Dolaşım sistemi, tüm vücut hücrelerini kapsayan damarlardan oluşur. Vücut hücrelerine damarlardaki kan aracılığıyla besin ve oksijen taşır, hücrelerin metabolizma artıklarını da boşaltım organlarına ulaştırarak vücuttan atılmasına yardımcı olur. Bazı durumlarda, özellikle bacak bölgesinde bulunan damarlardan kalbe kanın ulaştırılması zorlaşabilir. Özellikle çok fazla ayakta kalmak, kan damarlarındaki tıkanıklık, varis, enfeksiyonlar gibi nedenler bacak bölgesinde kan basıncının artmasına yol açar. İşte tam bu noktada kompresyon çorabı devreye girer. 

Kompresyon Çorabı Nedir?

Bacakları klasik çoraplardan daha fazla sıkarak kan akışını iyileştirmek amacıyla tasarlanan farklı boyut ve sıkılığa sahip çorap çeşitleri kompresyon çorabı olarak tanımlanır. Özellikle bacaklardaki venöz damarların tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Buna ek olarak sporcu performansın artırmak ve sakatlıkları önlemeye de yardımcı olur. Kademeli ve enti-emboli çorapları olmak üzere iki çeşidi vardır. Kademeli kompresyon çorapları yaygın olarak kullanılan ve bir dizi sıkıştırma kademesine sahip modellerdir. Genellikle ayak bileğinde daha sıkıdır ve bacaklara doğru yükseldikçe sıkılık oranı düşer. Diz boyu ve uyluk boyu olmak üzere iki boyut halinde üretilir. Anti emboli olanlar ise daha ciddi sağlık problemine sahip olan kişiler için özel olarak üretilir. Yatağa bağımlı hastalar ya da ameliyat sonrası uzun bir dinlenme sürecine ihtiyaç duyan hastalara yöneliktir. Hareketsizlik nedeniyle kan dolaşımlarında sorun yaşanmasını ve kan pıhtısı oluşumunu önlemek amacıyla kullanılır.  

Kompresyon Çorabının Faydaları Nelerdir?

Bacak bölgesini saran kompresyon çorabı bu bölgeyi sıkarak kan damarlarındaki basıncı artırır. Böylece kılcal damarlardan aşırı sıvı sızıntısı azalarak kanın kılcal ve lenfatik damarlar tarafından emilimini artar, ayak bilekleri ve bacaklarda ödem oluşma riski ve ağrı azalır. Aynı zamanda kompresyon çorabı, yüzeysel damarların kanla dolmak için genişleme oranını da azaltarak kanın geriye doğru akmasını ve tıkanıklığa neden olmasını engeller. Kısacası bacak ve ayak bileklerine sağladığı baskı sayesinde bacaklardan kalbe kan akışını destekler. Kan damarlarının genişlemesi sonucu meydana gelen varislerin tedavisine yardımcı olur ve ilerlemesini önler. Dolaşımı düzenleme konusunda etkili olan kompresyon çorapları özellikle emzirme ve hamilelik döneminde ödem şikâyetlerini azaltır. Ayrıca ayakta durulduğunda baş dönmesi ve dengesizliğe neden olan ortostatik hipotansiyonun önlenmesine yardımcı olur. 

Hangi Spor Dallarında Kompresyon Çorabı Kullanılmalıdır? 

Koşu, bisiklet gibi bacak kaslarının yoğun olarak kullanıldığı spor dallarında kompresyon çorabı giyilmesi, sporcu performansı üzerinde etkili rol oynayabilir. Egzersiz sırasında kan akışı hızlanır ve bu hızın ayak parmağından başlayıp tüm vücut üzerindeki etkisinin arttırılması için bu çorapları giymek faydalı olabilir. Ürün, ayak bileğinde %100 baldırlarda ise neredeyse %70 oranında koruma sağlayabilir. Kan akışını hızlandırdığı için canlandırıcı etki sağlar ve dolayısıyla koşu performansındaki artışı destekler.

Kademeli basınç sağlayan kompresyon çorabı modelleri bacaklardaki yorgunluk hissinin azalmasına da yardımcı olur. Koşu ve bisiklet sporcularının kas ve eklem yapılarının stabilize edilmesini sağlayarak genel dayanıklılık seviyelerinde yükselme de sağlayabilir. Antrenman sırasındaki bu olumlu etkilere ek olarak sporcunun dinlenme sırasında da bu çorapları giymesi önerilebilir. Kasların iyileşme ve toparlanma sürecinin kısalmasını destekleyen ürün; kaslara oksijen iletimini artırmaya, kan dolaşımını iyileştirmeye, laktik asidin uzaklaştırılmasını hızlandırmaya yardımcı olabilir. Tüm bunlara ek olarak kompresyon çorabının tasarımında kullanılan materyaller, diğer çorap türlerindekine oranla daha kalın, dayanıklı ve sağlam yapıya sahiptir. Bu özellikleri sayesinde sporcunun bacaklarını sıcak ve kuru tutar, cildini dış etkenlere karşı korur. 

Uzun doğa yürüyüşlerinde çorap seçimine dair yazımızı okumak istersen hemen buraya tıkla!

Tüm sportif ihtiyaçlarını karşılamak için mağazalarımıza gelebilir veya decathlon.com.tr‘yi ziyaret edebilirsin!

Sağlıkla ve sporla kal!