Sivri ve ince bir platformdan oluşan kanoyu en etkili şekilde kullanmak ister misin? Bunun için kano küreği ile yüksek düzeyde performans göstermen gerekiyor. Kano küreğini doğru bir şekilde kullanmanın ipuçlarını öğrenirken kano sporunu keyifle sürdürebilir ve doğanın tadını çıkarabilirsin. Kano küreğini yönlendirmenin ve kanoyu kontrol altında tutmanın pratik ipuçlarını hemen şimdi inceleyebilirsin.

kano küreği

Kanoyu Dengede Tutmalısın

Kano sporuna başlamadan önce güvenlik ekipmanlarını tamamlaman oldukça önemlidir. Her su aktivitesinde olduğu gibi kano sporunda da güvenliği ön planda tutmalısın. Güvenlik ekipmanları özellikle yarış sürecinde seni çarpma ve darbelere karşı yüksek oranda korur. Gerekli ekipmanları sağladıktan sonra çeşitli yöntemlerden yararlanarak kanoyu yönlendirebilirsin. Kanoda tek başınaysan platformun orta kısmına oturmak ve diz çökmek denge sağlamanı kolaylaştırır. Mümkün olduğunca oturur vaziyette kalmak bu dengeyi sabit tutmana yardımcı olur. Ortada oturmak, çok fazla ekipman taşımadığında etkili çözümler sunar. Ancak ekipman miktarın fazlaysa kanonun arkasına doğru oturman gerekir. Bu durumda ekipmanını kanonun ön kısmına yerleştirerek denge sağlamalısın.

kano küreği

İleri Kürek Çekme Yöntemi

Doğaya zarar vermeden sürdürebileceğin kano sporunda farklı yöntemlerle yüksek performans elde edebilirsin. İleri kürek çekme metodu en sık kullanılan yöntemlerin başında gelir. Bu yöntemi uygulamadan önce kanoyu dengede tuttuğundan emin olmalısın. Stabil bir denge sistemi oluşturduktan sonra omurgan düz bir duruş sağlayacak şekilde oturmalısın. Gövde kısmın suya dik bir açıya sahip olduğunda denge problemi yaşamazsın. Kano küreğini iki elinle kavrayarak çapraz bir şekilde tutmalısın. Bir elin yukarıda, diğer elin ise aşağıda kalmalıdır. Küreğin raket olarak da bilinen alt kısmını rahat bir pozisyonda tutarak daha yüksek performans elde edebilirsin. Koltuğundan çok ayrılmadan ve öne doğru çok eğilmeden küreği suyu geriye atacak şekilde hareket ettirmen gerekir. Dik durmayı ihmal ettiğinde kanonun dengesi bozulur ve devrilme ihtimalin artar. İleri kürek çekme yönteminde kas kontrolü çok önemlidir. Sırt kasların yerine gövde kaslarını kullanmaya çalışmalısın. Bu sayede sırt ağrısı yaşamadan sporunu daha uzun süre boyunca sürdürebilirsin.

kano küreği

Birlikte Kürek Çekme Teknikleri

Başka biriyle kürek çekerek tek kişinin sarf ettiği efordan daha yüksek performans elde edebilirsin. Yarış gibi aktivitelerde bu yöntemle daha iyi sonuçlar almak mümkündür. İki kişi kürek çekecekseniz kanonun karşılıklı uçlarına oturmanız gerekir. Daha hafif kiloya sahip olan kişinin yanına ekipman ağırlığı eklenerek kano dengesi sağlanabilir. İki kişinin kürek çektiği durumlarda birkaç farklı teknik kullanılabilir. Gitmek istediğin yön için senkronize bir şekilde zıt yönde ileri kürek çekme metodundan yararlanabilirsin. Kanonun devrilmesine engel olmak için öndeki kişi, virajları dönerken dönüş yönünün tersine kürek çekebilir.

kano küreği

Düzgün Dönüşler İçin Püf Noktalar

Dönüş yapman gereken durumlarda denge sorunu yaşamamak için bir süre tek yönlü olarak kürek çekmelisin. Gitmek istediğin yönün tersine kürek çekerek hareket edebilirsin. Hedefine 100 metre gibi mesafeler kaldığında kürek yönünü acele etmeden değiştirerek konforlu bir dönüş elde edebilirsin. Hızlı virajlar kano dengesini bozacağı için mümkün olduğunca hafif dönüşler yapmalısın. Bu durumda ileri kürek çekme metodunu ihtiyaç duyduğun hızda ayarlayabilirsin. Keskin dönüşler yapman gerektiğinde küreği kano gövdesine doğru çekebilirsin. İçe kürek çekme yöntemi etkili bir seçenektir. Diğer kürek çekme metotlarından farklı olan bu teknik, kanoya yeni başlayanlar için biraz karmaşık olabilir. Bu tekniği düşük hızdayken test ederek bol bol pratik yapabilirsin. Küreği suya daldırdıktan sonra kolunu ve vücudunu dik pozisyonda tutarak kürek ucunu kanoya paralel hale getirmelisin. Kanonun arka kısmında otururken içe kürek metodunu kullandığında kanonun yön değiştirdiğini görebilirsin.

Kano küreği ihtiyacın ve elbette tüm sportif ihtiyaçların için mağazalarımıza gelebilir veya decathlon.com.tr‘yi ziyaret edebilirsin.

Kano tutkunu bir takım arkadaşımızdan tutkusunu ve kano sporunu dinlemek istersen hemen buraya tıkla!

Sağlıkla ve sporla kal!