Çocukların yürümeyi deneyimlediği ilk süreçten itibaren keyifle kullanabildiği scooter, çocuğun fiziksel ve mental gelişimine pek çok açıdan fayda sağlar. Scooter aynı zamanda her yaştan çocuk için son derece eğlenceli ve ebeveynler tarafından güvenle satın alınan bir araç. Ebeveynler scooter satın alırken pek çok farklı kriteri göz önünde bulunduruyor ve tüm alternatifleri detaylı bir şekilde değerlendiriyor. Ancak çocukların güvenli bir sürüş deneyimi yaşamasını sağlayan güvenlik ekipmanları çoğu zaman gözden kaçırılabiliyor. Scooter kaskı başta olmak üzere eldiven ve dizlikten oluşan güvenlik ekipmanları, çocuğun güvenli bir deneyim yaşamasını sağlıyor. Bu nedenle scooter kaskı seçiminde bazı noktalara dikkat etmek son derece önemli. İşte çocuklar için scooter kaskı seçerken dikkat etmen gereken önemli noktalar…

scooter kaskı

Doğru Bedeni Bulmak Son Derece Önemli

Kaza Önleme Danışma Merkezi, 3 ve 6 yaş aralığındaki çocuklar için scooter kaskı alırken doğru beden seçimine dikkat etmen gerektiğini vurguluyor. Çocuk kasklarında doğru bedeni doğru bir ölçü ile belirleyebilirsin. Bunun için çocuğun kafa çevresini kulağın bir parmak üzerinden ölçerek bulduğun değeri referans alabilirsin. Scooter kaskı modellerinin iç ya da dış kısımlarında cm bazında ölçüler yazar. Bulduğun değeri bu ölçülerle karşılaştırabilirsin. Doğru ölçüyü bulduktan sonra kaskı çocuğun kafasında mutlaka denemelisin. Deneme anında da kaskın arka tarafında yer alan çap ayarı kısmını çocuğun kafasına göre ayarlamalısın. Ancak kaskın, takıldıktan sonra hareket etmemesi son derece önemli. Şayet kask tam oturmamışsa ve hareket ediyorsa yanlış beden seçiminde bulundun ya da çap ayarlamasını doğru yapmadın demektir. Ölçüyü buldun ve kask çocuğun kafasına tam oturdu ancak kaskın küçük gelip gelmediğinden emin değilsin. Bunu da kaskın ön kenarından anlayabilirsin. Kaskın ön kenarı, burun kökünün iki parmaktan fazla üzerinde kalıyorsa denediğin kask küçük demektir. 

Kaskı Doğru Kullanmak da Son Derece Önemli

Doğru bedeni bulmak kadar kask ayarlamalarını doğru yapmak da oldukça önemli. Kaskın klipsini çene altına taktıktan sonra çocuğun işaret ve orta parmağı, yatay bir şekilde gıdı ve scooter kaskı ipinin arasına kolaylıkla girebilmeli. Çünkü kaza anında ipin çok sıkı olması çocuğun boğazını sıkabilir ya da kesebilir. Bunun tam tersi olarak çok gevşek olması da kaza anında kaskın arkaya ya da öne doğru kaymasına neden olur. Bu nedenle kasın ne çok sıkı ne de çok gevşek olacak şekilde ayarlanması oldukça önemli. 

Scooter Kaskı Seçerken Dikkat Edilecek Diğer Detaylar

Piyasada çok sayıda scooter kaskı modeli görebilirsin. Modellerin sunduğu zengin seçenek aklını karıştırabilir. Bu nedenle beden seçiminden sonra bazı noktaları da mutlaka dikkate almalısın:

scooter kaskı
  • Renk seçimine dikkat! Scooter kaskının dikkat çeken parlak renklerde olması önemli. Bu sürücülerin kolay bir şekilde fark etmelerini sağlar. Bu nedenle desensiz, turuncu ve sarı gibi sinyal renklerinde bir model tercih etmelisin.
  • Olabildiğince sade! Çocuk kaskı üreten markalar, tasarımlarında çocukların renkli dünyasına hitap edecek süslemeler kullanabiliyor. Hayvan kulakları, dinozor yüzgeçleri gibi detaylar bunlardan birkaçı. Bunun yanında bazı modellerde de lamba ve kamera gibi detaylar bulunabiliyor. Bu tür detaylar, kaza esnasında kaldırıma ya da herhangi bir yere takılabilir ve bunun sonucunda da ani durmadan kaynaklanan bir beyin sarsıntısı yaşanabilir. 
  • Kasın biçimine dikkat! Scooter kaskının, çocuğun kafasını kapsamlı bir şekilde kaplaması oldukça önemli. Kask, ne kadar çok yeri kapatırsa darbelere karşı o derece çok korur. 
  • Havalandırma sistemi! Çocukların özellikle sıcak yaz günlerinde scooter kullandığı düşünüldüğünde kaskın havalandırma özelliğinin olması önem kazanıyor. Bu sebeple alınan kaskın havalandırmayı sağlayan bir tasarıma sahip olması önemli.
  • Ağırlık! Scooter sürerken kaskın kafada ağırlık yapması rahatsız edici bir durum olabilir. Hafif dış yüzeye sahip olan ve ince kayışları bulunan bir modeli seçebilirsin. 
  • Paten kasklarına dikkat! Kask seçiminde sık yapılan hatalardan biri de kask modellerinin karıştırılmasıdır. Paten kaskları enseye doğru daha yoğun bir kapatma sağlar. Scooter kaskı modellerinin yan tarafları daha dolgun ve kalındır. 

Bu noktalara dikkat ederek çocuğunun güvenli bir sürüş deneyimi yaşamasını sağlayabilirsin.

Minik sporseverlere scooter alırken dikkat edilmesi gerekenleri ise buraya tıklayarak okuyabilirsin!

Tüm paten, scooter ve kaykay ürünlerimizi incelemek istersen hemen buraya tıkla!

Sağlıkla ve sporla kal!