Sağlıklı beslenmenin en önemli bileşenlerinden biri sudur. Vücut fonksiyonlarının düzenli olarak çalışmasını sürdürebilmesi ve genel vücut sağlığının korunabilmesi için günlük su miktarına dikkat edilmesi gerekir. Vücut sıvı miktarının yaklaşık %10’unu kaybettiğinde geri dönüşü imkânsız, hayati bir risk oluşturabilir. Özellikle spor yapan bireylerde yeterli su tüketimi çok daha önemlidir. Antrenman sırasında kaybedilen sıvının yerine konması hem yapılan egzersizin etkilerini artırır, hem de sporcunun genel sağlık durumunu korumasına yardımcı olur. Spor yaparken su ile birlikte vücuttan elektrolit kaybı da söz konusudur. Vücut sıvı elektrolit dengesini düzenleyebilmek için doğal maden suyu tüketilebilir.

Maden Suyu Nedir?

Yeraltı sularından doğal bir şekilde elde edilen ve içerisinde çözünmüş katı madde içeren sulara maden suyu denir. Sodyum, demir, florit, magnezyum, kalsiyum, potasyum, klorit, sülfat ve bikarbonat içeren maden suyu, yeryüzünün en derin katmanlarından çıkartılır. Yolculuğu sırasında her bir katmandan mineral toplayan bu doğal su, bundan dolayı doğal bir mineral deposudur. Soda ise tamamen farklıdır. İçilebilir herhangi bir suya karbondioksit eklenerek soda elde edilir. Sodanın tek bir faydası vardır o da günlük sıvı miktarının karşılanmasına yardımcı olmak. Bu etkisi dışında sodada herhangi bir mineral ya da elzem bir bileşen yoktur. Nefes alma, terleme ve idrar gibi vücut fonksiyonları ile sıvı ve elektrolit kaybı yaşanır. Hem sıvı hem de elektrolit kaybını önlemek amacıyla sağlıklı bir bireyin günde 600 ml kadar maden suyu tüketmesi önerilir. Düzenli antrenman yapan bireylerde bu miktar daha yüksek olabilir. Hemen her yaşta tüketilmesi önerilen maden suyu, günlük kalsiyum ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olur, sağlıklı kemik ve diş gelişimini destekler. Büyüme çağındaki çocuklar, anne adayları ve emziren annelerin günlük mineral ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcıdır. Yüksek oranda bikarbonat içerdiği için mide yanması, ekşimesi ve hazımsızlığı gibi mide problemlerinin tedavisine destek olur.

maden suyu

Sporcu Sağlığında Maden Suyunun Önemi?

Kalp ve damar sağlığının korunmasından mide rahatsızlıklarının tedavisine kadar vücut fonksiyonlarının düzenlenmesini sağlayan pek çok minerali bünyesinde barındıran maden suyu, sporcu beslenmesinde de büyük bir öneme sahiptir. Düzenli antrenman yapanların yeterli ve dengeli beslenmelerinin yanı sıra en başarılı performansı çıkarmaları için su tüketimine de dikkat etmeleri gerekir. Susama hissi vücudun sıvı miktarının azaldığının en önemli belirtisidir. Ancak antrenman sırasında susama hissini beklemeden yarım saat aralıklarla sıvı tüketilmelidir. Egzersiz sırasında terleme ile birlikte sıvı kaybı aşırı derece de artar ve buna ek olarak mineral kaybı da yaşanır. Yaşanan bu kayıp sporcunun halsizlik, baş ağrısı, performans düşüklüğü gibi problemlerle karşı karşıya kalmasına sebep olur. Yüksek mineral içeriğine sahip maden suyunu tüketerek vücudun sodyum potasyum dengesinin sağlanmasına yardımcı olabilirsin.

maden suyu

Sporcular Maden Suyunu Ne Zaman İçmeli?

Antrenman öncesi, sırası ve sonrasında sıvı kaybının karşılanması sporcu performansını destekler. Maden suyunu ister antrenman öncesinde istersen de sonrasında tüketebilirsin. Antrenman öncesinde karbonhidrat içeren besinlerle karıştırabilir, egzersiz sırasında ihtiyaç duyabileceğin enerji ve elektrolitleri depolayabilirsin. Antrenman sonrası ise vücut su ve elektrolit kaybı yaşar. En kısa sürede sıvı ve elektrolitlerin yerine koyabilecek en iyi seçenektir. Egzersizin hemen sonrasında içebilir; baş ağrısı, halsizlik ve yorgunluk gibi sorunların üstesinden gelebilirsin. Normalde antrenman sırasında su tüketilmesi önerilir. Maden suyu içeriğindeki bileşenler nedeniyle midede şişkinlik yaratabilir.

Tüm sportif ihtiyaçların için mağazalarımıza gelebilir ya da decathlon.com.tr‘yi ziyaret edebilirsin!

Sağlıkla ve sporla kal!