Spor yaparken en önemli gereksinimlerden biri motivasyondur. Müzik, doğru şarkılar seçildiğinde aktivite sırasında etkili bir ateşleyici görevi yapar. Antrenman yaparken müzik dinleyerek hem daha keyifli vakit geçirebilir hem de daha iyi performans gösterebilirsin. Peki, kendini ateşlemek için hangi parçaları dinlemelisin? Senin için harika bir sportif playlist hazırladık! 

sportif playlist

1- Rihanna – Work (Explicit) ft. Drake

Spor yaparken motivasyon desteği sağlayacak listelerin değişmez şarkılarından biri, Rihanna’nın Work isimli parçasıdır. Şarkıcının Anti isimli sekizinci albümüne ait olan parçada Rihanna’ya ünlü rapçi Drake eşlik etmekte. Uluslararası çapta büyük beğeni toplayan şarkı, Billboard Hot 100 listesine 9. sıradan giriş yaptı. Daha sonra bu listede birinci sıraya yükselen şarkı, 9 hafta boyunca zirvedeki yerini korudu. Amerikan dancehall tarzına tekrar dikkat çeken parça, diğer ülkelerin müzik listelerinde de uzun süre yer aldı. Şarkının ritmi ve akıcı sözleri antrenman sırasında seni motive edecek ve sınırlarını zorlamana yardım edecektir.

sportif playlist

2- Bon Jovi – It’s My Life

It’s My Life parçası, idmana başladığında seni daha iyi hissettirecek ve performansını artıracak şarkılardan biridir. Efsane rock grubu Bon Jovi’nin 2000 yılında piyasaya sürdüğü şarkı, yedinci stüdyo albümünün çıkış parçasıdır. Jon Bon Jovi, Max Martin ve Richie Sambora tarafından yazılan şarkı, rock grubu ile özdeşleşerek bir klasik haline geldi. Ayrıca Jon Bon Jovi, It’s My Life’ı tanımlarken hislerini en yansıtan şarkı olduğunu söyler. 15 ülkenin müzik listelerinden zirveye oturan It’s My Life, sporseverlerin şarkı listelerinin daimi üyeleri arasında yer alır. Spor salonunda çalışırken veya açık havada spor yaparken bu şarkıyı listene ekleyerek keyifli vakit geçirebilirsin.

sportif playlist

3 – Masked Wolf – Astronaut In The Ocean

Antrenman yaparken dinlemekten hoşlanacağın bir diğer şarkı ise Astronaut in The Ocean. Avustralyalı rapçi Masked Wolf’un bu şarkısı, ilk olarak 2019 yılının Haziran ayında piyasaya sürüldü. İlk yayımlandığında çok fazla dikkat çekmeyen Astronaut in The Ocean, sosyal medyada çok fazla ilgi görmesinden sonra 2021 yılının Ocak ayında Elektra Records tarafından yeniden yayımlandı. Eğer sen de antrenman sırasında her şeyini vermek isteyenlerdensen Astronaut in the Ocean şarkısı tam sana göre. 

sportif playlist

4 – METALLICA – Through the Never

Sportif şarkılar listesindeki bir diğer şarkı ise Metallica’nın Through the Never isimli parçası. Yaptıkları efsane metal ve rock parçaları ile ön plana çıkan Metallica, Through the Never şarkısını 2013 yılında, şarkı ile aynı ismi taşıyan filmin soundtrack’i olarak yayımladı. Tam anlamıyla bir koşu şarkısı olan bu parçayı diğer spor aktivitelerinde de dinleyebilirsin. Özellikle vücudunu yeteri kadar ısıttıktan sonra tempoyu artırmayı düşündüğünde müziğin sesini biraz daha yükseltebilirsin. Bu sayede zamanın nasıl geçtiğini anlamayacak ve daha fazla koşmak isteyeceksin. 

sportif playlist

5- Michael Jackson – Beat It

Sportif playlist için olmazsa olmaz bir isim: Michael Jackson! Antrenman sırasında seni ateşleyecek bir diğer parça ise Michael Jackson’ın Beat It adlı şarkısı. Beat It, ilk olarak Micheal Jackson’ın 1982 yılında yayımladığı altıncı stüdyo albümü olan Thriller’da yer aldı. Jackson tarafından yazılan şarkının prodüktörlüğünü ise Jackson’ın kendisi ile Quincy Jones üstlendi. 1984 yılında Grammy Ödülü alan parça, aynı zamanda tüm zamanların en iyi 500 parçası listesinde de yer almakta. Özellikle idmanlarda gücünün tükendiği noktada Beat It ile kendini tekrar toparlayabilir ve iyi bir performans ile sporu tamamlayabilirsin.

sportif playlist

Müzik her ne kadar göreceli olsa dahi hazırladığımız bu sportif playlist ile umarım keyifli ve verimli antrenmanlar yaparsın!

Müzik ile birlikte motivasyon sağlayan bir diğer unsur ise kullandığın spor ekipmanlarıdır. Müzik eşliğinde spor yaparken ihtiyacın olan spor ekipmanlarına Decathlon ürünleri arasından kolaylıkla ulaşabilirsin. 

Spor ve psikoloji arasındaki ilişkiyi incelediğimiz yazımızı okumak için hemen buraya tıkla!

Sağlıkla ve sporla kal!