“Tenise başlamak istiyorum, ne yapmam lazım?”

“Hangi raketi seçmeyelim?”

“Raket seçerken nelere dikkat etmeliyim?”

Bu Yaz tenise başlamak istiyorsun ve kafanda sorular mı var? Ülke spor liderimiz Aslı Kocabay tüm sorularına cevap veriyor.

Tenis oynamak için aslında bir korta, tenis raketine ve topa ihtiyacın var. Duvar yaparak, video izleyerek ve uygulayarak, arkadaşlarınızla oynayarak veya profesyonel eğitim alarak başlayabilirsiniz. Ancak yeni başlayanlar için partnerle oynamak, duvar yapmak, kendi kendine öğrenmeye çalışmak hem zor hem de riskli olacaktır çünkü yanlış teknikle başlayabilirsiniz. Aynı zamanda arkadaşınız da sizin gibi yeni başlıyorsa karşılıklı oynamak oldukça zor olacaktır. Bu sebeple önerim aklınızın yattığı bir kulüpte veya tenis akademisinde, en azından ilk etapta 5-6 saatlik eğitim alarak ortamı ve süreci görmeniz yönündedir.

Karar verdin ve başlıyorsun! “Nasıl bir raket tercihi yapmalıyım?” diyorsan bu yazımızda sana en uygun, en ideal raketi nasıl seçeceğini anlatacağım!

Öncelikle yeni bir raket alacağım ama “en iyisini mi almam lazım”, “en ünlü markayı mı tercih etmem gerekiyor?”, “Federer’in ya da Nadal’ın raketini alacağım”, “kortlara çıktığımda onlar gibi olabilir miyim?” gibi hep sorular geliyor. Öncelike şunu belirtelim; birçok sporda olduğu gibi tenis de zaman ve sabır isteyen bir spordur. Aynı zamanda arkadaşlarınla güzel vakit geçireceğin, kendinle kalıp stres atabileceğinde bir spordur. 

Eğer tenise 4-5 yaşlarında başlamayı düşünmüyorsan, profesyonel oyuncu olman imkansız. 4-5 yaşında başlasan bile emek, zaman ve tabiki para harcaman lazım. “Ben 50 yaşındayım, tenise başlayabilir miyim?” diye soruyorsan evet her yaşta tenise başlayabilirsin fakat profesyonel olmayı beklemektense daha ulaşılabilir hedefler koymanı öneririm. Ama unutma Türkiye’de kendi yaş kategorinde de turnuvalara katılabilir, kendini iyi seviyelere çıkarabilirsin. Burada önemli olan yine bu sporu hangi düzeyde oynamak istediğin. 

Neyse biz bu konulara sonra gelelim 🙂 

Doğru Raket Seçimi

Öncelike tenis sporu diğer sporlara benzemez. Ben çok güçlüyüm, kaslarım çok kuvvetli dersen olmaz çünkü tenis farklı kas gruplarını çalıştıran bir spordur yani güçlüysen ağır raket almamalısın. “Bu raket bana çok hafif” diye aklına gelmesin merak etme top ile buluştuğunda iyi ki düşük gramajlı aldım diyeceksin. 

Tenisten soğumanı istemeyiz dimi? 🙂 Gramajı 260 – 275 gr aralığında seçmen ise en idealidir. Teniste top ile raketi buluşturmak en önemli kriter! Bunun için kafa boyutu 100 inc’ten büyük olan raketleri tercih etmen oldukça dikkat etmen gereken bir konu. Bununla kalmayıp aynı zamanda raket sapının da eline uyumlu olması lazım. Yani raketi tuttuğun yer. Buna grip deriz. Yani grip 0, grip 1, grip 2 gibi… Yardımcı olması adına sana bir yöntem veriyorum. Resme bakabilirsin. 

Eğer aşağıdaki görselde belirtilen kısım büyük olursa raketi kavramakta güçlük çekersin. O yüzden eline tam oturması gerekiyor. 

Ve son olarak Federer’in raketi , Nadal’ın raketi vs bunları düşünme.Nadal’ın raketini aldığında Nadal gibi , Federer’in raketini aldığında  Federer gibi oynamayı düşünmüorsun heralde. Sakatlanırsın untma onlar 310 gr lık raketler kullanıyor ve onlara özel üretiliyor raketler. Ve raketinin mutlaka TEK PARÇA olmasına özen göster. Çift parça raket ile tenise başlamamanı öneririm. 

Çift parça:

Tek parça:

Raket Aldıktan Sonra

Mutlaka overgrip ve bir tane titreşim almanı öneririm. Peki neden overgrip önemli? Almış olduğun raketin üzerindeki ana gribin yıpranmasını istemeyiz, burada önemli olan hem ana gribi korumak hem de raketi daha rahat kavramanı sağlamak. 

Titreşim peki neden önemlidir? Raket, top ile buluştuğunda bir tireşim oluşturur. Bunu minumuma indirmek için titreşim önleyiciler kullanılır. Böylelikle top ile buluştuğunuzda o hissiyat en aza iner ve daha rahat vuruş yapabilirsin. Ayrıca sakatlanma riskini de en aza indirmiş olursun.

Her şeyin tamam! Sıra kortlara çıkmaya geldi 🙂

Raket modellerimizi incelemek ve kendine en uygun rakete sahip olmak için hemen buraya tıkla!

Tüm kortların göz bebeği olan Artengo TB930 model tenis topumuzu mercek altına aldığımız yazımız içinse hemen buraya tıkla!

Sağlıkla ve sporla kal!