Badminton yeni başlayanlar için uygun bir spordur ama yine de oynamaya başlamadan önce raketi doğru şekilde tutup topa vurabilmek için bazı ipuçları alman yararlı olabilir. Badmintonda tüm oyun stili ve stratejiler oldukça fazla sayıda teknik üzerine kuruludur. Bununla birlikte, bu teknikleri öğrenmen düşündüğün kadar zor olmayabilir. Badminton, çok fazla bilek çalışması içeren bir spordur. Bu nedenle raketi nasıl tuttuğun, temel olarak oyununun kalitesini belirler. Badmintonda raket tutuşunu doğru şekilde kontrol edebilmek önemli temel teknikler arasındadır.

badminton

Raketini Yukarıda Tut

Oyunda her türlü vuruşu yapabilmen ve oyununu geliştirebilmen raketi doğru tutmana bağlıdır. Badmintonu doğru şekilde öğrendiğinden ve elinden gelenin en iyisini yaptığından emin olmak için raketi doğru kavraman oldukça önemlidir. Çünkü neredeyse tüm badminton teknikleri, bilek hareketine ve hareketlerinin esneklik seviyesinde bağlıdır. Hareketlerin kısıtlandığında, raketi yanlış şekilde kavraman tekniği yanlış öğrenmene neden olabilir. Bununla birlikte oynadıkça teknik becerilerinin yanı sıra kendine olan güvenin de artar. 

Badminton raketi tutmanın doğru yolu, biriyle tokalaşmak üzere elini sıktığını düşünmektir. Raketi sargılı kısmından sıkıca kavrayıp baş parmağını ve işaret parmağının ortasına yerleştirmelisin. Başparmağın, raket sapının daha geniş yüzeylerinden birine rahatça bastırıyor olmalı. Raketi adeta vücudunun bir uzantısı gibi hissetmelisin. Raketi çok sıkı tutmadan kontrol etmek için sadece baş, işaret ve orta parmağını kullan. Raketin ağırlığını dengelemek için son iki parmağını raket sapına nazikçe yerleştirebilirsin. 

badminton

Badmintonda topa vurabilmek için öncelikle raketinin hızlı tepki verebilmesi gerekir. Hızlı yanıt verebilmek için gelen topları, raketini yukarıda tutarak beklemeyi deneyebilirsin. Raketini yukarıda tutman demek, onu başının üstüne kaldırman değil, vuruş anına hazır olmak için raketinin yukarı ve hafif dışarı bakması anlamına gelir. Böylece raketin topa vurmaya hazır hale hızlı bir şekilde gelebilir. Eğer fileye yakınsan, raketini biraz daha yükseğe kaldırabilirsin. 

Topa Vururken Rahat Ol 

1992’den bu yana olimpik bir spor olan badminton, gelişmiş seviyelerdeki oyunculardan mükemmel kondisyon, aerobik dayanıklılık, çeviklik, güç, hız ve hassasiyet ister. Aynı zamanda iyi bir motor koordinasyonu ve sofistike raket hareketlerinin yer aldığı teknik bir spor olan badmintonda topa ilk vuruşlar için öncelikle rahat olman gerekir. Badmintona yeni başlayan bir oyuncuysan, oyundaki gücün tamamen kaslardan ve fizik güçten geldiğini düşünebilirsin. İzlediğin profesyonel badminton oyuncuları arasında agresif oynayanların, çok fazla güç uyguladığını sanabilirsin. Bu yüzden yeni başlayan birçok oyuncu, raketi ve kolunu çok fazla germe, fazla çaba gösterme eğilimi gösterir.

Serbestçe hareket edebilmen için kaslarını gevşek bırakman gerekir. Raketini fazla sıkı tutuyorsan veya vuruşunu yapmadan önce gerginsen, yüksek bir raket hızı üretmen zorlaşır. Badmintonda hareketle birlikte ortaya çıkan bir gücü hedeflediğini düşünmek, vuruşunu yaparken daha rahat hareket etmeni sağlayabilir. Vururken rahat olman ve işin çoğunu raketle vuruşun tamamlamasına izin vermen, toplara isabetini artırabilir.  

Badmintonda birçok gelişmiş vuruş türü bulunsa da öğrenmen gereken temel vuruş becerileri için aşağıdaki tüyolardan yararlanabilirsin:

  • Vuruş yapmadan önce topu hedeflemek için raket olmayan kolunu kaldır.
  • Vuruş için kolunu uzattığında, başparmağını, bileğini, kolunu ve omuzlarını da hareketin içine kat.
  • Vuruş için dik bir açı oluşturmak istediğinde, top en yüksek noktadayken vuruşunu yap.
  • Raketini ileri doğru sallarken derin nefes alıp ver. 
  • Vuruşuna daha fazla güç katmak için topu takip etmeyi ve dönüşünü tamamlamayı unutma.
  • Rakibin tahmin etmesini ve doğru tepki vermesini zorlaştırmak için atışını gizlemeyi dene.

Vuruşlarında Hedef Gözet 

Badminton, top ve oyun kontrolünün her zaman sende olmasını istediğin, tamamen kontrolle ilgili bir oyundur. Topu yakalamak için sahanın her köşesine koşuşturan kişi olmak yerine, bir sonraki hamlede nerede oynayacağını seçen, sahanın merkezindeki oyuncu olmayı tercih edersin. Oynarken her atıştan sonra sahadaki merkez konumuna geri dönerek her köşeye eşit uzaklıkta kalmayı ve sonraki vuruşa kolaylıkla yetişmeyi başarabilirsin. Badmintona ilk başladığında, temel bilgilere ve topu sürekli olarak rakip sahaya geri göndermeye odaklanman oyunda daha kolay ilerlemeni sağlayabilir.

Kendini biraz daha geliştirmek için hangi atışı neden tercih etmen gerektiği üzerine düşünmeye başlayabilirsin. Vuruş tercihlerin ve gözettiğin hedefler birleşerek daha büyük bir oyun planının parçası haline gelebilir. Her vuruşunu basit ve net bir sonucu göz önünde bulundurarak yapabilirsin. Rakibini belirli bir noktaya geri dönmeye zorlamak veya puan kazanmak için topa vurabilirsin. Peşinde olduğun hedefi her zaman elde edemesen de temel bir strateji uygulman, hiçbir stratejin olmamasından daha iyidir.

Badminton topu ve raketi seçerken dikkat etmen gereken noktalara değindiğimiz yazımız için buraya, badminton tarihini mercek altına aldığımız yazımız içinse hemen buraya tıkla

Badmintonda başarılı olmak için temel hareket ve vuruş becerilerinin dışında ihtiyacın olan yeterli teknik kapasiteye sahip badminton ekipmanları için mağazalarımıza gelebilir veya decathlon.com.tr‘yi ziyaret edebilirsin!

Sağlıkla ve sporla kal!