Hem fiziksel sağlık ve gelişim hem de iyi bir ruh sağlığı bakımından sporun sağladığı faydalar yadsınamaz. Çevresini spor sayesinde tanıyan bir çocuğun hem iletişim becerileri hem de kendine olan güveni artar. Psikolojik olarak da spor sayesinde otokontrol yeteneği gelişen çocuğun herhangi bir şeye olan konsantrasyonu, iradesini kullanabilmesi ve başarıya güdülenme seviyesi artar. Yapılan araştırmalar, spor yapan gençlerin yapmayanlara göre daha sağlıklı beslendiklerini, şiddete daha az meyilli olduklarını ve duygusal zekâlarının daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Ancak bu denli faydası varken, erken çocukluk döneminde sporun temel dalı olarak bilinen jimnastiğe başlamak için bazı hususlara da dikkat edilmesi gerekir. Şimdi jimnastik sporunu çocuklar özelinde daha detaylı inceleyelim!

jimnastik

Jimnastiğe Başlangıç Yaşı Kaç Olmalıdır?

Jimnastik sporuna başlama yaşı pek çok otorite tarafından standartlaştırılmış ve 6 yaş olarak belirlenmiştir. Ancak bu konuda yapılan bilimsel araştırmalar, daha erken yaşlar olan 3-4 yaş aralığının jimnastik sporuna başlama konusunda daha ideal olduğunu ortaya koyar. Erken çocukluk döneminde jimnastik ile tanışan çocuğun bilişsel, psikomotor ve duyuşsal olarak yaşıtlarına göre daha hızlı gelişim gösterdiği izlenmiştir. Bu bağlamda 3 yaştan itibaren jimnastik temelli oyunlar ile birlikte çocukları bu branş ile tanıştırmak mümkündür.

Çocukların jimnastik sporu ile tanışmalarındaki temel amaç, sinir ve kas koordinasyonunu güçlendirmenin ve kardiyovasküler dayanıklılıklarını artırmanın yanı sıra esneklik ve kuvvet seviyelerini de geliştirmek olmalıdır. Bu konuda çocukların fiziksel seviyelerinin geliştirilmesini sağlayan en önemli branş ise jimnastiktir. Bu spor sayesinde sürat, denge, çeviklik, koordinasyon, esneklik ve kuvvet gibi pek çok motor becerilerini güçlendiren çocuklarda lokomotor denilen sıçrama, koşma ve tırmanma hareketlerinin optimum seviyede gelişim gösterdiği izlenebilir.

Jimnastiğe Başlayan Çocukların Ders Programları

Jimnastiğe erken yaşta başlayan çocuklar aslında spor sırasında farkında olmasalar da bolca dikkat ve algı çalışmalarına maruz kaldıklarından, konsantrasyon süreleri uzar. Bu yaş grubundaki çocukların yeni bir şey deneyerek başarılı olabileceklerini görmesi uzun vadede özgüveni destekler. Diğer yandan çocukların arkadaşları ile sürekli bilgi alışverişi yapması, arkadaşlık ortamında paylaşımlarda bulunması, rahatça sosyalleşebilmeleri de kendini özgürce ifade eden bireyler olmasına katkı sağlar. Bu noktada jimnastik sporuna her katılan çocuk dikkatle izlenmeli ve mutlaka sergilediği bilişsel, duyuşsal ve psikomotor gelişimlerine göre ders programlarına tâbi tutulmalıdır.

Her yaş grubunun antrenmanlarının zorluk seviyesi ve süresi birbirinden farklı olmalıdır. Aynı yıl içerisinde 6 ay ara ile doğan çocuklarda bile bilişsel ve psikomotor gelişim özellikleri farklı olabilir. Küçük farklar bile başarılı olma konusunda büyük etki yarattığından, her bir çocuk kendi özelinde değerlendirilmeli ve ideal yaş grubu ile birlikte jimnastik programına dahil edilmelidir. Ancak böylece çocuğun eğlenceli zaman geçirirken, spor disiplini içerisinde fizyolojik ve sosyolojik açıdan gelişim sağlaması mümkün olabilir.

Jimnastik sporuna devam eden çocukların gelişim süreçleri de daima izlenmelidir. Bu hususa takip edilmesi gereken kriterler şunlardır:

  • Bedensel özellikleri (Etki-tepki hızı, statik ve dinamik kuvveti, aerobik ve anaerobik dayanıklılığı, hareket koordinasyonu)
  • Antropometrik özellikleri (Ağırlığı, vücut ölçüleri, kas ve yağ dokuları, uzuvların uyumu)
  • Öğrenme ve uygulama becerileri (Algılama ve analiz, fiziksel zorlama, başarma isteği)
  • Zihinsel özellikleri (Konsantrasyon, planlama, tempo ayarı)
  • Teknomotorik özellikleri (Ses ve denge duyuları)
  • Sosyal ve psikolojik özellikleri
jimnastik

Jimnastiğe Başlamadan Önce Yapılması Gerekenler

Jimnastiğe başlamadan birkaç ay önce kronik hastalıklar ve bedensel uygunluk için bir hekim muayenesi şarttır. Eğer çocuk akut veya kronik bir hastalığa sahipse mutlaka uzman bir doktor tarafından EKG, kan tahlili, akciğer filmi gibi tetkiklerin yapılması gerekir. Bununla birlikte kemik, eklem ve tendonların da uzman doktor tarafından incelenmesi büyük fayda sağlar. Jimnastiğe başladıktan sonra da düzenli olarak devam ettirilmesi gereken doktor kontrolleri, sporcunun yaşı ne olursa olsun spor yaşamı boyunca yılda en az bir kez hekim kontrolünden geçmesini gerektirir. 

Jimnastiğin çocuk gelişimine faydalarını anlattığımız yazımız için hemen buraya tıkla!

Jimnastikle alakalı tüm ihtiyaçların içinse mağazalarımıza uğramayı ya da decathlon.com.tr‘yi ziyaret etmeyi unutma!

Sağlıkla ve sporla kal!