Boardshort, geleneksel bir mayo olmanın ötesinde vücudu daha fazla saran işlevsel bir deniz kıyafetidir. Özellikle sörf için tasarlanan boardshortlar sporcunun istediği manevrayı yapabilmesine imkan tanırken hareket halindeyken bacakların özgür kalmasını hedefler. Hafif bol ve diz boyu olan sörf şortlarında tipik yüzücü şortlarından farklı olarak bazı özellikler bulunur. Çabuk kuruyan pürüzsüz yüzeyleri su içerisinde iken hareket kabiliyetini artırdığı için deniz sporları için harika bir seçimdir. 

Boardshort’ların Özellikleri Nelerdir?

Küçükten büyüğe herkesin favori spor dallarından birine ev sahipliği yapan deniz, insanları stresten uzaklaştırır. Dolayısıyla denize gidildiğinde olabildiğince rahat hissetmeniz önemlidir. Islandığı zaman hemen kuruma özelliği ve üzerinde su damlası dahi tutmayan özel kumaş yapısı ile boardshort modelleri, genellikle polyester veya naylon karışımlı kumaştan üretilen kısa şortlardır. Çabuk kuruyan, nefes alabilen ve tarzına uygun şık bir boardshort alarak deniz keyfini artırabilirsin. Deniz için pek çok mayo ve türevi üretilir. Erkek ve kadınlar için farklı uzunluklarda üretilen boardshortlar içerisinden bedenine uygun bir model seçerek dilediğin su sporuna başlayabilirsin. Tahrişi önleyen ağ ve vücut yapısına uygun olarak ayarlanabilen kısa boardshort seçenekleri belinde bir sıkma ipi bulunur ve beli tamamen esnektir. Çift yönlü kumaş bileşeni ve file detaylı kumaşı sürtünme ve tahriş oluşumunu önleyerek rahatlığı baz alır. Su tutmazlık uygulanan nefes alabilir kumaşı vücuda su girişini önler ve hızlı kurur. Maksimum hareket özgürlüğü için her yöne esneklik sunan dört yönlü kumaş teknolojisi kullanılır. Erkekler için S, M, L, XL, 2XL, kadınlar için 36 bedenden 46 bedene ve çocuklarda 5 yaştan 14 yaşa kadar beden seçenekleri sunan boardshortlar, farklı desen ve renklerde Decathlon’dan temin edilir. 

İlk Kez Boardshort Alacak Birinin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Doğaya ve spora tutku ile bağlı olanların en eğlendiği yerlerden biri olan deniz için tasarlanan boardshortlar; rahatlığı, şıklığı ve esnekliği ile sporcuyu destekler. İlk defa boardshort alacak birinin dikkat etmesi gerekenler şöyledir;

  • Sörfe başlama konusunda havesli olanların veya profesyonellerin sörf tahtasında rahat bir şekilde dalgalarla yarışabilmesi için boardshortlar önemlidir. Çünkü hızla dalgaları geçtiğinde bacak tüylerini ıslanmadan ve şortun bacağına yapışmasını önleyen şortun formudur. 
  • Bedene tam oturması ve rahat olması önemlidir. Hareket ettiğinde ne çok dar ne de çok bol olmalıdır. 
  • Boardshortlara dahil edilen ağ, destek için altına ekstra bir şey giymenine gerek kalmadığını gösterir. Anatomik özelliklerine daha fazla uyan boardshort mayolarla denizde de plajda da daha rahat edebilirsin.   
  • Arkasında cep detayı bulunması yanına alman gereken anahtar, para gibi kişisel eşyaları plajda yürürken yanında tutmana yardımcı olur. 
  • Özellikle sıcak suda yapılan sörf antrenmanlar için kısa olan modellere ve soğuk suda yapılan sörf antrenmanlarında ise dize kadar uzanan şort modellerine bakabilirsin.
  • Kadınlar daha şık görünmek için dekoratif ipli elastik bele sahip kısa kadın boardshortu tercih ederek su sporları aktiviteleri yaparken mayonun üzerine giyebilirler. 
boardshort

Boardshort Neden Kullanılır?

Eğlenmek veya kendini geliştirmek için sörf antrenmanlarında dalgaları en ideal şekilde kavramak için bu şortları kullanmak fayda sağlar. Tahta kullanılan tüm su sporlarında fayda sağladığı gibi sahil yürüyüşlerinde de kullanımı mümkündür. Sudaki performansı %100 artıran boardshort seçenekleri sporcunun yorgunluk hissini azaltır. UV ışınlarına karşı koruma sağlayan kumaş özellikleri sporcunun denizde geçirdiği vakitlerde direkt yanmasının önüne geçer. Dayanıklı kumaş yapısı ile uzun ömürlü kullanım sunan ürünün çok uzun süre klorlu sularda kullanılması önerilmez. Sporcunun bacaklarını sıcak ve kuru tutan, serin tutarak terlemeyi etkileyen ürün, teknik özellikleri sayesinde cildi dış etkenlerden ve tahrişten korur. 

Sörf tahtası seçerken dikkat edilmesi gerekenler içinse hemen buraya tıkla!

Tüm sörf ihtiyaçların için mağazalarımıza gelebilir veya decathlon.com.tr‘yi ziyaret edebilirsin!

Sağlıkla ve sporla kal!