Ayakkabı bağlama teknikleri! Evet yanlış okumadın, oldukça önemli bir konu olan doğru ayakkabı bağlama tekniklerini senin için masaya yatırdık! Bağcıkların bağlandıktan sonra estetik görünmesi ve çözülmemesi oldukça önemlidir. Yoksa aktivite boyunca defalarca duraklamak ve bağcıklarını yeniden bağlamak zorunda kalabilirsin. Bu nedenle bağcık bağlarken tekniği doğru uygulamalı, acele etmemeli ve düğümleri sıkı attığından emin olmasın. Ayrıca iyi bir bağlama yöntemi ayakkabının ayağını daha iyi kavramasına da yardımcı olur. Peki, hem çözülmeyen hem de güzel görünen ayakkabı bağlama yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmaya ne dersin?

ayakkabı bağlama teknikleri

Temel Bağlama Yöntemi 

Ayakkabı bağlama teknikleri listesinin en başında temel bağlama yöntemine bakalım. Temel bağlama tekniği, ayakkabı bağlama yöntemleri arasında en basit olanıdır. Bu tekniği uygulamak için ayakkabılarının bağcıklarını iki yana ser. Ardından basit bir düğüm at ve bağcıkların uçlarını iki yana sıkıca çek. Böylece ayakkabı dilinin tam üzerinde tek bir düğüm meydana gelir. Daha sonra sağ elin ile bağcıklardan biri ikiye katla ve baş parmağın ile sabit şekilde tut. Sol elinde tuttuğun bağcığı ise katlanmış olanın üzerinden geçir. Son olarak sağ elinin baş parmağının yanında meydana gelen delikten üstte kalan bağcığı geçir. Ayakkabılarının kolaylıkla bağlandığı görebilirsin.

Tavşan Kulağı Yöntemi

Tavşan kulağı ayakkabı bağlama yöntemi, pratik ve kolay öğrenilen bir teknik olarak bilinir. Uygulaması oldukça kolay olan bu bağlama tekniği sayesinde bağcıklarının sürekli çözülmesinin önüne geçebilirsin. Tavşan kulağı tekniği için ilk olarak tek bir düğüm at. Daha sonra bağcıklardan birini al ve ikiye katlayıp tavşan kulağı şekline getir. Kıvrılmış bölümün kısa, bağcığın kalan kısmının ise uzun olduğundan emin ol. Ardından diğer bağcığı da ikiye katlayarak tavşan kulağı haline getir. Artık tek yapman gereken, iki kulağı basit bir düğüm ile birbirine bağlamak. Düğümü tamamladıktan sonra harekete geçmeye artık hazırsın. 

ayakkabı bağlama teknikleri

Sherpa Yöntemi

Sherpa yöntemi, en kolay ayakkabı bağlama yöntemlerinden biridir. Bu teknik ile ayakkabılarını 2 saniye içerisinde bağlayabilirsin. Sherpa tekniği için ilk olarak basit bir düğüm at. Ardından her iki elinin serçe parmaklarını ileri doğru uzat ve diğer parmaklarını avuç içine doğru kıvır. Daha sonra serçe parmaklarını düğüme yakın olacak şekilde her iki bağcığın altına yerleştir. Ardından baş ve işaret parmaklarını açarak birleştir. Bağcıkları alttan tutarak serçe parmaklarını hafifçe kapatırken birleşmiş pozisyonda olan baş ve işaret parmaklarını bağcıkların altından geçir. Yumuşak bir bilek hareketi ile bağcıkları parmaklarının üzerine al. Artık tek yapmak gereken, baş ve işaret parmaklarının üzerinde kalan kısımları birbirinin üzerinden geçirerek sıkmak. 

Sihirli Parmak Yöntemi

Ayakkabı bağlama yöntemlerinden bir diğeri de sihirli parmak tekniğidir. Uygulamaya başlamak için basit bir düğüm at ve bağcıklardan birini ikiye katla. Ardından sağ elinin serçe ve baş parmağını katlanmış ucun üstüne yerleştir. Kalan üç parmağını da katladığın ucun altına yerleştir ve sıkıca tut. Daha sonra diğer bağcığı aynı şekilde ikiye katlayarak sol elinle tut. Ellerini birbirine yaklaştır ve sol elindeki kısmı sağ elindeki bağcığın içinden geçir. Devamında sağ elindeki bölümü tam ortadan kendine doğru çek. Artık ayakkabıların kullanıma hazır.

Çember Yöntemi

Çember yöntemi de oldukça sık tercih edilen ayakkabı bağlama yöntemleri arasında yer alır. Dayanıklı tekniklerden biri olan çember yöntemi ile bağladığın ayakkabılar sayesinde uzun süreli spor ve outdoor aktivitelerini sorunsuz bir şekilde tamamlayabilirsin. Çember yöntemine başlamak için basit bir düğüm at. Ardından bir basit düğüm daha at ancak bu düğümü gevşek bir şekilde bırak. İki düğüm arasında oluşan çemberi kontrol et. Daha sonra meydana gelen çemberi bozmadan, bağcık uçlarından birini al ve dik bir şekilde çemberin içerisinden geçir. Diğer ucu da aynı şekilde çemberin içerisinden geçir. Sonra oluşan kulakları çekerek çemberi sıkıca kapat. 

ayakkabı bağlama teknikleri

Gerçekleştirmekte olduğun aktivitenin kesintiye uğramamasını istiyorsan hem kaliteli ayakkabı modellerini tercih etmeli hem satın aldığın ayakkabılarını doğru teknik ile bağlamalısın. Ayakkabı bağlama teknikleri listemiz ile artık yanlış bağlaman mümkün değil! İhtiyacın olan spor ve outdoor ayakkabı modellerini hemen sipariş vermek için Decathlon’un yelpazesinde bulunan ürünleri decathlon.com.tr‘ye gelerek inceleyebilirsin. 

Sağlıkla ve sporla kal!