Koşu ayakkabısı teknolojileri geliştikçe yastıklama teknikleri ve seçenekleri de gittikçe çoğaldı. Profesyonel veya amatör anlamda koşu ayakkabısı seçerken dikkat etmen gereken kriterlerin başında gelen yastıklama hakkında detaylı bilgi sahibi olarak en doğru ürünü seçmeye hazır mısın? Koşu ayakkabılarında yastıklama hakkında kapsamlı yazımız seninle!

Yastıklama Nedir?

Peki, koşu ayakkabılarında yastıklama nedir? Yastıklama, koşu ayakkabısının darbenin gücünü absorbe etme kapasitesini ifade eder. Bir koşu ayakkabısının yastıklama işlevi, zeminle olan kaçınılmaz etkiyi en aza indirmek için temas aşamasını olabildiğince kademeli hale getirmektir. Koşarken atılan her adımda ortaya çıkan darbeyi emen yastıklama sistemlerinin sporculara çeşitli katkıları bulunur. 

koşu ayakkabılarında yastıklama

Koşu Ayakkabısı Modellerinde Yastıklamanın Etkisi

Hangi tür teknolojiyi seçersen seç yastıklı koşu ayakkabılarındaki amaç, üstün performans ve maksimum konfor sunmaktır. Yumuşak, destekleyici, rahat ve hafif arasındaki mükemmel dengeyi oluşturmak üzere tasarlanan yastıklama sistemi sporcuların performansına, sağlığına ve konforuna pozitif katkıda bulunur. 

 • Bir koşu ayakkabısı modelinde yastıklamanın rolü ayağın zemine çarpmasının yarattığı kuvveti emerek vücuttaki gerilimi azaltmaktır. 
 • Koşu ayakkabılarındaki yastıklama mümkün olan en az miktarda enerjiyi kullanarak maksimum performans sergilemeyi sağlar. 
 • Koşu ayakkabıları, ayağın adaptasyon derecesini ayarladığı için mümkün olan en iyi rahatlığı sunar. 
 • Ergonomik ve destekleyici yapısı en zorlu performanslarda bile ayak sağlığını korur. 

Yastıklama Özelliklerine Bakarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Koşu ayakkabısı seçerken ne tür bir yastıklama seviyesi tercih etmen gerektiği antrenman türüne, darbe yoğunluğuna ve bir dizi başka kritere bağlıdır. Bu kriterler hakkında detaylı bilgi alarak kendin için en doğru koşu ayakkabısına karar verebilirsin.

 • Darbe Yüzeyi: Adım attığında ortaya çıkan darbe, çarpma noktasının türüne göre değişiklik gösterir. Yüzeyin deformasyonu çarpmanın gücünü belirlediği için kum, beton, çim veya tartan pist gibi farklı zeminlerde yastıklama sistemi de değişir.
 • Adım: Her sporcunun adım atma tekniği farklıdır. Bazı sporcular yere ilk olarak topuklarıyla temas ederken bazıları ise parmak uçlarıyla adım atabilir. Koşu tarzı, yüzeyle temas sırasındaki enerji miktarını önemli derecede etkiler.
 • Vücut Yapısı: Ayağın deri ve yağ dokusu adım sırasındaki darbeyi etkileyen kriterler arasında yer alır. Kemik ve disklerin deformasyon kapasitesine göre tercih etmen gereken yastıklama düzeyi de farklı olacaktır. 

Koşu Ayakkabısı Yastıklama Teknikleri Nelerdir?

Koşu ayakkabılarında yastıklama tekniğini köpüğün sertliği ve ayakkabı malzemesinin zeminle arasındaki kalınlığı belirler. Orta tabandaki bu malzeme genellikle EVA veya poliüretan gibi köpük türünden oluşur. Farklı yastıklama sistemleri orta tabandaki sertlik düzeyine göre belirlenir. 

 • Maksimum Yastıklama: Maksimum yastıklama tekniğiyle tasarlanan koşu ayakkabıları, orta tabanda oldukça kalın bir dolgu sunar. Özellikle uzun mesafe koşucuları için tasarlanan bu tür ayakkabılar süper yumuşak bir his verir.
 • Orta Yastıklama: Orta yastıklama tekniğindeki koşu ayakkabıları ince ve kalın yumuşaklık arasında denge sağlar. Genellikle koşucular tarafından en çok tercih edilen modeller arasında orta yastıklama tekniği yer alır.
 • Minimum Yastıklama: Orta tabanlarda minimum miktarda yastıklamaya sahip koşu ayakkabıları, genellikle altındaki zeminle bağlantısını hissetmek isteyen sporcular tarafından tercih edilir. Minimum seviyede yastıklama sunan bu ayakkabılar, adımların doğal yapısını korumaya yardımcı olur. 
 • Yalın Ayak Yastıklama: Çıplak ayağa en yakın hissi veren bu teknikte, ayakkabıların çoğunda neredeyse yok denecek seviyede taban bulunur. Zero-drop olarak da bilinen koşu ayakkabısı modelleri, formu mükemmelleştirmeye yardımcı olarak adımlardan maksimum verimlilik almaya yardımcı olur. 
koşu ayakkabılarında yastıklama

Koşu ayakkabılarında yastıklama sistemini doğru seçmek performans, sağlık ve konfor üzerinde maksimum etki yaratır. Senin için en uygun olan yastıklama sistemine sahip koşu ayakkabısının hızlı tepki verme ve rahatlık kombinasyonunu sunması gerekir. Decathlon uzmanlığını ve kalitesini yansıtan farklı tekniklerde üretilen koşu ayakkabısı modellerini keşfederek sağlam ve güvenilir adımlar atmanın keyfini çıkar! Haydi, hemen buraya tıkla ve spora daha da yakınlaş!

Koşu çantası alırken dikkat edilmesi gerekenlere dair yazımızı okumak istersen hemen buraya tıkla!

Sağlıkla ve sporla kal!