Şehir gürültüsünden uzaklaşmak, huzurlu ve sakin bir ortamda ailenle ve arkadaşlarınla eğlenceli vakit geçirmenin en güzel yollarından biri de balıkçılık. Balık tutmayı öğrenmenin en iyi yollarından biri deneyimli ve profesyonel bir balıkçıdan yardım almaktır. Ancak herkes bu konuda şanslı olmayabilir. Amatör bir balıkçı olmaya karar verdiysen bilmen gereken üç basit kural var: sağlam ve kaliteli balık tutma ekipmanlarına sahip olmak, balık tutmak için uygun bir yer bulmak, balığı yakalamak. 

Balık Tutmak İçin Yer Saptaması 

Balıkçılık karmaşık değildir; ancak disiplin, bilgi ve sabır gerektirir. İlk balık avın için ulaşımı kolay ve yardım alabileceğin diğer balıkçıların olduğu bir yer seçebilirsin. Hatta mümkünse balık tutmayı bilen profesyonel bir arkadaşından yardım alabilirsin. Seni ilk günden zorlamayan basit bir şekilde oltanı atabileceğin, balığın bol olduğunu düşündüğün bir deniz, göl ya da nehir kenarına gidebilirsin. Sabahın erken saatleri ve güneşin batmaya yakın olduğu akşam saatleri balık avı için en uygun saatlerdir. Balık tutacağın suyun berrak olması, başarını etkileyen en önemli faktörler arasındadır. Rüzgârlı ve yağışlı bir hava da hem balık tutmanı güçleştirir, hem de keyifli zaman geçirmeni engeller. Sakin ve yağışsız havaları seçebilirsin. 

balıkçılık

Tekne balıkçılığı da ilk balıkçılık deneyimin için iyi bir seçenek olabilir. Genellikle sabahın erken saatlerinde suya açılan balıkçı turlarına katılabilir, diğer balıkçılardan biraz yardım alarak atış yapma, oltayı yemleme gibi işleri nasıl yapacağınla ilgili ipuçları elde edebilirsin. Balık tutma yeri ararken dikkat etmen gereken bir diğer noktada hangi balığı avlayacağındır. Diyelim ki levrek avlayacaksın, bu balığın hangi mevsimde avlanması gerektiği ve hangi sularda bol bulunduğunu araştırman gerekir. Levrek genellikle yosunlu ya da çakıl taşlı tabana sahip suları sever. Nehir ya da derelerin denize bir başka deyişle tatlı suyun denize döküldüğü küçük balıkların bol olduğu yerlerde bulunur. Sana sadece derenin denize döküldüğü bir alana konumlanıp oltanı atmak ve sessizce beklemek kalır. 

Balık Tutma Ekipmanları 

Diğer tüm spor dallarında olduğu gibi balıkçılık malzemelerinin de kaliteli ve sağlam yapıya sahip olması başarı oranını etkiler. İlk avında daha amatör malzemeler satın alabilirsin ancak kaliteli ve sağlam olmalarına dikkat etmende fayda var. Kullandığın ürünlerin hafif ama güçlü olması önemlidir. Taşıma ve kullanım kolaylığı açısından hafif olması avantajdır. Ancak güçlü olması balığı yakalayıp kenara çıkarmanı sağlayan önemli bir faktördür. Balıkçılık için gereken temel ekipmanlar olta, misina ve olta iğnesi, şamandıra ve kurşun, fırdöndü, klips ve misina makasıdır. 

balıkçılık
Tüm balıkçılık ekipmanlarımız için hemen tıkla!

Olta seçimi yaparken balıkçılık konusunda yeni olduğun için kullanımı kolay, sağlam ve kaliteli bir ürün satın almalısın. Ayrıca balık avı yapacağın bölgeye uygun bir olta seçmende oldukça önemli. Misinalı olta makinesi, kamışı ve yemleri ile takım halinde satılan olta setleri, kullanım ve taşıma kolaylığı sağlayan özellikleri ile ilk av için ideal bir seçim olabilir. Balık yemi seçerken de yine hangi balığı avlayacağın önemli. Tutmak istediğin balığın çeşidine göre canlı yem ya da plastik solucan ve sahte yem kullanabilirsin. En önemli ekipman ise ilk yardım çantasıdır. Balıkçılık outdoor bir aktivitedir, yaralanma ve kaza gibi durumlara açıktır. Herhangi bir aksiliğe karşı tedbir amaçlı olarak mutlaka yanında ilk yardım seti taşımalısın. 

İlk balık avından elin boş dönersen sakın yılma ve hayal kırıklığına uğrama, belki de bu senin günün değil! Balıkçılık deneyimlerini artırarak ve her avda yeni ekipmanlar kullanarak geliştirebilirsin. Keyifli bir spor dalı olarak dünyanın hemen her yerinde milyonlarca kişinin ilgisini çeken balıkçılık için ihtiyaç duyduğun malzemelere Decathlon ayrıcalıklarıyla sahip olabilir, avantajlı ödeme seçeneklerinden faydalanarak hemen satın alabilirsin. 

Doğada oltasız balık tutma tekniklerini anlattığımız yazımız için hemen buraya tıkla!

Balıkçılıkla ilgili tüm ürünlerimizi incelemek içinse mağazalarımıza gelebilir veya decathlon.com.tr‘yi ziyaret edebilirsin!

Sağlıkla ve sporla kal!