Koşu bandı bakımı ürünün ömrü ve alacağın verim açısından oldukça önemli bir konu. Sadece birkaç dakikada temizlenmesinden çalışır durumda tutulmasına kadar, koşu bandının bakımını nasıl yapabileceğini ve böylece ömrünü nasıl mümkün olduğunca uzatabileceğini öğren!

koşu bandı bakımı

İSTER DENEYİMLİ BİR KOŞUCU OL İSTER YALNIZCA YÜRÜMEYİ SEVEN BİRİ, KOŞU BANDIN EN İYİ ARKADAŞINDIR; BU NEDENLE, ONA İYİ BAKMAN GEREKİR!

KOŞU BANDINI YALNIZCA İKİ DAKİKADA TEMİZLE

Her antrenmandan sonra koşu bandını iyice sil. Koşu bandın bir sonraki antrenman için temiz olduğunda tekrar çalışmaya dönmek istersin. Aşındırıcı olduğu ve ekipmanının üzerinde kalıcı bir iz bırakabileceği için hiçbir ter damlası kalmamasına özen göster.

–   Koşu bandını kapat ve fişini çıkar.

–   %100 pamuklu bir kumaşa yumuşak bir temizlik ürünü uygula. Deterjanı doğrudan koşu bandına püskürtme ve amonyak veya asit bazlı temizlik ürünlerini kullanma.

–   Konsolu ve ekranları sil.

–   Rampadaki, dış kenarlardaki, ayak dayama yerindeki, çerçevedeki ve motor kapağındaki tozu ve izleri sil. Ayrıca bandın iki yanını da silmelisin. Bandın altını ise temizleme.

Koşu bandında bir nabız kemeri bulunuyorsa onu da her antrenmandan sonra temizlemeyi unutma.

KOŞU BANDININ ÖNEMLİ PARÇALARINI DÜZENLİ OLARAK KONTROL ET

Koşu bandın gıcırdıyor veya başka bir ses mi çıkarıyor? Öyleyse aşağıdaki ayarlamaları yap:

BANDI ORTALAMA

Bant bir şeye sürterek ses yapıyorsa bandı ortalaman gerekir. Böylece bandın her iki tarafındaki ayak rayları da sürtünme kaynaklı aşınma ve yıpranmadan korunmuş olacaktır.

How to look after your treadmill

Koşu bandınla birlikte verilen alyan anahtarını al.

1. Koşu bandını çalıştır ve düşük hıza ayarla (saatte 4 km).

2. Anahtarı bandın hizadan çıktığı taraftaki vida başına tak.

3. Vidayı bant doğru pozisyona gelinceye kadar saat yönünde çeyrek dönüşlerle (çeyrek dönüşler arasında 30 saniye bekle) çevir.

BANT GERİLİMİ

Koşu bandı bakımı aşamasında bant gerilimi dikkat edilmesi bir diğer konudur. Bant zamanla aşınacağı ve gevşeyeceği için gerilimini yakından takip et. Kaydığını veya sarsıldığını hissediyorsan ya da motor aşırı ısınıyorsa gerilimi kontrol etmelisin. Gevşek bir bandın üzerinde koşmak güvenli değildir. Bununla birlikte, bant çok sıkı olduğunda motor veya elektronik parçalar zarar görebilir.

How to look after your treadmill

Bandın gerilimi nasıl ayarlanır?

Ayarlama vidasını saat yönünde yarım tur çevir (gerektiğinde tekrarla ancak bandın aşırı sıkı olmadığından emin ol.)

Her iki tarafta da bandın kenarlarını 2-3 cm kaldırabiliyorsan gerilim doğrudur.

BANDI YAĞLAMA

Bandı yağlayarak motorunu iyi durumda tut ve ömrünü uzat. Böylece zemin tahtası ile bant arasındaki sürtünmeyi önlemiş olursun. Bandı düzgün şekilde yağlamazsan motor çok fazla enerji tüketerek aşırı ısınabilir ve bandın kopmasına yol açabilir.

Koşu bandının ömrünü uzatmak için her 200 saatlik kullanımdan sonra yağlamalısın. Bandı kontrol etmek için altına dokun. Merkezi çok kuruysa yağlanması gerekir.

How to look after your treadmill

Bant nasıl yağlanır?

Yağı bandın sol ve sağ tarafına ikişer kez püskürtmek yeterli olacaktır.

Yağı püskürttükten sonra koşu bandını üzerine çıkmadan saatte 5 km hızla beş dakika boyunca çalıştır.

Koşu bandı bakımı konusunda artık donanımlısın diyebiliriz değil mi?

Tüm koşu ve yürüyüş bantlarımızı incelemek için mağazalarımıza gelebilir ya da decathlon.com.tr‘yi ziyaret edebilirsin!

Sağlıkla ve sporla kal!