Şehrin gürültüsü ve iş hayatının temposundan kurtulmak ve aynı zamanda sportif bir aktiviteye katılım sağlamanın en keyifli yolu hiking, bir başka deyişle günübirlik doğa yürüyüşü yapmak. Bir gün içerisinde tamamlanan ve başlangıç ve bitiş noktası aynı ya da farklı olabilen kısa süreli doğa yürüyüşleri, kendini iyi hissetmeni sağlar. Genellikle bir grup halinde belirli patikaların takip edildiği hiking aktivitesi, gidilen bölgeyi ve rotaları bilen bir rehber eşliğinde yapılır. Her bölgenin kendine özgü hava koşulları vardır. 3 tarafı denizlerle çevrili ve her bir köşesi doğa harikalarıyla dolu ülkemizde, hiking popüler bir outdoor aktivitesidir. İşte sizler için Marmara bölgesindeki en iyi hiking rotaları: 

Sülüklü Göl Doğa Yürüyüşü Parkuru

Bolu iline bağlı Mudurnu ilçesinde bulunan Sülüklü Göl Milli Parkı’nda yer alan yürüyüş parkuru, eşsiz doğal güzelliği ile doğa tutkunlarının gözdesi. Yaklaşık 14 kilometre uzunluğundaki parkur, 5 saatte yürünebilen kolay bir rotadır. Kış aylarında profesyonel bir ekip ile yürünmesi önerilen parkur, özellikle yaz ve bahar aylarında yürüyüş için uygundur. Çam, meşe ve gürgen ağaçları arasında ve milli park içerisindeki gölün çevresinde keyifli bir yürüyüş yapabilirsin. 

hiking rotaları

Kazandere Doğa Yürüyüşü Parkuru

İzmit’in Aksığın ile Kazandere Köyü arasında sınır görevi gören Kazandere deresinin kıyısındaki yürüyüş parkuru, köy yaşamını merak eden ve özleyenler için iyi bir alternatif. Yaklaşık 9 kilometre uzunluğu sahip olan yürüyüş alanı orta zorlukta bir parkurdur. Ortalama 4 saat süren bir yürüyüşle tamamlayabileceğin parkur için en uygun mevsim bahar ve yaz ayları. Dilersen parkurun öncesinde yer alan ve köylülerin mantar yetiştirmek için kullandığı mağarayı da gezebilirsin. Yürüyüş alanının bazı noktalarını geçmek oldukça zor olduğu için yanında dağcılık malzemeleri de getirmende fayda var. 

hiking rotaları

Serindere Kanyonu Doğa Yürüyüşü Parkuru

Kocaeli’ye bağlı Başiskele ilçesinde yer alan Serin Dere Kanyonu, doğal güzellikleri ile Marmara bölgesinin en çok tercih edilen parkurlarından biridir. Orta zorlukta olan parkur yaklaşık 10 kilometre uzunluğundadır ve parkuru bitirmek yaklaşık 4 saat sürer. Serindere Kanyonu’nun bazı kısımlarından geçiş sağlamak için suya girmek zorunda kalabilirsin. Serindere Köyü alabalık tesislerinden başlayan parkur içinde 150 metrelik bir tünel bulunur ve tünelin sonu parkurun bitiş çizgisidir. Ancak devam ederek Kız Kulesi’ne çıkabilirsin. 

hiking rotaları

Erikli Yaylası Doğa Yürüyüşü Parkuru

Sessizliği, sakinliği ve doğal güzelliği ile ünlü Yalova ilinin Çınarcık ilçesinde yer alan Erikli Yaylası, Marmara bölgesinin en çok sevilen hiking rotaları arasındadır. Yüksek şelaleleri, yemyeşil doğası ile sit alanı ilan edilen Erikli Yaylası İstanbul’a oldukça yakın olduğu için yoğun ilgi altındadır. Yaklaşık 14 kilometre uzunluğa sahip olan Erikli Yaylası doğa yürüyüşü parkuru orta zorluktadır. Ortalama 4 saatlik bir yürüyüşle tamamlanabilen parkur, her mevsim hiking için idealdir. Ancak kış aylarında profesyonel bir ekiple gitmende fayda var. Parkurda yer alan iki şelalede yüzebilir, doğada özgürce nefes almanın keyfini doyasıya yaşayabilirsin. 

hiking rotaları

Mıhlı Çayı Doğa Yürüyüşü Parkuru

Ülkemizin en güzel tatil beldelerinden biri olan Balıkesir ile Çanakkale il sınırları arasında yer alan Mıhlı Çayı, Altınoluk ilçesinin yaklaşık 5 kilometre uzağındadır. Tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra küçük göletleri ve şelaleleriyle göz dolduran Mıhlı Çayı doğa yürüyüşü parkuru, Marmara bölgesinde mutlaka gitmen gereken en güzel parkurlardan biri. 

hiking rotaları

En keyifli outdoor aktivitelerinden biri olan hiking, aynı zamanda gerekli önlemler alınmadığında ve uygun ekipmanlar kullanılmadığında tehlikeli bir hal alabilir. İhtiyacın olan tüm hiking, kamp ve trekking ürünleri için mağazalarımıza gelebilir veya decathlon.com.tr‘yi ziyaret edebilirsin! 

Doğa yürüyüşü faaliyetlerinde harika bir performans ve konfor sağlayan Forclaz modüler pantolonumuzu mercak altına aldığımız yazımız için hemen buraya tıkla!

Sağlıkla ve sporla kal!