava koşullarında vücudunu sıcak tutmayı amaçlar. Isıyı en üst düzeye çıkarmak için vücudun etrafındaki hava boşluğunu en aza indirir. İçeride kalan az miktardaki hava boşluğu tulumun içini hızla ısıtacağın ve uyurken hareket ettiğinde dışarıya daha az hava çıkacağı anlamına gelir. Birçok uyku tulumundan çok daha hafif olan mumya uyku tulumu modelleri, sırt çantalı gezginler için popüler bir seçim olabilir.

uyku tulumu

Doğada iyi bir gece uykusu uyumak için arazi ve hava koşullarına uygun bir tulum seçmen önemlidir. Decathlon’un sunduğu farklı sıcaklık derecelerine uygun, kuş tüyü veya sentetik dolguları bulunan, dikdörtgen veya mumya kesimli uyku tulumlarını detaylı inceleyebilirsin. İster bir festivale katıl ister bir doğa kampına git ihtiyacın olan uyku ekipmanını Decathlon uyku tulumları arasından hemen temin edebilirsin. 

Doğru uyku tulumu tercihi ve kullanım tavsiyelerine dair yazımız için hemen buraya tıkla!

Tüm kamp ihtiyaçların için mağazlarımıza gelebilir veya decathlon.com.tr‘yi ziyaret edebilirsin!

Sağlıkla ve sporla kal!