En çok sevilen outdoor aktivitelerinden biri olan hiking, önceden belirlenen rotalar üzerinden yapılan günübirlik doğa yürüyüşleri olarak tanımlanabilir. Genellikle yarım ya da bir gün süren outdoor aktivitesinde rotalar daha önceden birileri tarafından açıldığı için kolay ve orta zorluktaki parkurlardan oluşur. Şehir hayatının stres ve kalabalığından uzaklaşmak için iyi bir seçenek olan hiking aktivitelerinde başlangıç ve bitiş noktası genellikle aynıdır. Ülkemizin hemen her bölgesinde doğa yürüyüşü için rotalar bulunur. İşte, eşsiz doğası ve tarihi güzellikleriyle büyüleyen Ege Bölgesi’ndeki en iyi hiking rotaları…

ege bölgesi hiking rotası

Bafa Beşparmak Dağları (Antik Latmos) 

Muğla’nın Milas ilçesinde bulunan Bafa Gölü’nde iki adet hiking rotası vardır. Birisi Bafa Gölü ve çevresini keşfetmek amacıyla yapılır ve yaklaşık 2.5 saat sürer. Kısa bir yürüyüş içeren bu rotanın başlangıç noktası Kapıkırı köyüdür. Bafa Gölü’nün etrafındaki surları gezebilir ve antik kentleri keşfedebilirsiniz. Diğer hiking rotası ise Kral Yolu parkurudur. Parkur yaklaşık 14 saat sürer ve Beşparmak Dağları (Latmos) eteğindeki Gölyaka köyünden başlar. Rota boyunca eşsiz doğal güzelliklerin yanı sıra Bizans devrine ait manastır ve mağaraları gezebilirsin. 

İzmir Karagöl 

İzmir iline bağlı Karagöl, yaklaşık 35 dönümlük alana yayılan ve derinliği 23 metreye ulaşan bir krater gölüdür. Aynı zamanda mesire alanı olan Karagöl eşsiz manzarası ile günübirlik yürüyüş yapmak isteyenler için de ideal bir seçimdir. Karagöl rotası Bornova Çamiçi köyünden başlar ve yine Çamiçi köyünde son bulur. Yaklaşık 15 kilometre mesafeye sahip olan yürüyüş rotasında yol boyu çeşmeler bulunur ve bu çeşmelerden su içilebilir. Eşsiz doğal güzelliği ile büyüleyen Karagöl’de, yol boyu yeşilin keyfini çıkarabilir, gölde yüzen ördekleri ve gölün etrafındaki söğüt ağaçlarını görebilirsin. 

Sülüklü Göl Spil Dağı

Manisa il sınırlarında yer alan Spil Dağı’nın zirvesinden Sülüklügöl’e kadar uzanan hiking rotası, Beşpınar köyünden başlar ve Ayvacık köyü üzerinden Sülüklügöl’de sonlanır. Her adımda doğayı hissedebileceğin bu parkurda Spil Dağı’na özgü yaban atlarını ve Manisa Lalesi gibi özel bitki türlerini yakından görebilirsin. Aynı zamanda Milli Park olan Spil Dağı’nın doğusunda yer alan Sülüklü Göl’ün eşsiz manzarasını izleyebilirsin. 1517 metre yüksekliğe sahip Spil Dağı, derin vadiler ve göletlere sahiptir. Yeşilin her tonunu görebileceğin bu parkur kolay bir parkurdur. 

Dilek Yarımadası 

Aydın il sınırları içinde yer alan Dilek Yarımadası, Kuşadası ve söke ilçeleri arasındadır. Aynı zamanda bir milli park olan Dilek Yarımadası’nda Olukdere Kanyonu bulunur. 18 kilometre uzunluğundaki bu kanyon doğa yürüyüşü için eşsiz bir rotadır. Şelaleleri ve eşsiz manzarasıyla büyüleyen kanyon parkuru yaklaşık 4-5 saat sürer.  Dilek Yarımadası’nda ayrıca 2 kilometrelik mini bir yürüyüş parkuru da bulunur. Botanik turu olarak nitelendirilebilen bu parkurda sadece yarımadada yetişen endemik bitki türlerini görebilir, tertemiz havanın keyfini çıkarabilirsin. 

Denizli Kızılcabölük 

Dünyanın en uzun doğa yürüyüşü parkuru olarak bilinen Denizli Kızılcabölük parkuru, yaklaşık 22 kilometre uzunluğa sahiptir. Her yıl 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda bu parkurda “Sağlık için yürüyelim.” sloganı eşliğinde doğa yürüyüşü gerçekleştirilir. Parkurun milattan önce birinci yüzyıldan bu yana kullanıldığı düşünülür. Leodikya, Hierapolis, Heraklies, Afrodosias antik kentleri arasında ulaşım sağlayan bir ticaret yolu olduğu kabul edilir. 

ege bölgesi hiking rotası

Hiking aktivitelerinde hem güvenliğin sağlanması hem de rahat ve konforlu bir şekilde yürüyüşlerin gerçekleştirilebilmesi için özel olarak tasarlanan yürüyüş ayakkabıları ve spor giyim ürünlerine ihtiyaç duyulur. Hiking için ihtiyaç duyduğun spor giyim ürünleri ve ekipmanlarına Decathlon ayrıcalıklarıyla sahip olabilirsin.

Hiking ile trekking arasındaki farkları incelediğimiz yazımız için hemen buraya tıkla!

Sağlıkla ve sporla kal!