Son zamanların yeni ulaşım ve spor trendi nedir diye sorsam cevabın ne olurdu? Benim aklıma ilk gelen kesinlikle scooter! Avrupa’da uzun yıllar ulaşım biçimi olarak karşımıza çıksa dahi ülkemizde gündeme gelmesi çok yeni sayılır. Bilhassa pandeminin ülkemizde kendini gösterdiği 2020 yılı itibariyle birçok kişi scooter’ı hayatına sokmaya karar verdi. Pandemiyle beraber scooter’ı hayatına alan kişiler bu basit ve harika aleti genellikle ulaşım aracı olarak kullanıyor. Peki sadece ulaşım aracı mı? Elbette hayır! Scooter aynı zamanda eğlence ve sportif amaçlı kullanılan bir “buluş” desek yeridir.

Scooter’ı hayatının merkezine koyan ve bir tutku haline getiren kişiler de yok değil. Bu kişilerden belki de en tutkulusu ve en genci olan, sevgili arkadaşımız Ege Çangır ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Sözü daha fazla uzatmadan Ege ve scooter tutkusunu ele aldığımız röportaja geçelim mi?


Selam Ege! Bize biraz kendinden bahseder misin? Yaşın, yaptığın sporlar ve o sporlardaki seviyen, eğitim hayatın, geleceğin hakkındaki isteklerin ve düşüncelerin gibi

Ben Ege Çangır. 12 yaşındayım ve şu anda 7.sınıfa gidiyorum. Büyükçekmece Sinanoba’da yaşıyorum, 11.sınıfta olan ve fen lisesine giden ağabeyim ve bir de ikiz kardeşim var. Annem İngilizce öğretmeni babam ise serbest meslek sahibi. Derslerimden fırsat buldukça yüzüyorum, bisiklete biniyorum ama yapmaktan en çok keyif aldığım spor freestyle scooter kullanmak. Ekstrem spor seviyorum. İlerde  x-games gibi uluslararası ekstrem spor yarışmasında yer almak istiyorum. Bunun için çok çalışıyorum. Hedeflerim benim için önemli.

Scooter’a olan ilgin nereden geliyor? Motivasyon kaynağın ne? Kendine örnek aldığın bir isim var mı?

Scooter’a olan ilgim aslında hep vardı. Normal şehir scooteri kullanmaya başladıktan bir süre sonra çeşitli hareketler denemeye başladım. Her gün kendimi bir tık daha zorlamak hoşuma gidiyordu. Aynı zamanda Ryan Williams, Dakota Schvetz, Dejian Taylor’ın freestyle scooter videolarını izlemeye başladım. Bunları araştırmak, eksiklerimi bulmak, defalarca denemek beni acayip motive ediyordu. Bazen yapamadığımda sinirlendim ama asla pes etmedim ve hep geliştim. İnanılmaz ilgimi çekiyordu ki halen aynı düşünceye sahibim. Bir süre sonra hareket scooter’ı almam gerektiğini düşündüm. Tüm harçlıklarımı bunun için biriktirmeye başladım, tabii bir yandan da araştırma yaptım. Türkiye’de o zaman bu tarz scooter’lar yoktu. Sadece yurt dışında vardı. Bende bu durumun üzerine çok sevdiğim ve mağazalarını sürekli ziyaret ettiğim Decathlon Türkiye ile iletişime geçtim. Onlara freestyle scooter’ı aşırı sevdiğimi ve çok çalıştığımı yazdım ve videolarımı gönderdim. Instagram hesabımda, hikayemde videolarımı koyduğumda Decathlon’u etiketledim. Bu scooter’ı çok istediğimi fakat yurtdışına gidemeyeceğimi belirttim, “getirebilir misiniz?” diye sordum. Sonra kısa sürede çok şaşırdığım birşey oldu! Mesaj gelmişti Decathlon’dan. Öykü abla yazdı bana ve bu scooter’ı getirebileceklerini belirtti. Mutluluğumu anlatmam imkansız. 23 Nisan haftasıydı ve Decathlon Marmara Forum’dan scooter’ımı aldığım zaman dünyalar benim olmuştu. Oxelo 1.8+ kullanıyorum halen. Benden gören, bu sporu seven tüm arkadaşlarım aynı model Türkiye’ye gelince satın aldılar Decathlon’dan. Şu anda üst seviyeye geçmem gerektiğini düşünüyorum, buna ihtiyacım var ve Oxelo MF 540 için harçlıklarımı biriktiriyorum. Umarım bir gün sahip olabilirim ve yeni hareketlerimi denemek için fırsat bulabilirim.

Türkiye’de scooter’ın ulaşım içerisindeki yerini düşündüğünde kafanda nasıl bir şablon oluşuyor? Sence scooter’ın bir ulaşım aracı olarak kullanımını nasıl artırırız?

Açıkçası ben şehir scooter’ı yerine free style kullanmayı seviyorum. Bunun için İstanbul’daki birçok yerdeki skateparkları araştırıp derslerimden fırsat oldukça ailemle gitmeye çalışıyorum. Her gün derslerim bittiğinde buradaki park ve sahilde çalışıyorum, yaz-kış farketmiyor. Hayalim Sinanoba’da, yakınımda bir skatepark olması. Ulaşım aracı olarak burası çok uygun. Belediyemiz bu haftalarda birçok noktaya e-scooter koydu. Scooter’ı daha görünür kılmak ve bir ulaşım aracı olduğunu göstermek için sadece parklar değil, yolların bir bölümü scooter için ayrılabilir. Belediyeler buna önem ve destek vermeli; yol olursa güvenli olur, güvenli olursa herkes tercih eder.

Scooter’a binerken aklında neler geçiyor? En çok nerelerde binmeyi seviyorsun?

Yoğun derslerim sonrası bana çok iyi gelen şey freestyle scooter kullanmak. Kendimi özgür hissettiriyor. Sahilde hareket denerken rüzgarı yüzümde hissediyorum. Sık sık skatepark’a gidemiyorum ama park ve sahildeki tüm rampaları ezberledim. Çoğu kez ikiz kardeşimle tahtalardan, plakalardan biz yapıyoruz engel ve rampa. Ben scooter, o ise Decathlon’un hareket kaykayını kullanıyor.

Scooter’a yeni başlayacak akranların için ya da yetişkinler için tavsiyelerin var mı?

En başta gereken doğru ekipman! Decathlon’da hepsi bulunuyor. Video ve fotoğraf çekerken çıkarmış olsam dahi özellikle skate park’ta ve yoğun hareket denemelerimde Decathlon kask ve dizlik mutlaka kullanıyorum ve bu spora başlayacaklara ilk önerim kesinlikle GÜVENLİK! Bir de onlara tavsiyem endişe duymasınlar. Aileler bazen endişelenir bir yerimiz morardığında ama deneyerek, defalarca tekrar ederek öğreniyoruz hareketleri. Benim ailem beni hep destekler, düşmelerime de alıştılar zaten. Bence tüm ailelerin aşırı korumacılığı bırakmaları lazım. Yoksa nasıl öğrenebiliriz ki? Bazen aynı hareketi onlarca kez deniyorum, tekrar çok önemli!

BONUS soru: 

Bize scooter’ın hayatındaki yerinden bahseder misin? Senin için ne ifade ediyor?

Freestyle scooter kullanmak son iki senedir varlık sebebim diyebilirim. Hayatımı değerli kılan bir şey. Derslerim çok yoğun ve biter bitmez dinlenme, eğlenme yöntemim. Çok rahatlatıyor ve özgürleştiriyor!

Bu harika ve keyifli sohbet için çok ama çok teşekkür ederiz Ege! Hayatta insanların tutkuları olmalı ve şüphesiz bu tutkular insanı hayata bağlayan, hayata keyif katan şeyler! Sen bunun en güzel örneklerinden birisin. Verdiğin cevaplarda scooter’a olan ilgini ve tutkunu rahatlıkla görebiliyoruz. Eminim bu röportajı okuyan herkes de bunu farkedecek!

Tutkun daimi ve her geçen gün kendini geliştirebileceğin şartlar seninle olsun diyorum!

Sağlıkla ve sporla!

Ege’nin Instagram hesabını takip etmek ve bu tutkusuna ortak olmak isteyen okuyucularımız hemen buraya tıklasın!

Tüm scooter modellerimizi incelemek içinse mağazalarımıza gelebilir veya decathlon.com.tr‘yi ziyaret edebilirsin!

Bu röportaj Decathlon Blog & Newsletter sorumlumuz ve ülke bisiklet ürünleri eğitmenimiz Efe Subaşı tarafından gerçekleştirilmiştir. Efe’nin diğer yazı ve röportajlarını okumak için buraya tıklayın!