Triatlon, üç farklı spor dalının arka arkaya uygulanması sebebiyle nefes kesici yarışmalara sahne olan bir spor dalıdır. Bu zorlu ve heyecanlı branşta başarılı olmak isteyen sporcuların vücut disiplini, kondisyon, koordinasyon, tempo, beslenme gibi pek çok detaya dikkat etmesi gerekir. Triatlon sporcularının mutlaka göz önünde bulundurması gereken noktalar arasında değişim alanı kuralları da bulunur. Türkiye Triatlon Federasyonu tarafından belirlenen triatlon değişim alanı kurallarına uyulmaması, sporcuların diskalifiye olmasıyla sonuçlanabilir. Eğer sen de değişim alanlarında hangi kurallara uyman gerektiğini merak ediyorsan aşağıdaki detaylardan yararlanabilirsin.

triatlon değişim alanı

Birinci Değişim Alanı Kuralları

Triatlon yarışmalarındaki birinci değişim alanı, yüzmeden bisiklete geçişte kullanılır. Yüzmeden bisiklete geçişte kullanılan alanda uyulması gereken kurallar ise şu şekildedir:

 • Yüzmeden bisiklete geçiş alanlarında, yarışmacıların alanları önceden komite tarafından belirlenir. Sporcular, yarışma başlamadan önce kendilerine tahsis edilen ve kendi numaralarını taşıyan alanlara gelerek bisikletlerini bırakır.
 • Yüzme etabı tamamlandıktan sonra yarışmacıların, gerekli kıyafet değişimini en kısa sürede yaparak bisikletlerinin başına gelmeleri ve kasklarını takmaları gerekir.
 • Yarışmacıların dikkat etmesi gereken bir diğer kural ise bisiklet etabı için önceden belirlenen kurallara uygun şekilde ayakkabılar kullanmasıdır. Bu ayakkabılar da bisiklet etabı başlamadan önce değişim alanında giyilir.
triatlon değişim alanı
 • Değişim alanı içinde yarışmacıların diğer yarışmacılara engel oluşturacak davranışlarda bulunması ve kendilerine haksız şekilde avantaj sağlayacak hareketler yapması kesinlikle yasaktır. Diğer yarışmacıların performansını bozacak davranışlarda bulunan yarışmacılar, komite tarafından diskalifiye edilir. 
 • Yarışmacıların değişim bölgesinden bisiklete binerek çıkmaları yasaktır. Yarışmacılar, değişim alanını bisikletlerini ellerinde taşıyarak terk eder ve yarış parkuruna gelince hakemler tarafından aksi bir durum belirtilmediği sürece bisikletlerine binebilir.

İkinci Değişim Alanı Kuralları

Triatlon müsabakalarında yarışmacıları bekleyen ikinci değişim alanı, bisikletten koşuya geçiş kısmıdır. Bu noktaya kadar yüzme ve bisiklete binme performanslarını tamamlayan sporcular, son etapta atletizm branşında yarışır. Bisikletten koşuya geçerken kullanılan değişim alanında uyulması gereken kurallar ise şöyledir:

triatlon değişim alanı
 • Yarışmacılar, değişim alanına girdikten sonra bisikletten inmek ve bisikletlerini aldıkları yere nizami bir şekilde bırakmak zorundadır. Zaman kazanmak için değişim alanında bisiklete binen ve bisikletini kendisine haksız avantaj sağlayacak bir konuma bırakan yarışmacılar, komite tarafından uyarılır. 
 • Triatlon sporcularının bisikletten koşuya geçişte ayakkabı değiştirmeleri gerekir. Bisiklet ve koşu için kabul edilen ayakkabılar birbirinden farklıdır. Bu sebeple, ayakkabı değişimi de triatlon değişim alanı içinde yapılır.
 • Triatlon yarışmacıları, tıpkı parkurlarda olduğu gibi değişim alanlarında da dışarıdan herhangi bir destek alamaz ve yarışmaya dahil olmayan kişilerin kendilerine vereceği yiyecek, içecek gibi maddeleri kullanamaz. Yarışmacılar, müsabaka esnasında tüketmek üzere kıyafetlerinde yiyecek ve içecek taşıyabilir ya da resmi serinleme istasyonlarında kendilerine verilen su ve yiyecekleri kabul edebilir.
 • Bisikletten koşuya geçiş alanında da tıpkı bir önceki değişim alanında olduğu gibi yarışmacıların rakiplerine yeterli alan açmaları ve diğer yarışmacılara dezavantaj oluşturacak hareketlerden kesin olarak kaçınmaları gerekir.

Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

Triatlon müsabakaları, ağırlıklı olarak yüzme – bisiklet – koşu şeklinde düzenlense de kimi durumlarda parkurların fiziki özelliklerine bağlı olarak rafting, mukavemet kayağı gibi branşlar da içerebilir. Yarışmaya dahil olan branşlarda değişiklik yapılması durumunda, değişim alanında uygulanan kurallar da çeşitlenebilir. Bu noktada değişiklik gösterebilecek kurallar şu şekildedir:

 • Yüzme yerine rafting branşının uygulandığı triatlon yarışmalarında, yarışmacıların rafting ekipmanlarını yalnızca kendilerine tahsis edilen alana bırakmaları ve kendilerine ait alanın dışına çıkmamaları büyük önem taşır.
 • Bisiklet yerine mukavemet kayağı etabı bulunan triatlon yarışmalarında, sporcuların güvenlik açısından daha fazla ekipman taşıması zorunludur. Can güvenliği sağlayan ve şartnamelerde açık bir şekilde belirtilen ekipmanları tamamen taşımayan sporcular, hem güvenlik hem de haksız avantaj sebepleriyle cezalandırılabilir ve yarışmadan elenebilir.

Triatlonun olmazsa olmazı trisuitlerimizi incelediğimiz yazımız için hemen buraya tıkla!

triatlon değişim alanı

Tüm triatlon ihtiyaçların karşılamak için mağazalarımıza gelebilir ya da decathlon.com.tr‘yi ziyaret edebilirsin!

Sağlıkla ve sporla kal!