Daha birkaç saat önce yemek yediğin halde aniden acıkma hissine kapıldığın oluyor mu? Veya gecenin ilerleyen saatlerinde kendini buzdolabının önünde mi buluyorsun? Bu tür durumların nedeni açlık krizi olarak tanımlanır ve kontrol altına alınmadığı takdirde kilo problemi ve çeşitli sağlık sorunları beraberinde getirir. Peki, açlık krizi nedir? Açlık krizi ile başa çıkma yöntemleri nelerdir? Soruların cevaplarını birlikte inceleyelim.

Açlık Krizi Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Açlık krizi, vücuttaki glikoz seviyesinin düşmesi nedeniyle ortaya çıkan ani yeme isteği olarak tanımlanır. Bu istek glikozun düşmeye başlaması ile beyindeki ilgili alanın uyarılması neticesinde meydana gelir. Bu tür açlık krizlerinin nedenleri sadece beslenme hatalarından kaynaklı olmayabilir. Bazı psikolojik sorunların ve hormonal bozuklukların da açlık krizlerine neden olduğu ifade edilir. Açlık krizi ile başa çıkma yöntemleri hakkında bilgi sahibi olarak hem sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanabilir hem de kilo almanın önüne geçebilirsin.

Kahvaltıda Protein Tüket

Kahvaltı geceden kalan uzun süreli açlıktan sonra yapılan bir öğün olduğundan, bu öğünde mutlaka protein tüketilmesi tavsiye edilir. Gece boyunca vücut aç kaldığından kan şekeri oldukça düşer. Hem vücuda ihtiyacı olan enerjiyi vermek hem de gün boyu meydana gelebilecek açlık krizlerinin önüne geçmek için kahvaltının protein ağırlıklı yapılması oldukça önemlidir. Bu kapsamda yumurta ve peynir gibi protein açısından zengin besinleri tercih edebileceğin gibi yer fıstığı ve bal da tercih edebilirsin. Ayrıca bitkisel bazlı proteinlerle de tüm protein ihtiyacını rahatlıkla karşılayabileceğini sakın unutma!

açlık krizi

Ara Öğünleri Atlama

Açlık krizlerinin ana nedenlerinden biri olan kan şekerinin düşmesi engellemek için vücudun uzun süre aç bırakılmaması gerekir. Gün içerisinde ara öğünler yaparak kan şekeri dengesini koruyabilirsin. Ara öğünlerinde meyve veya yoğurt tüketebilirsin. Yoğurduna koyabileceğin yulaf ezmesi, granola gibi gıdalar da harika bir ara öğün yapmana yardımcı olabilir. Hayvansal gıda tüketmiyorsan, muz üzerine bal ve yulaf ezmesi veya sadece yulaf ezmesi de harika bir ara öğün olabilir.

açlık krizi

Tatlı Yerine Meyve Tüket

Açlık krizleri sırasında yemek yemenin yanı sıra tatlı tüketme isteği de ağır basar. Her ne kadar durumun farkında olup yemek yeme konusunda kendini dizginlesen bile tatlı yeme isteğine karşı koymakta zorlanabilirsin. Bu tür durumlarda yapman gereken tatlı yerine posa yönünden zengin meyveler tüketmeye çalışmaktır. Ancak meyve tüketimini de kontrollü yapmalısın. Bu kapsamda 4-5 adet kayısı, 1 tane şeftali, 1 tane portakal veya 1 adet elma yemen yeterli olacaktır.

açlık krizi

Kuru Yemiş Atıştır

Açlık krizleri genellikle ana öğünlerden 2-3 saat sonra baş gösterir. Mide kazınma hissiyle birlikte bir şeyler yeme arzusu ağır basmaya başlar. Bu tür durumlarda kan şekerini dengelemek için çinko, fosfor ve magnezyum yönünden zengin, aynı zamanda bitkisel yağ deposu olan badem, fındık ve ceviz gibi kuru yemişleri yiyebilirsin. Tüketeceğin miktarı bir avuç ile sınırlamayı ihmal etme.

açlık krizi

Salata Tüketmeye Özen Göster

Açlık krizleri ile başa çıkma yöntemlerinden bir diğeri de posa değeri yüksek sebzelerin ana öğünlerde tüketilmesidir. Bu kapsamda kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinde salata tüketmeye özen göstermelisin. Yediğin sebzeler midede uzun sürede hazmedileceğinden miden daha yavaş boşalır. Bu sayede açlık krizlerin de azalır.

açlık krizi

Su İçmeyi İhmal Etme

Gün içerisinde yeterli miktarda su içilmediğinde dehidrasyon meydana gelir. Susuzluk durumunda beyne bir şeyler tüketilmesi için gönderilen sinyal neticesinde açlık hissi meydana gelir. Bu nedenle gün boyunca yeterli miktarda su içtiğinden emin olmasın. Eğer su içmekte zorlanıyorsan suyun içerisine limon, elma ve salatalık dilimleri atarak aroma kazandırmayı deneyebilirsin.

açlık krizi

Yeşil Çay İç

Açlık krizlerinin önüne geçmek için uygulayabileceğin yöntemlerden bir başkası da yeşil çay içmektir. Ara öğünlerde yeşil çay içmek vücudun insülin seviyesini dengeler ve kan şekerinin ani olarak düşmesini engeller. Ayrıca yeşil çayın içerisine tarçın koyarak hem lezzetini artırabilir hem de tatlı isteğini önleyebilirsin. 

açlık krizi

Açlık krizleri ile başa çıkma yöntemlerini uygulayarak kilo almanın önüne geçebilirsin. Bununla birlikte formda kalmak için spor yapmayı da ihmal etme.

Son zamanlarda sağlıklı beslenmeye özen gösteren neredeyse herkesin menüsünde olan avokadoyu yakından tanımak istersen hemen buraya tıkla!

Tüm sportif ihtiyaçlarını decathlon.com.tr‘den karşılayabileceğini sakın unutma!

Sağlıkla ve sporla kal!