Plastiksiz Temmuz, sürdürülebilir şehirlere, daha temiz okyanuslara ve sağlıklı bir topluma sahip olmamız için milyonlarca insanın katıldığı küresel bir hareket. Her yıl üretilen yüz milyonlarca ton plastiğin çoğunun gerçek anlamda geri dönüştürülemediği göz önünde tutulduğunda, günlük hayatımızda daha az plastik kullanmamız gerektiği her zamankinden daha açık. Gezegenimizi ve tüm ekosistemi tehdit eden bir plastik krizinin tam ortasındayız. 2011’de Avustralya’da mütevazı şekilde başlayan Plastiksiz Temmuz hareketi, bugün dünyanın önemli gündemlerinden biri. Sen de plastik kirliliğine yönelik çözümün bir parçası olmak için harekete geçmeye var mısın? Milyonlarca insanın yaptığı gibi hayatından plastiği çıkararak ya da tek kullanımlık plastik ürünleri tüketmeyerek Plastiksiz Temmuz hareketine katılabilirsin.

plastiksiz temmuz

Plastiksiz Temmuz Hareketi Neden Önemli?

Her yıl milyonlarca ton üretilen plastiğin neredeyse yarısının tek kullanımlık ürünlerden oluşmasının yanı sıra dünya çapında üretilen plastik ürünlerin sadece yüzde on ila on üçü gerçekten geri dönüştürülebilir. Petrol bazlı tek kullanımlık plastik ürünlerin, doğası gereği geri dönüşümü zordur. Çevresel sürdürülebilirlik için üretimini ve kullanımını azaltmanın bir zorunluluk halini aldığı plastik ürünler, biyolojik olarak parçalanamaz ve genellikle çöp olarak birikir. Toprağa gömülerek sonsuza kadar dünyamızı kirletmeye devam eder. Başlangıçta onu şekillendirmek ve sertleştirmek için kullanılan katkı maddeleri, toksik kimyasallar yaymayı sürdürür. 

Toprağa gömülmediklerinde ise plastikler, su sistemlerine ve nihayetinde okyanusa karışır. Yüzen plastik kirliliğinin ve kirlenmiş kumsalların yıkıcı etkisi, deniz yaşamı ve ekosistemlerin aşırı düzeyde zarar görmesiyle sonuçlanır. Dünyada her yıl 12 milyon ton plastik atık denizlere karışırken acil eylem planı yapmazsak 2050 yılında denizlerde canlılardan daha fazla sayıda plastik malzemeler yüzebilir. Sen de spor yaparken, iş yerinde ya da günlük yaşamında tek kullanımlık plastik ürünler kullanıyorsan alışkanlıklarını gözden geçir ve değiştir! 

plastiksiz temmuz

Plastiksiz Temmuz Hareketine Katılmak İçin Neler Yapabilirsin?

Plastiksiz Temmuz hareketiyle ilgili en iyi haber şu: Hareket herkesin her seviyeden katılımına açık! Oldukça küçük adımlarla başlayabilir veya alışkanlıklarına gerçek anlamda meydan okuyabilirsin! Plastik atıkları nasıl azaltabileceğine başlamak için bazı ipuçları ister misin?

  • Tek kullanımlık plastik kapaklı kahve fincanı yerine yeniden kullanılabilir kahve fincanı veya termos tercih edebilirsin.
  • Doğal yaşam ve çevre için inanılmaz derecede tehlike oluşturan plastik poşetler yerine yeniden kullanılabilir bez alışveriş çantası tercih edebilirsin.
  • İçecek siparişlerinde plastik pipet kullanma alışkanlığını bırakabilirsin.
  • Plastik su şişesi kullanmak yerine kendine ait yeniden kullanılabilir su şişeni veya mataranı yanında taşıyabilirsin.
  • Daha iyi bir gezegen için üç “R” işaretini taşıyan ürünleri tercih edebilirsin. Üç “R” ne demek mi? Reduce/Azalt, Reuse/Yeniden Kullan, Recycle/Geri dönüştür.
plastiksiz temmuz

Daha ileri adımlarında; tek kullanımlık tıraş makinelerini yeniden kullanılabilir alternatiflerle, sıvı sabunu kalıp sabunlarla değiştirebilir, plastik içermeyen diş fırçaları ve macunu tercih edebilirsin. Ambalaj kağıdı, parti süsü ve hediye paketlerinde plastik içermeyen süslemeler kullanarak daha şık parti ortamları oluşturabilirsin. Gıda alışverişini topluca yapabilir, kuru gıdalarını cam kavanozlarda saklayabilirsin. Evcil hayvan bakımında dahi plastik içermeyen ürünleri tercih edebilirsin.

Elbette, genel olarak daha az satın alarak tüketimini azaltmayı deneyebilirsin. Ayrıca, Plastiksiz Temmuz’a katılmadan önce çöp kutunu denetleyerek kompostlama ve geri dönüşüm alışkanlıklarını iyileştirmek için kendine daha uygun yollar keşfedebilirsin. İçinde bulunduğun toplulukları harekete dahil ederek Plastiksiz Temmuz etkisini daha da yayabilir, topluluk üyelerinin plastiksiz yaşam deneyimlerinden ilham alabilirsin. 

plastiksiz temmuz

Plastik Temmuz hareketi, plastiği verimli bir şekilde geri dönüştüren veya hiç kullanmayan bir teknolojiyi ortaya çıkarmak, yenilikçi ve sürdürülebilir ürün ve hizmetlere doğru bir geçiş sağlamak için iyi bir başlangıç. Sen de Plastiksiz Temmuz hareketine katılmak için hemen harekete geç!

Temiz ve plastiksiz bir dünyada sağlıkla ve sporla kal!