Hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından en çok sevilen spor aktiviteleri arasında yer alan paten ve scooter, son yıllarda ulaşımda da aktif olarak kullanılır. Paten; tabanında tekerlekleri bulunan, ayakların ve bacakların gücünden yararlanılarak hareket etmeyi sağlayan bir alettir. Paten kullanmanın temelinde denge kurmak gelir. Tıpkı paten gibi hemen her yaş grubuna hitap eden bir diğer spor aleti olan scooterda da denge kurmak önemlidir. İnce bir plakanın iki ucunda tekerlekler ve ön tekerleğe bağlı gidondan meydana gelen scooter; iki, üç ya da dört tekerlekli modellere sahiptir. Her iki alet de oldukça keyifli ve eğlenceli aktiviteler yapılmasına olanak tanır. Ancak eğlenceli olduğu kadar dikkatli olunmadığı ve koruyucu ekipmanlar kullanılmadığı takdirde ciddi yaralanmalara ve hayati tehlikelere yol açabilir. 

Paten ve Scooter Korumalıklarının Önemi 

Paten ve scooter kullanmaya başlamadan önce diz, bacak, kalça ve ayak kaslarını aktiviteye hazırlamak için ısıtmanda fayda var. Sıçrama, zıplama gibi hareketlerin yapıldığı bu aktiviteleri kaslar ısınmadan yapman sakatlanmalara ve yaralanmalara yol açabilir. Ayrıca ayak numarana uygun paten seçimi yapmalısın. Kaliteli materyaller kullanılarak tasarlanan ürünleri satın almalı ve en önemlisi de her iki aleti kullanmaya başlamadan önce koruyucu ekipmanlar giymelisin. Dengeyi koruyabilme yeteneğine dayalı spor dalları olduğu için herhangi bir dikkat dağıtıcı unsur dengeni kaybetmene neden olabilir. Özellikle ulaşım için tercih ediyorsan koruyucu ekipmanlara ekstra dikkat etmelisin. Olası bir kaza durumunda ciddi sakatlanmalara ya da hayatını kaybetmeye neden olan durumlarla karşılaşabilirsin. Dizlik, dirseklik ve kask gibi paten ve scooter korumalıkları ile olası riskleri minimuma indirebilirsin. 

Paten ve Scooter Korumalık Çeşitleri 

Dirsek, diz ve baş kısmı paten ve scooter kullanırken en çok risk altında kalan bölgelerdir. Bu bölgelerin korunması hayati önem taşır. Dizlik, dirseklik ve kasktan oluşan güvenlik ekipmanlarını mutlaka kullanmalısın. Bu ekipmanları seçerken dayanıklı ve sağlam olmasına dikkat etmelisin. 

  • Dizlik

Paten ve scooter kullanırken hızlanmayı sağlayan, araçlara hareket ivmesi yaptıran dizlerdir. Herhangi bir düşme ya da dengeyi kaybetme durumunda dizler hasara karşı korumasızdır. Bu bölgeye alınan sert bir darbe hem kullanıcının çok fazla acı çekmesine hem de ciddi bir sakatlıkla karşı karşıya kalmasına neden olur. Diz bölgene tam oturan, rahat hareket etmene yardımcı bir dizlik ile bu bölgeyi koruyabilirsin. Dizlik satın almadan önce üzerinde denemeli ve rahatlığını kontrol etmelisin. Yumuşak dokuya ve cildin nefes almasını sağlayan yapıya sahip kumaş kullanılarak tasarlanan ürünleri tercih ederek cildinde rahatsızlık hissi oluşmasını engelleyebilirsin. Cildin nefes almasını sağlayan kumaşlar teri vücuttan uzaklaştırarak rahat hissetmeni sağlar. 

  • Dirseklik

Paten ve scooter kullanırken dirsekler, denge sağlamada ve araçları yönlendirmede önemli rol oynar. Aynı zamanda hasar görme oranı en yüksek bölgelerden biridir. Paten ve scooter, her ne kadar ayakların ön planda olduğu bir aktivite olsa da eller ve kollar da araçların kullanımında önemlidir. Darbelere karşı dirsekleri koruyan ve rahat hareket etmene fırsat tanıyan esnek dokuya sahip modelleri tercih etmende fayda var. Köpük malzemeler kullanılarak olası darbelerin etkisini minimuma indiren ergonomik tasarıma sahip dirseklik çeşitleri, paten ve scooter kullanırken güvenliğini sağlar ve en üst seviyede koruma sunar. 

  • Kask 

Paten ve scooter, baş bölgesine ani ve şiddetli darbe alınmasına neden olabilecek hızla hareketlerin yapıldığı aktivitelerdir. Baş bölgesindeki hasarlar ciddi sağlık problemlerine ve ölümle sonuçlanabilecek sakatlıklara yol açabilir. Her yaş grubuna uygun kask modelleri ile bu bölgenin korunmasını sağlayabilir, yaralanma ve sakatlıklara karşı önlem alabilirsin. Baş, çene ve kulak çevresini tamamen saran; kaliteli ve dayanıklı materyaller kullanılarak tasarlanan kask modellerini tercih etmelisin. Ayarlama özelliğine sahip modelleri seçerek kaskın kafaya tam oturmasını sağlayabilirsin. Görüş alanını daraltmayan ve darbelere karşı üstün koruma için yumuşak köpük kullanılan ürünler ile hem rahat ve konforlu bir aktivite keyfi yaşayabilir, hem de güvenli bir sürüş elde edebilirsin.

Paten ve scooter aktiviteleri için özel olarak tasarlanan koruyucu ekipmanlara Decathlon üzerinden ulaşabilir, ister tekli ister set halinde satın alabilirsiniz. Ayrıca Decathlon’un uygun fiyat ve avantajlı ödeme seçeneklerinden faydalanarak bu keyifli aktiviteleri daha güvenli ve eğlenceli hale getirebilirsin. 

Sağlıkla ve sporla kal!