Boks dünyanın yaygın olarak yapılan popüler sporlarından biri. Güce, kondisyona ve temasa dayalı olan bu aktivite diğer sporlara göre biraz daha riskli sayılıyor. Ancak bu riskleri minimuma indirmek için sürekli teknoloji geliştiren şirketler sayesinde daha korunaklı ve güvenli boks antrenmanları yapmak mümkün. Sporcu sağlığını korumak ve boks dahil tüm sporları sürdürülebilir kılmak için uyulması gereken kurallardan birisi de güvenlik. Bu kurallar boks başta olmak üzere, Muay Thai, Kick Boks, Tekvando gibi birçok spor dalı için geçerli. Eğer bu sporlardan biri ile ilgileniyorsan Outshock gibi güvenilir markaların ürettiği ekipmanları daha yakından tanımalısın. Şimdi boks malzemeleri hakkında konuşmaya başlayabiliriz!

boks malzemeleri

Daha Güvenli Antrenmanlar İçin Boks Kaskı Seçimi

Boks malzemeleri arasında ilk sırada yer alan boks kaskları daha çok antrenmanlar için tercih ediliyor. Boksörlerin gelişiminde en önemli faktör olan bu antrenmanları kasklar sayesinde daha güvenli şekilde gerçekleştirmek mümkün. Outshock Yetişkin 500 modelinde üç yoğunluklu köpük kullanılıyor ve bu sayede ürünün koruma faktörü de maksimum seviyeye çıkıyor. Böylece spor esnasında istenmeyen sakatlıkların da önüne geçme fırsatın oluyor. Bu yetişkin modeli, göz çevresi açıklığı ile ideal bir görüş açısı da sunuyor. Bu sayede antrenman esnasında daha geniş bir görüş alanına hakim olabilirsin. Başın üstüne yerleştirilen elastik bant ve cırt sistemi ile kaskı rahatlıkla sabitleyebilirsin. Darbe ve hareket esnasında kaskın yerinden oynamaz, görüşünü kapatmaz ve sana rahatsızlık vermez. 

Kalın bir poliüretandan oluşan dış kaplaması ise kaskın yıpranmasını önleyen sıkı bir malzeme. Tek parçadan oluşan kask kolay takılıp çıkarılabilen bir tasarıma da sahip. Daha güvenli antrenmanlar yapmak istiyorsan Decathlon’un 2 yıl garanti ile sunduğu Outshock 500 Yetişkin Kaskını tercih edebilirsin. Outshock markasının benzer teknoloji ile ürettiği, yüksek güvenlikli çocuk kasklarını da Decathlon seçenekleri arasında bulman mümkün.

Dişlerin İçin Boks Koruma Ekipmanları 

Bir diğer boks malzemesi: dişlikler! Boks ve dövüş sanatları ile ilgileniyorsan ihtiyacın olan bir başka ekipman da tabii ki dişlikler. Baş bölgesine gelen darbelerin önlenmesi için her ne kadar kask kullansan da dişliklerin olmadan tam bir koruma altında sayılmazsın. Outshock markasının dişlikleri ısı ile şekillendiriliyor ve böylece dişlerini tamamen saracak formu yakalıyor. S, M ve L olarak üç ana bedende üretilen bu dişlikler, doğru bedeni seçtiğin takdirde dişlerinin etrafını tamamen kaplar ve titreşim ya da darbelere karşı seni üstün bir şekilde korur.

boks malzemeleri
Sporcunun boyuna göre seçmesi gereken dişlik bedeni

5 mm kalınlığa sahip tek parça malzemeden üretilen Outshock dişlikler, 2 mm’lik havalandırma boşluğu sayesinde antrenman  esnasında nefes almanı da kolaylaştırıyor. İhtiyacına göre iki bileşenli olarak üretilen dişlikler de dahil olmak üzere, daha rahat ve güvenli antrenmanlar yapmak için Decathlon’da pek çok seçenek bulabilirsin. 

Kick Boks ve Muay Thai Başlangıç Seviyesi İçin Tekmelikler

Boks malzemeleri arasında bir diğer önerimiz: tekmelikler! Tekmelikler sert dövüş sporları için gereken ekipmanların en önemlilerinden.

boks malzemeleri

Bacak ve ayakların sıklıkla devreye girdiği Kick Boks ve Muay Thai gibi sporlarda iki tarafını da korumak için tekmelik kullanman gerekir. Bu önemli ekipman, darbeleri emmek için sert yapılı köpükler ile elde ediliyor ve bacaklarında oluşabilecek terin dışarıya atılabilmesi için de mikro delikli polyester iç kaplama ile donatılıyor. Ayak bölümüne çapraz şekilde sabitlenen tekmelikler, topuğunu da en iyi şekilde kavrıyor. 

Ürünü kaval kemiğine sabitlemek için de cırtlar kullanılıyor. Kaval kemiği ile bilek arasında kalan birleşim yeri maksimum elastik bir yapıya sahiptir. Bu sayede spor esnasında hareketlerin engellenmez ve ekstra özgür hissedebilirsin. Son derece kolay çıkarılıp takılan bu tekmelikleri kullanarak istenmeyen kazaların önüne geçebilir ve uzun antrenmanlar boyunca güvende kalabilirsin.

Decathlon’un 2 yıl garanti ile sunduğu tekmelikleri ya da diğer boks koruma ekipmanlarını inceleyerek kendine en uygun tasarımları seçebilir ve hemen sipariş verebilirsin.

Gölge boksuna dair yazımız ilgini çekerse okumak için hemen buraya tıkla!

Sağlıkla ve sporla kal!