Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre ülkeler arasında hızla yayılan Covid-19 virüsü, tüm dünyada pandemi sürecine girilmesine neden olmuş ve birçok alanda olduğu gibi spor etkinliklerini de tedbir önlemleri kapsamında askıya alınmıştır. DSÖ verilerine göre pandemi sürecinde virüse yakalanarak hastalığı atlatan bireylerde Post-covid olarak bilinen yan etkiler bir süre daha devam eder ve semptomlar halinde kendini gösterir. Post-covid sendromu, sporcuların da fiziksel ve zihinsel kondisyonlarını olumsuz etkilediğinden spora geri dönüş konusunda belirli önlemlerin alınması gerekir. Profesyonel olarak spor yapan takımlardan amatör sporculara kadar herkesi etkileyen Covid-19 salgını ve post-covid sonrası spora geri dönmek isteyenlerin dikkat etmesi gereken hususlar; DSÖ, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu ve TVF Sağlık Kurulu bünyesindeki çalışmalar göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır. Post- covid etkileri nedeniyle bedensel ve psikolojik etkilerle mücadele eden sporseverler, alınan önlemler çerçevesinde antrenmanlara geri dönebilir.

Post Covid Döneminde Antrenman Sıklığı Nasıl Olmalı?

Post-covid sonrası spora yeniden dönüş protokolü öncesi kişilerin bir sağlık taramasından geçerek herhangi bir hastalık belirtisi taşımadıklarından emin olmaları gerekir. Yorgunluk, halsizlik, nefes darlığı gibi problemleri olmadığından emin olunan profesyonel ve amatör sporcuların eski rutinlerine yavaş yavaş dönmeleri tavsiye edilir. Uzun bir aranın ardından spora yeniden dönüleceği için antrenman programları ilk etapta yoğun olmamalıdır. Sporseverlerin günlük yaşam aktiviteleri bu süreç içerisinde takip edilmeli, spor esnasında bünyelerini zorlayacak hareketlerden uzak durmaları sağlanmalıdır.

post covid

Bireyler çok fazla zorlayıcı olmayan aktivitelere daha fazla vakit ayırabilirler ancak bu süreçte sporcuların; stres seviyeleri, yorgunluk düzeyleri, dinlenme kalp atış hızları gözlemlenmelidir. Gerekli görülen durumlarda egzersizlerin zorluk dereceleri azaltılarak antrenman programı zamana yayılmalıdır. 

Kişisel Koruyucu Tedbirlerle Spor Yapmak Mümkün!

Sporcuların genel sağlık durumlarının tespiti ve yapılan egzersizin yoğunluğu post-covid sonrası spora dönüşte dikkat edilmesi gereken önemli hususların başında yer alır. Bunun yanı sıra spora giden tüm bireylerin kişisel koruyucu tedbirler alması gerekir. Spor yapılacak mekanda maske takmak, elleri sık sık yıkamak ve alkol bazlı el dezenfektanları kullanmak hayati önem taşır.

post covid

Kişilerin spor salonundaki eşyaları kullandıktan sonra ellerini su ve sabunla 20 saniye yıkamadan, yüz bölgelerine (burun, ağız, göz) dokunmamaları gerekir. Hapşırma ve öksürme esnasında ise kağıt mendil ya da dirsek içleri kullanılmalıdır.  

Spor Salonlarında Her Türlü Fiziksel Temastan Kaçının

Spor salonu ya da antrenmanlar için belirlenmiş bölgelerde sosyal mesafeye dikkat etmek, alınan önlemlerin etkisini artıracaktır. Sporcuların, antrenörlerin ve yardımcı personellerin 1.5 metreden daha yakın olmayacak şekilde iletişim kurmaları ve kapalı alanlarda kişi sayısının azaltılması spora dönüşte dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. Spor salonunda kullanılan ekipmanların sayısı da bu doğrultuda artırılmalıdır.

post covid

Sporcuların havlu, su şişesi, sporcu içeceği gibi kişisel eşyalarının yanı sıra salonlarda bulunan ağırlıkları, roller ve lastik band gibi ekipmanları da ortak kullanmamaları önerilir. Grup halinde spor yapan takımların el sıkışmak, sarılmak gibi fiziksel temas gerektiren tüm durumlardan kaçınması post-covid semptomlarını azaltır. 

Düzenli Olarak Yapılan Semptom Takipleriyle Sporcuların Sağlığını Koruyun

Covid-19 ile ilgili tüm güncel bilgileri takip etmek spor salonu ve işletmelerin olduğu kadar bireylerin de sorumluluğundadır. Spor etkinliklerinden sorumlu kişiler ve spor yapılan mekanlardaki eğitmenlerin DSÖ açıklamalarını takip etmesi ve sporcularla bu bilgileri düzenli olarak paylaşmaları bireysel bilinci daha fazla artıracaktır. Sporcuların ve spor salonunu kullanan tüm bireylerin vücut sıcaklıkları belirli aralıklarla ölçülür.

post covid

Semptom takibi yapan görevli kişilerin solunum sıkıntısı ve öksürük gibi durumları kayıt altına alması ve bu bilgileri muhafaza etmesi beklenir. Salon ve kulüplerde sağlık çalışanı bulunmalı ve gerektiği durumlarda sağlık çalışanı bilgilendirilmelidir. Tüm bu önlemler sporcuların sağlığını korumaya ve virüsün yayılmasını engellemeye yardımcı olurken post-covid sonrası spora dönenlerin psikolojik açıdan da kendilerini güvende hissetmelerini sağlar.

Bağışıklık ve spor ilişkisini incelediğimiz yazımızı okumak için hemen buraya tıkla!

Tüm sportif ihtiyaçların için mağazalarımıza gelebileceğin gibi decathlon.com.tr‘yi de ziyaret edebileceğini sakın unutma!

Sağlıkla ve sporla kal!