Stres! Gündelik yaşamın koşturmacası, insan ilişkileri, okul ya da iş hayatının beraberinde getirdiği sorumluluklar, gelecek kaygısı, beklentiler, tartışmalar… Sıradan bir günde bile seni strese sürükleme olasılığı bulunan ne kadar faktör var, öyle değil mi? Stresten bağımsız bir modern yaşam düşünmek, insanların büyük çoğunluğu için artık neredeyse olanaksız hale geldi. Çünkü modern çağ beraberinde telaşı, hareketsiz yaşamı, endişeleri ve yepyeni sorumlulukları da getirdi.

Stresin, insanları hem psikolojik hem de fiziksel açıdan ne kadar yıprattığını zaten biliyorsun. Sözünü ettiğimiz stres kaynaklarını hayatından tamamen çıkarmanın pek mümkün olmadığı da aşikar. Peki, stresle başa çıkmanın en temel yollarından birini daha yakından keşfetmeye ne dersin? Sporu yaşamının bir parçası haline getirerek stresin yıpratıcı etkilerini azaltabilir, çok daha keyifli ve enerjik bir ruh haline kavuşabilirsin. Hazırsan stres ve spor ilişkisini detaylıca incelemeye başlayalım.

Stres ve Spor Arasında Nasıl Bir Bağlantı Var?

Spor yaparken vücudunda endorfin ve dopamin hormonları salgılanır. Endorfin vücutta ağrı kesici etkiye sahip bir salgıdır. Vücut, hücrelerin birbirine ağrı veya acı sinyali göndermesini önleyerek kendini ödüllendirir. Egzersiz sonrası vücudunda salgılanan endorfin, kendini daha dinamik ve mutlu hissetmeni sağlar. Hatta sporcular arasında yaygın olarak kullanılan “runner’s high” terimi de buradan gelir. Dopamin ise tıpkı serotonin gibi mutluluk hormonu olarak adlandırılır. Spor yaparken vücudunda dopamin salgılanmasının artması, beyninde nörotransmitter görevi görerek yaptığın eylemden daha çok keyif ve haz almana yol açar. 

stres

Stres hormonu olarak da bilinen kortizol, stresli ya da gergin olduğunda böbrek üstü bezlerin tarafından üretilir. Egzersiz yapmak, kortizolün geri emilimini destekleyerek stresin fiziksel açıdan yıpratıcı etkilerini azaltır. Kısacası işin kimyasal boyutunu bu şekilde özetleyebiliriz: Spor yapmak, vücudundaki dopamin ve endorfin düzeyini artırdığı, kortizol düzeyini de azalttığı için doğrudan daha mutlu hissetmeni sağlar. Ancak elbette, sporun stres üzerindeki etkileri bunlarla sınırlı değil. 

Berrak ve Kaygısız Bir Zihin

Egzersiz yapmak, stresli ve gergin anlarda biraz sakinleşebilmek ve akılcı düşünebilmek için uygulayabileceğin en etkili yöntemlerden biridir. Çünkü düzenli spor yaptığında gündelik yaşamın kaygılarından ve telaşından arınabilir, daha sakin ve dingin bir ruh haline kavuşabilirsin. Üstelik, spor yapmak beynin işlevlerini de destekleyen bir eylemdir. Bu sayede daha mantıklı düşünebilir, ilerleyen yaşlarda Alzheimer ve benzeri hastalıklara yakalanma riskini azaltabilir, stres yönetimi becerini geliştirebilirsin. Günde yalnızca 15 – 20 dakika egzersiz yapmak bile daha berrak ve kaygısız bir zihne kavuşmana yardımcı olur. 

stres

Kaliteli Uyku ile Enerjini Koru

Senin de mutlaka gece iyi uyuyamadığın için yorgun ve stresli geçen günlerin olmuştur. Peki, düzenli egzersiz yapmanın daha kaliteli ve düzenli uyumakla doğrudan ilişkisi olduğunu biliyor muydun? Hareketsiz geçen günlerde vücudun yeterince enerji harcamadığı için gece uykuya dalmakta güçlük çekersin. Haliyle sabah da dinç bir şekilde uyanamaz, gün boyu uykusuz bir zihin ve stres faktörleriyle başa çıkmak zorunda kalırsın. Düzenli spor yapmak düzenli ve kaliteli uykuyu, böylece dinç ve enerjik sabahları da beraberinde getirir. Bu sayede stresle daha kolay mücadele edebilir, ruh halindeki dalgalanmaları önleyebilirsin. 

stres

Kendine Güven, Kendini Sev

Tüm toplumsal güzellik algıları bir yana, önemli olan senin kendi bedenini sevmen ve kendinle barışık olmandır. Eğer bedensel ve ruhsal açıdan kendinde mutlu olmadığın bir şeyler varsa gündelik yaşamın birçok anında stresli ve gergin hissedebilirsin. Düzenli spor yapmak, kendine koyduğun hedefleri aşmak ve sağlığını korumak öz güvenini ve öz saygını olumlu etkiler. Sağlıklı bir yaşam için önemli adımlar attığını bilmek, aynaya her baktığında kendinle gurur duymanı sağlar. Bu sayede sosyal yaşamında da daha mutlu olabilir, başarma hissinin verdiği tatmin duygusunu yaşayabilirsin. 

stres

Stres yönetimi yapabildiğin, mutlu, enerjik ve keyifli bir yaşam için sen de sporu hayatının bir parçası haline getirebilirsin. Kendine koyduğun bahaneleri bir kenara bırak ve harekete geç. Günde yalnızca 10 – 15 dakikanı ayırdığın bir egzersiz programının bile uzun vadede nasıl olumlu etkiler yaratacağını kendi gözlerinle göreceğinden emin olabilirsin.

Ağrı kesme noktaları ile ilgili yazımızı okumak istersen hemen buraya tıkla!

Sağlıkla ve sporla kal!