Power Yoga (Güç yogası) dayanıklılık ve güç kazanmaya odaklanan bir yoga disiplinidir. Ashtanga yoga disiplininden de parçalar taşır. Tüm dünyaya yayılan bu yoga türünün içerdiği hareketleri doğru kavrayarak hem zihnini hem de bedenini eğitebilirsin.

Güç yogası enerji yönetimini gerçekleştirmen hususunda da sana yardımcı olur. Farklı seviyelerden oluşan yoga pozları enerjinin akışını doğru alanlara kanalize etmene kolaylık sağlar. Bu egzersizleri düzenli bir şekilde yaparak enerjini daha kontrollü hale getirebilirsin. Eğer gün içerisinde sık sık enerji dalgalanmaları yaşıyorsan Power Yogaya bir şans verebilirsin.

power yoga

Nedir?

Power Yogada dinamik bir akış vardır. Diğer bazı yoga türlerinin aksine pozlar arasında kopukluk yoktur. Oldukça yoğun ve tempolu bir aktivitedir. Bir pozdan diğer poza geçerken nefesini kullanarak vücudunu kontrol etmeyi deneyimleyebilirsin. Bu yoga disiplini her ne kadar nefesine odaklanmanı gerektirse de meditasyondan çok daha aktif bir süreçtir. Power Yogayı doğru bir şekilde yapabilmen için ilk olarak yogadaki bazı temel duruşları ve pozları tam olarak bilmen gerekir. Bu sebeple başlangıç seviyesindeysen yoga hareketlerini öğrenmen büyük önem taşır. Aksi takdirde oldukça zorlanabilirsin. Bu temel hareketleri öğrendikten hemen sonra gönül rahatlığıyla Power Yogaya başlayabilirsin. Güç yogasında yer alan temel duruşlar vücudunun gücünü ve kondisyonunu artırmana yardımcı olur. Güç yogasında genellikle ayaktayken öne ve arkaya eğilme hareketleri yapılır. Bunların dışında burgular, selamlama ve oturma pozları da sıklıkla gerçekleştirilir.

power yoga

Bu yoga disiplininde de diğer yoga disiplinlerinde olduğu gibi denge son derece önemli. Power Yoga yapabilmen için tüm zihninin ve bedeninin akışta olması gerekir. Power Yoga yaparken sabırlı olmak da çok mühim. Bazı hareketlerde ve duruşlarda, hatta oturuş pozisyonlarında ilk başlarda zorlanabilirsin. Kendine biraz zaman vererek vücudunu daha rahat tanıyabilirsin. Bu şekilde yapacağın pratikler vücuduna ve zihnine çok daha fazla katkı yapar. Güç yogasında diğer spor dallarından farklı olarak fazla ekipmana da ihtiyacın yok. Sert zeminin seni rahatsız etmemesi için kendi ihtiyacına uygun bir yoga matı ve yumuşak bir havlu alman yeterli.

Ne İşe Yarar?

Power Yoga, egzersiz esnasında kalp atış hızını arttırarak vücudun temiz kanı ve oksijeni organlara daha hızlı bir şekilde ulaştırmasına yardım eder. Bu da gün içerisinde kendini daha zinde, dinamik ve enerjik hissetmeni sağlar.

power yoga
 • Power Yoga kalbini ve ciğerlerini güçlendirir.
 • Yüksek kan basıncını dengelemeye yardım eder.
 • Kandaki yüksek kolesterol seviyesini düşürür.
 • Kan şekerindeki ani dalgalanmaları kontrol eder.
 • Kas ve kemiklerin daha sağlıklı olmasını sağlar.
 • Kilo vermeyi kolaylaştırır.
 • Toksinleri vücudundan uzaklaştırır.
 • Daha kaliteli bir gece uykusu uyumanı sağlar.
 • Enerji seviyeni artırır.
 • Odaklanma yeteneğini geliştirir.
 • Vücudunu sıkılaştırır.
 • Yaşlanmanın etkilerini azaltır.
power yoga

Amacı Nedir?

Power Yoga birçok farklı sebepten ötürü yapılır. Bu yoga tarzının insan ruhu ve bedeni üzerinde çok sayıda olumlu etkisi vardır. Power Yoga yaparak vücudunun ve ruhunun derinliklerini keşfe çıkabilirsin. Güç yogası temel olarak vücudunu eğitebilmene destek olur. Vücuduna esneklik katmak istersen bu yoga disiplinini tercih edebilirsin. Power Yogada bazı farklı duruşlar bulunur. Bu duruşlar vücudun farklı noktalarını güçlendirmeye yöneliktir. Bu disiplin sayesinde vücudunun zayıf olan bölgelerini tanıyıp kendini çok daha kolay bir şekilde geliştirebilirsin. Ancak vücudunun istediğin seviyeye gelmesi için temel pozları en doğru şekilde gerçekleştirmen gerekir. Dayanıklılığını artırırken bir yandan da kalori yakmak istiyorsan Power Yoga tam sana göre.

Tüm yoga ihtiyaçların için mağazalarımıza gelebilir veya decathlon.com.tr’yi ziyaret edebilirsin!

Yoga terapi ve somatik uygulamalarla alakalı video içeriğimiz için hemen buraya tıkla!

Sağlıkla ve sporla kal!