Maratonlar dünyanın birçok farklı noktasında, kimi zaman doğayla iç içe olacak şekilde kimi zaman da şehrin kalbinde düzenleniyor. Her maraton organizasyonunun rotası, zorluk derecesi, koşulları ve kuralları bir diğerinden farklı. Bu sayede sporcular, katıldıkları her maratonda yepyeni ve unutulmaz deneyimler yaşayabiliyor. 

Sen de uzun mesafe koşuları eşliğinde kendi gücünü ve dayanıklılığını ölçmek istiyorsan birbirinden ilginç rotalarıyla maratonlar tam sana göre olabilir. Peki, dünyanın en eşsiz ve zorlu maratonları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmaya ne dersin? Zorluk düzeyi ve kendine has parkurlarıyla dünyaca ün salmış 5 farklı maratonu senin için derledik. 

İstanbul Maratonu

İstanbul Maratonu, eski ismiyle İstanbul Avrasya Maratonu, dünya üzerinde koşarak bir kıtadan diğerine geçebileceğin tek maraton. 1979 yılından beri düzenlenen İstanbul Maratonu, aynı zamanda Türkiye’nin en köklü ve uluslararası nitelikteki organizasyonlarından biri. Her yıl binlerce kişinin katıldığı organizasyon, sporculara eşsiz bir Boğaz manzarası sunuyor. 

Xxviii half marathon bahia de cadiz Premium Photo

Maratona katılan sporcular için 10 km, 21 km ve 42 km olmak üzere üç farklı güzergah seçeneği bulunuyor. Halk koşusu güzergahının uzunluğu ise 8 km. 18 yaşını tamamlamış kişiler, İstanbul Maratonu’na kayıt yaptırarak katılım gösterebiliyor. Sen de Boğaz manzarası eşliğinde spor yapmak ve bu önemli organizasyonun bir parçası olmak istiyorsan her yıl düzenlenen İstanbul Maratonu’na kayıt yaptırabilir ve unutulmaz bir deneyim yaşayabilirsin. 

Uluslararası Patagonya Maratonu

Vahşi doğanın kalbinde, karlarla kaplı dağların ve buzul göllerinin arasında düzenlenen Uluslararası Patagonya Maratonu, büyüleyici bir manzara eşliğinde koşmak isteyen herkesin hayallerini süsleyebilecek nitelikte. Şili’nin güneyinde yer alan Torres del Paine Ulusal Parkı’nda düzenlenen maraton; 63 km, 42 km, 21 km ve 10 km olmak üzere dört farklı güzergaha sahip. Her güzergahın başlangıç noktası farklı. Ancak tüm güzergahlar aynı noktada, yüksekliği 3000 metre olan Almirante Nieto Dağı’nda sona eriyor.

Starting running feet of runners Premium Photo

Uluslararası Patagonya Maratonu’nu kolay bir maraton olarak tanımlamak pek mümkün değil. Ancak güzergahlarının büyüleyici atmosferi ve manzarasını göz önünde bulundurunca, maratonun katılımcıların çektiği zorluğu kolaylıkla telafi edebileceğini söyleyebiliriz. 

Büyük Beşli Maratonu

Güney Afrika savanasında, yani vahşi doğanın tam ortasında düzenlenen başka bir maraton da Büyük Beşli Maratonu. Entabeni Rezervi’nde gerçekleştirilen organizasyon, ismini Güney Afrika’nın büyük beşlisi olarak da adlandırılan aslan, fil, leopar, gergedan ve bufalodan alıyor. Safari keyfi ile koşma tutkusunu buluşturan Büyük Beşli Maratonu, her yılın haziran ayında düzenleniyor. Kırmızı kumların üstünde koşan katılımcılar, tam ve yarı mesafeli iki farklı güzergah arasından seçim yapabiliyor. 

Marathon run,people are running on the road,people are moving Premium Photo

Katılımcıların güvenliğini sağlamak adına, koşu komitesi maraton öncesinde bölgede bulunan vahşi hayvanları güzergahlardan uzaklaştırıyor. Maraton süresince de vahşi hayvanlar güvenli bir mesafede tutuluyor. Ancak Büyük Beşli Maratonu’nda koşan sporcuların karşısına kimi zaman antiloplar ya da zürafalar da çıkabiliyor.

Çin Seddi Maratonu

Koşu ve dayanıklılık konusunda iddialı olanlar için çıtayı bir hayli yükselten Çin Seddi Maratonu, katılımcılarına dünya tarihini şekillendiren en önemli yapılardan birinde yarışma olanağı tanıyor. 1999 yılından beri ve Çin Seddi üzerinde düzenlenen maraton, Ying ve Yang Meydanı’da başlıyor ve yine bu noktada son buluyor. 

Sporty people running on sea coast Free Photo

Baştan söyleyelim; Çin Seddi Maratonu yalnızca tecrübeli koşucular için uygun bir seçenek. Çünkü parkur boyunca katılımcıları sert eğimli iniş ve çıkışlar bekliyor. Üstelik, en zor kısım bu değil. Çin Seddi Maratonu’nda yerel halk tarafından “keçi yolu” olarak da adlandırılan merdivenler bulunuyor. Tam 5164 basamaktan oluşan merdivenleri tırmanan tüm katılımcıların kendisini korumaya özen göstermesi gerekiyor. Adrenalin dolu bir parkur, zorlu tırmanışlar ve UNESCO Dünya Mirası bölgesinde yer alan muhteşem manzaralar Çin Seddi Maratonu’nu eşsiz kılıyor.  

Antarktika Maratonu

Antarktika Maratonu, 1995 yılından bu yana, Antarktika kıyılarına 120 km uzaklıkta yer alan Kral George Adası’nda ve her yılın şubat – mart aylarında düzenleniyor. Maraton güzergahı, Güney kutup noktasına neredeyse 1000 km uzaklıkta olan Union Buzulu keşif noktasından başlıyor. Bu bölgede hava sıcaklığı -20 derece civarında olduğu için tüm katılımcıların özel ekipmanlar ve kıyafetler giymesi zorunlu. Dondurucu soğukta zorlu parkurları aşabilen sporcular, yedinci kıtayı keşfetmenin keyfini çıkararak unutulmaz deneyimler yaşıyor. 

Dünyanın en zorlu maratonlarından söz etmiş olmamız gözünü korkutmasın. Birçok maratonun farklı yaştan, spor geçmişinden ve kondisyon düzeyinden kişilere uygun farklı parkurları bulunuyor. Sen de rekabet ve adrenalin dolu uzun bir koşu yapmak istiyorsan dilediğin maratona katılabilir ve sporun en keyifli hallerinden birinin tadını çıkarabilirsin. 

Koşu ayakkabılarında yastıklamanın önemini ve detaylarını anlattığımız yazımız ilgini çekerse hemen buraya tıkla!

Unutma! Tüm sportif ihtiyaçlarını karşılamak için decathlon.com.tr‘yi ziyaret edebilirsin?

Sağlıkla ve sporla kal!