19 Mayıs, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Milli Kurtuluş Mücadelesi’ni başlattığı gündür. Bu gün, bir milletin başarma azmini, dik duruşunu, vazgeçmeme iradesini ortaya koyduğundan ve gençliği simgelediğinden Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanır. Bayramın gençlik ve spor ile özdeşleştirilmesi aslında Atatürk’ün bu iki konuya ne kadar önem verdiğinin de en büyük göstergesidir.

19 mayis

Atatürk’ün Spora Bakışı 

Atatürk, Türk milletini eğitim ve bilim konusunda çağdaş ülkeler seviyesine çıkarmaya çalışırken spor konusunda da aynı hedefi koymuştur. Bu kapsamda, genç kuşağın spor eğitimine ve sporculuğun sevdirilmesine büyük önem vermiştir. Ulu Önder’in sporu tavsiye etmesinin nedenlerinden biri de sağlıklı yaşama verdiği önemdir. Atatürk, gençliğin düzenli spor yaparak hem bedenen hem de zihnen güçleneceğini söylerdi.

Atatürk’ün spora bakışı tarihe geçen sözlerinden de rahatlıkla anlaşılabilir. Bu konuda ilk akla gelenler arasında “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.” sözü yer alır. Yine Mustafa Kemal’in tarihe mal olmuş ve birçok spor tesisinde yer alan “Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlâklısını severim.” ifadesi de unutulmazlar sözlerinden biridir.

Atatürk’ün İlgilendiği Spor Branşları

Atatürk’ün spora bu kadar önem vermesinin arkasındaki nedenlerden biri de sahip olduğu sporcu kişiliğidir. Sporu her zaman destekleyen Mustafa Kemal’in en sevdiği branşlardan biri güreştir. Güreşi teşvik eden Atatürk, güreş müsabakası seyretmekten de büyük keyif alırdı. Özellikle milli sporcular güreş branşlarında madalya kazandığında çok sevinir ve sporcuları özel olarak tebrik ederdi. Atatürk’ün izlemekten keyif aldığı spor branşları arasında cirit ve at yarışları da bulunuyordu.

19 mayis

Atatürk’ün bizzat yaptığı spor branşları vardı. Daha askerlik mesleğinin ilk yıllarında jimnastik dersleri aldı. Daha sonra ise binicilik ile ilgilendi ve hayatının geri kalanında fırsat buldukça biniciliğe devam etti. Mustafa Kemal’in severek yaptığı sporlardan bir diğeri ise yüzmeydi. Özellikle İstanbul’da kaldığı yaz dönemlerinde bol bol denize girerdi. Atatürk’ün ilgilendiği bir başka branş kürek sporuydu. Florya Köşkü’nde dinlenirken fırsat buldukça sandal ile denize açılarak kürek çekmekten büyük keyif alırdı. Bununla birlikte Ulu Önder’in bilardo sporunu da sevdiği bilinen bir gerçek. Özellikle Cumhurbaşkanlık döneminde çalışma arkadaşları olan İsmet İnönü ve Nuri Conker gibi isimler ile sık sık bilardo oynardı. Ayrıca Atatürk uzun yürüyüşler yapmayı da çok severdi.

Atatürk’ün Spor ve Sporcu Gelişimi İçin Aldığı Aksiyonlar

Mustafa Kemal Atatürk, sporu gençlerin gelişimi ve terbiyesinde önemli bir etken olarak görmüştür. Bu kapsamda sporun her türü ile ilgilenilmesini ve başarılı olunması yönünde tavsiyelerde bulunmuştur. Bunun gerçekleştirilmesine yardımcı olmak ve sporun gelişmesini sağlamak için birçok talimat vermiştir. Bu direktifleri verirken sporun tüm ülkede örgütlü bir şekilde yaygınlaşması hedeflenmiştir. Bu kapsamda beden eğitimini zorunlu bir ders haline getirerek bu konuda dünyada bir ilke de imza atmıştır. 

Mustafa Kemal Atatürk, 1922 yılında Türkiye’nin ilk spor teşkilatı olarak bilinen Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı’nı kurmuştur. 1923 yılında ise bu teşkilat, alınan Bakanlar Kurulu kararı ile kamu yararına faaliyet gösteren bir dernek olarak kabul edilmiştir. Bu sayede devlet ilk kez spor  ve sporcuya direkt destek sağlamıştır. 

19 mayis

Yine aynı yıllarda beden eğitimi öğretmeni yetiştirilmesi amacıyla enstitü açılması, İzcilik Ocağı’nın kurulması, çeşitli antrenörlük ve hakemlik kurslarının açılması da spor ve sporcunun gelişimi için atılan adımlar arasında yer alır. Bununla birlikte Atatürk’ün sporun gelişmesi için verdiği talimatlar arasında Fenerbahçe kıyılarının deniz sporlarının gelişimi için değerlendirilmesi de vardır. Ayrıca çeşitli spor merkezleri ve stadyumların kurulması için de kararlar almıştır. 

Atatürk’ün 19 Mayıs ruhunu korumak ve ülke çapında yerleştirmek için aldığı aksiyonlar onun ne kadar ileri görüşlü bir devlet adamı olduğunu bir kez daha ispatlar niteliktedir. 

Nice aydınlık ve spor dolu 19 Mayıs ‘lar yaşamak dileğiyle! Yaşasın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız!

Sağlıkla ve sporla kalın!